1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    346
    Пол:
    Женски
    Девојки ако може да ми објасните нешто повеќе за бебињата кои се дохрануваат и дојат. Ми објаснуваше педијатарот но имам некои раб не јасни. Значи јас и давам да цица но мн малку имам млеко она со сила да стискаш па да почне по некоја капка затоа мора да ја дохранувам педијатарот ми рече прво нека цица потоа дохрана строго на 3 часа дохрана, а цицање кога сака. Но тааа да цица секогаш сака кога и да и дадам по цел ден може да си ја држам на цицка, ќе поцица ќе престане пак ќе продолжи никако не ја пушта, со сила да и ја земам. Нормално ли е тоа, значи ли дека е гладна постојано?
    Дохрана и давам по 60мл целото го испие, и не го пушта шишето исто и го извлекувам со сила требали да и ја зголемам дозата или не ?
    Ако спие а време и е за дохрана морали да ја будам или да почекам самата да стане ?
    Бидејќи некогаш ќе испие дохрана па после 2 часа ќе заспие и за 1 час треба да ја будам ?
    Извинете за долгиот пост но само тука ми се разјаснуваат работите. :)
     
  2. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Женски
    Majki moze bebe od 24 dena vo kengur? Na kengurot pisuva 0+ i pedijatarot mi kaza deka moze ama se dvoumam deka cela tezina pagja na gazeto, da ne treba da pocekam nekoe vreme
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.445
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    И во раце ако го држиш со раката под газот, исто паѓа тежината. Битно е ноџињата да се во позиција М, за да добро се наместени колковите, и нормално детето да е таман во кенгурот, да не му е голем па внатре свиткано да е. Ако е 0+, би требало да е во ред.
     
    На Mumoftwo30 и снежана2023 им се допаѓа ова.
  4. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.318
    Допаѓања:
    24.371
    Пол:
    Женски
    Дали во 5ти скок се тажеше ако види дека се одалечиш еден чекор?
    Не можам да мрднам,одма узбуна дига.
    :doh:
     
  5. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.428
    Допаѓања:
    4.953
    Пол:
    Женски
    Се драми би рекла :rofl:
    Вчера ќе му се фрлеше на мм од раце кога тргнав до кујна, се сврте скроз и кон мене се здаде,едвај го додржа не очекуваше, па големово "дете мое" му се лутеше 2ч после :rofl::rofl:
     
    На KikiKviki, Dennings, DaisyDream и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    9.506
    Пол:
    Женски
    Еххее, па мојава почна и мама да вика тој период и еве ја и ден денес, ако не сум и пред очи имаш маммаа мамааа (facepalm) ама па си ја сакам дека толку ме бара, ќе си ја гушнам и одма смајли :inlove:
     
    На DaisyDream, Мариаа. и Fenix05 им се допаѓа ова.
  7. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.150
    Допаѓања:
    5.608
    Пол:
    Женски
    Висењето на града не значи дека е цело време гладна, значи дека сака мама да ја осеќа, близина сака. Ако сакаш дс продолжиш да ја доиш, колку повеќе ја ставаш на града, толку повеќе ќе се стимулира производство на млеко.
    Дохрана е строго на 3 саати, што значи имаш 3 саати простор да ја ставаш на града да цица, после тие 3 саати дај и дохрана.
    Исто за повеќе млеко, пиј мнпгу вода, 3 литра минимум, земи чај за лактација, пиј јогурт.
     
    На Oxsana и Bella Nella им се допаѓа ова.
  8. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    9.506
    Пол:
    Женски
    Цурава моја е сеа во мини лудило пред 6ти скок :devil: нешто се подобри со спиењето, денскиве дремки си ги тера, не можеш да ја разбудиш, ноќе не е идеална ама заспива накај 23/24 со тоа што, после 40мин ме бара мамаа додека ја трчам нешто да завршам, па поспива, па следно будење е за цицање итн ама се на се поспива 8 часа. Сабајле после 3 саатот драма беше, не сакаше веќе да заспие, па ќе видиме од што е сеа чудово (facepalm)

    Ти текнува кога се жалевме во раце само сакаат? Бетер имало :rofl:
    Веќе 80% е спремна за лазење, се влече со нозе и на стомак по теписи, паркет, уште да научи рацете да ги користи и тргна низ станов да лази :rofl: е тек сеа ако пиев ладно кафе, сеа не го ни пијам со саати, само викаме по неа, не таму, не ваму, и трчаме по неа, така да, забавното тек ти доаѓа :rofl: играчки за мене си купувам :rofl: она си игра со кутија од таблетки, далечинско, цвеќето сака да го влече и така :rofl:
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.318
    Допаѓања:
    24.371
    Пол:
    Женски
    Мама кај тргна?! Ај назад:D

    Не е хумано колку се опасни, а малечки:)
    Ме следи со поглед,штом види се приближувам до врата одма 'аааааааааааа':D
     
    На Mumoftwo30 и Cherry blossom89 им се допаѓа ова.
  10. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    346
    Пол:
    Женски
    Да ја ставам цело време да цица и од двете. Но не знам пример денеска дохрана и беше во 5 часот а заспа некаде накај 7 цицајки. И сега јас во 8 мора ли да ја разбудам за дохрана или да чекам да се разбуди сама. Да ми дадоа на хип чај за лактација и уште еден од биљна аптека, млеко не пијам ама јогурт обавезно во денот по неколку чаши, плус некои правени природни сокови пијам поради анемичност, доста течности внесувам. Само ова не знам како да направам некој ред за дохраната сметали ако некој сат подоцна и се дад дохрана.
     
  11. Madi

    Madi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    И јас бев во слична ситуација. Бебето нон стоп на града, прво цицање па дохрана па на крајот се молзев и додека да направам се тоа дошло време за нов оброк. Мислам дека треба да ја разбудиш. Моето бебе сакаше нон стоп да цица не ни спиеше само во раце на града. Многу е тежекот тој период ама ако сакаш да доиш ќе се исплати на крај. Кај мене малку по малку се зголемуваше лактацијата и по некоја недела ја исфрливме дохраната. Исто ако мислиш дека и е малку мислам дека е ок да и ја зголемиш дозата на ад. После според килажа докторот ќе ти каже како следно.
     
    На Oxsana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Не, мек е делот од количката
     
    На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.150
    Допаѓања:
    5.608
    Пол:
    Женски
    Јас немам искуство со дохрана ама би се водела по бебе. Бебе што е гладно, плаче. Пробај еден ден не ја буди, па види како ќе е. Со тек на време ќе си оцениш сама.
    Може некоја мајка со искуство со дохрана ќе ти даде некој совет плус.
     
    На CarrieBradshow и Oxsana им се допаѓа ова.
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.428
    Допаѓања:
    4.953
    Пол:
    Женски
    20240620_095051.jpg 20240620_095040.jpg

    Мајки на чико спрејот никаде не го наоѓам, дали смее овој за бебе 5++?

    Секако не планирам цело време, во количка си седи неа ќе ја испрскам од надвор, со мрежа ама за надвор кога е, ми е да не го изедат бидејќи одиме на одмор утре
     
  15. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    346
    Пол:
    Женски
    А како ја исфрли дохраната, педијатар ли ве советуваше така или вие самите забележавте дека му е доста од вашето млеко. Многу сум упорна за да добијам млеко и затоа ја држам се на гради но,од вчера почна да се нервира дека и тече послабо од градите а од шише и е полесно, но се галиме, се молиме некако за да фати да поцица.
     
  16. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    346
    Пол:
    Женски
    Така и јас се водам но педијатарот вели и гладно дете спие. Еве ноќта ич не спиеше по 15 мин и се буди и дохрана и давав и цицаше цело време и никако да заспие еве сеуште сме будни со мали дремки.
    Инаку вие како сте, кога излеговте од болница.
     
  17. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.240
    Допаѓања:
    33.306
    Пол:
    Женски
    Не знам за ова конкретно, чико имаш во енци менци, а мустикер од Зегин можи од 6м да се прска.
     
  18. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.150
    Допаѓања:
    5.608
    Пол:
    Женски
    Во петокот не пуштија нас.
    Супер сме и јас и бебе, денес имавме и прва прошетка низ маало :D.
     
    На Oxsana и merriel0 им се допаѓа ова.
  19. Madi

    Madi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Кога излеговме од болница почнавме со дохрана 8 пати на ден. На втората контрола според тежината педијатарот рече дека качува повеќе на тежина од што треба и веројатно тоа се должи на зголемената лактација на млеко па намаливме на 4 дохрани. Следна контрола намаливме на 3 и на контролата после тоа ни кажаа дека нема потреба веќе од дохрана. Не знам дали и колку помогнало ама јас јадам овес секој ден, пијам млеко, безалкохолно пиво, лактамикс чај, холе чај и лактил апчиња. И кај мене беше многу слабо и не знаев дали цица бебето или не, оно си плаче и гладно и најадено за жал, со пумпа одвај 5мл или 10мл вадев.
     
    На Oxsana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Јас го купив на чико од зегин во еаст гате, провери таму… иначе не е клсичен спреј, кога ќе прснеш е бела течност и треба да се размачка
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.