1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    Моето е скоро 2 месеци и од сабајле седи будно по 5-6ч некогаш и повеќе, не можам никако да го заспијам а со тоа што се преморува заспивањето станува уште потешко. И да заспие, малку нешто да стропа одма се буди а ич не беше ваков. Во темна просторија сакам да пробам дали ќе заспие ама па си мислам така нема да знае дали е ноќ или ден, сега колку толку околу ноќното спиење имаме ред и ноќе не е проблематичен, кога ќе го легнам сврзува 4-5ч сон и потоа се буди на 3ч. Совет некој?
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.710
    Пол:
    Женски
    Како се успивате со бебка? Да пробаш на 45мин будно да почнеш да го заспиваш, пример одите во спална, ако имаш ролетни подзатвори ги малце да не блешти светло, пушти white noice на youtube види како ќе реагира (ако не заспие за 15мин) одете во дневна поиграјте си 15тина па пак пробај. Овој период им е од 60-90мин будност па додека сфатиш кога сака да спие. Следи знаци на замор, црвени веѓи, стаклени очиња се загледува како да спие со отворени очи, трие очиња, зева, фаќа ушиња... мене најтрауматичен период ми беше од 6та недела кога незнаејќи дека морам да го успијам бебево иако не личи дека му се спие (и моево така си гледа со саати тивко ни плаче ни пушта глас) почна да вришти од 5до9 секоја вечер без престан. Хорор беше заспивањето. Најважно е да има доволно сон и ден и ноќ. Моето само не знаеше да заспие од старт и крај, после се помирив дека е поважно да заспие било како отколку "да го научам на самостојност"
    Го успивав на раце, па после почна на спална да си заспива со мене до него лежевме, па во количка. Испробај како ќе му помогнеш
     
    На Mother of 2boys, Bella.alleB и CarrieBradshow им се допаѓа ова.
  3. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.674
    Допаѓања:
    6.694
    Пол:
    Женски
    Се преживува....едвај :shake:
    Јас после 3 години од 4тиот скок на ќерка ми, уште имам трауми.
     
    На sani99 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  4. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Што правите кога бебо 3+ има зелена столица? Педијатар рече да не се секирам, до пет во ден не било проблем. Он вака е неколку денови, по еднаш/ ретко два пати има зелена кака. Пробиотик прима, бебитол неонеит- тој ми го препорачаа. Од што би можело да биде? Пие молзено 500/600 мл плус АД 200/300 мл зависи колку стига моето. За количината ми рекоа дека е супер, не е гладен. Вака друго ништо не покажува
     
  5. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Ние сме на југот, 26 степени достига спалната каде спиеме..Клима чат пат оставам у дневна на слабо, бебе у боди на кратки ракави и тетра која ја шутира..У тек на вечер стануваме жива вода оти спиеме заедно. Купив две вреќи за спиење ама додека да го заспијам стануваме жива вода и си стојат такс..
     
  6. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Инаку како го преживувате 4тиот скок? Заспивањето ни е плачки иако гледам прозорци на будност и знаци дека му се спие...Ќе цица и ќе почне да плаче па пробуви дигнат нишкај пробуви легнат па на перница на нозе па на топка..Некогаш на вечер не заспива и е буден над 2 саати...Станува плачајќи на цел глас..Преку ден спие кратки дремки станува плачајчи го смирувам заспива се тргам пак плаче..
    Некој совет имате тие шо го поминавте? Мислам глава ме боли од толку шо плачи.. И ко е буден мора стално занимација или у раце легнат никако, за пресоблечување цела куќа у вис ја дигнува...
    Или само смирено и јаки живци треба и ќе помине?
     
  7. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Како да ги запазам тие прозорците на будност? Имаш табела?
     
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.710
    Пол:
    Женски
  9. ina..ina

    ina..ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    102
    Зелена столица значи дека во моментот е гладен, жолта дека е сито, така ми има кажано педијатар.
     
  10. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Па не знам баш, јадеше убаво, ждригна и после 10 мин ја наполни пелената. Зеленава столица се појави откако му зголемивме на јадење
     
  11. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    Дали го има некоја мајка ова апаратче против комарци? Дали е ефикасно и дали може да се користи за бебе од два месеци? На кој принцип работи, да не е штетно? IMG_0976.png
     
  12. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    Ова го најдов

    Боја на столицата на доенчето
    Столицата на доенчето претежно е со жолтеникава боја. Дали е се во ред ако столицата е зелена? Зелената столица не значи ништо (ако детето нема и некои други проблеми). Бојата на столицата значи само тоа колку брзо храната се движела низ гастроинтестиналниот тракт. Ако варењето е многу брзо, што е вообичаено кај доенчиња кои јадат само течна храна, столицата е жолта. Ако варењето е побавно тогаш столицата е со зелена боја. Ако варењето е уште побавно тогаш столицата е кафена (што е вообичаено кај дете кое јаде густа храна)
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Мене педијатар ми има кажано (зашто и јас го имав тој момент со синот), дека исто зелена столица знае да се јави од поголема количина на млеко.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Земи си црна мрежа од локо кроко на Кика бу, не се гледа дека ја има, супер е за на корпа
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Јас го имам, со звуци работи на батерии, безбедно е, со бебе на кеј шетаме, до сега нѐ нема каснато комарец, башка нѐ штити и нас околу него.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Ние го имаме, го користиме уште од само раѓање,фала богу до сега не сме имале каснување, а и кога го прашав педијарарот за ова ми кажа баш добро што го користите бидејќи тогаш бебе ми беше многу мало да го мачкам со некои средства.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    Да и мене не ми е опција мачкање, земав од аптека на chicco едно како паричка се закачува на количка и има мирис на лимон ама брзо ветрее. Ова апратчето ми се чини како подобра опција, во мисла ми беше само дали е безбедно. Ќе го земам:).
     
    На BoNaNa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    1.550
    Мрежа си земи
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.172
    Допаѓања:
    1.240
    Секој ден го шеташ надвор? И како го облекуваш?
     
  20. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.674
    Допаѓања:
    6.694
    Пол:
    Женски
    Секој ден сме надвор, некои денови и сабајле и навечер.
    По боди на кратки и тетра одозгора. И дома ми е така, само навечер долги шпикозни му облакам дека до 2 сме со клима, па после прозор отворам.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.