1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    3.562
    Пол:
    Женски
    I jas nemam.
    Drugarka mi na doenje so dvete dobi ciklus mnogu kasno...posle godina i tri meseci...so vtoroto isto morase da prekine doenje na godina i pol, za da dobie ciklus.
    Taka da nemam nadez seuste :D
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Ние сме 2 месеца, баш на педијатар кога бевме ни рече лесно облечен за спиење (летна шпилхозна) и покриен со тетра. Зашто и на нив им е топло и се потат. Ние и пред да ни каже педијатарот, така си го облакавме. Кај мене е многу топло, јужна страна сме, и башка што деновиве е пекол, штом ние се гушиме во спиење и за нив е така.
     
    На Aleksandra321 и .baby.love. им се допаѓа ова.
  3. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.529
    Допаѓања:
    1.449
    По кокку време цицате на почетокот првиот месец ? Онпнзависи си и од бебе ама мн малку времетраенски ми цица и токку се тргни... дадов и ад ..еве месец е од 30 мл побеќе не испилл кога дадам кога мислам дека е гладен или му е малку... иначе не го држан строго 2 саата и да не му дан да цица.. кога осетам дека зинува давам... ама во времетраење малку
     
  4. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.150
    Допаѓања:
    5.608
    Пол:
    Женски
    11 дена има баткото мој, навечер спие по тенка долга шпикозна, климата ни е на 26 степени до 3 сабајле, па прозор отвораме, а преку ден е само на боди по кратки и ако заспие го покривам со тетра.
     
    На .baby.love. и Bella Nella им се допаѓа ова.
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.445
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Првото дете никогаш не цицаше повеќе од 5мин, најчесто околу 3мин траеше секој подој, дури и поголема кога беше кога цицаше и на 4 саати. Имам многу млеко и силен млаз па брзо и ефективно беше доењето. Ако ти е мисла, следен пат кога ќе одите кај педијатар, нека го измерат, па нека цица, па пак мерење, и ќе знаеш за колку минути колку јаде.
     
  6. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.529
    Допаѓања:
    1.449
    Па кажи речи така е и кај нас 5 мин макс.. чат пат кога цица викам е шо цица ништо а не е цицал два сата пример... и дадам ад јок бута со јазикот понед прајме месец.. всреда ќе одиме на мерење... бевме на една нед како се роди со исписна 3700 3900 беше за една нед и токку сега всреда мерење...кокку треба да има качено првио месец?
     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.445
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Првото дете ми качи 700гр, второто 1800гр за еден месец. Нема правило, има некој минимум, ама секое дете си е приказна за себе.
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.003
    Допаѓања:
    1.026
    Пол:
    Женски
    Oblecena e samo bodi na kratki drugo nemam staveno 2 nedeli ,denovive i raspetlano dole da se ladi, taka i spie, 3m e, nemaat termoregulacija, prezesko im e..Ako baras sovet ne znam kaj zivees ako si Mk premnogu ti e obleceno
     
    На IRBBB, .baby.love. и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  9. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    504
    Пол:
    Женски
    Бебо е 3 месеци и една недела, можно ли е да вади заби? Пренервозен е, раце во уста цело време, плунка на претек, жива вода се прави. Цело време е нервозен, му давам да јаде на точно два саати бидејќи од жешково е пожеден. Како се справувате? Дали е можно да вади забчиња?
     
  10. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    504
    Пол:
    Женски
    Исто и јас на боди по кратки цело време, навечер шпикозна летна по кратки горе и долу. Мене ме интересира со климиве што правуте? На која температура ги ставате?
     
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.428
    Допаѓања:
    4.953
    Пол:
    Женски
    Ретко вадат на 3 месеци, орална фаза затоа пика и се лигави
     
    На IRBBB и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  12. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.529
    Допаѓања:
    1.449
    И јас со првптп помалку качуваше.. ад неќеше никако.. само цицање ама малку качуваше и морав со дохрана уште на 4 и пол на почнам
     
    На Aleksandra321 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Можно е да му е скок. Инаку во 3ти месец започнуваат да ги запознаваат рацете па прво нешто ги запознаваат со уста. Ќе му бидат постојано во уста и после ќе се случува и намерно да плука :D. Мислам дека не се заби
     
    На IRBBB и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  14. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    1.105
    За една недела одиме на одмор а беба ќе полни 4 месеци па се мислам дали само со ноџињата малку во вода или пак да ја ставам до врат? Свекрвица вика мала е малку само со ноџињата.
     
  15. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    504
    Пол:
    Женски
    Моја свекрвица да чуе дека идеме на море ќе падне болна
     
    На Dennings, malecko5, IRBBB и 6 други им се допаѓа ова.
  16. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Забележав ситни 4/5 брунченца на газето кај синми (3 недели) кај што кака... Вообичаено е на ад (хипп анти рефлукс), мое пие само два пати по 30мл, толку молзам...
    Инаку не е покакан од вчера вечерта.
    Од што би можело да се брунченцава и дали треба да превземам нешто за какањево?
    Цел ден беше мирен, дури и еднаш меѓу оброците не заспа, лежеше, малку закемка ама натинг спешл. Заспа убсво дури во 19ч вечерва, дека посвежо можеби..
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.445
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Зависи кај одите. Ако е на море, бањај слободно. Топла солена вода, особено ако бебе ужива, нема ништо лошо.
    Јас еве сум на охридско езеро моментално со малишан од 4мес, дома обожава да се бања, се радува уште на соблакање, овде се изнаплака што стапалата му ги брцнав. Водата секако е ладна и прљава за него, не би го бањала, ама кога плаче секако со сила нема да го бањам како и да е.
     
    На malecko5 и IRBBB им се допаѓа ова.
  18. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.978
    Допаѓања:
    6.835
    Пол:
    Женски
    Бањај слободно. Не знам какви се тие глупости. Ако е водата топла,не гледам проблем јас. Плус морска вода ако е во прашање, по здраво здравје.
    Внука ми на 3 месеца ја однесоа и ја брцнаа ете ја здрава права направи 5 години.
     
    На malecko5 и IRBBB им се допаѓа ова.
  19. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Moevo zverce prviot mesec cicase po 3 do 6 minutki, mislam deka nemase cicanje sto traese povekje od 8 minutki a i tie bea preretki a i mn mi povrakjase si imavme problem so tezok reflux... Ne se vodev spored praviloto na 2-3 saata, mu davav koga si barase a toa za brzo vreme stana na sekoj 1-1ipol saat. I jas se sekirav deka ne cica dovolno, da ne mi e slabo mlekoto, da ne ima nekoj problem da ne ne kacuva kako sto treba itn... za koga go odnesov na kontrola po dve nedeli da mi kazat deka krenal i povekje od standardnata tezina...
    Denes pravime 2 meseca, i seuste znae da cica po 3 do 5 min. nekogas, taka da ako bebo ne ti place po cicanjeto, kolku i da mu trae, ic da ne se sekiras ;):inlove:
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Nie sme dva meseca i mojov spie samo po bodi po kratki, nekogas i preramki i so otvorena vrata od tarasa zasto stiga i do 28-29° prikvecer dodeka oladi nadvor vremevo pa pagja na 25° i ja zatvaram togas. Jas se sekiram sto so swaddle-ov e zavitkan na racinjata pa da ne mu e pretoplo a ne pa da go oblecam po dolgi... mislam deka e premnogu obleceno taka
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.