1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. plava.90

    plava.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    552
    Пол:
    Женски
    Мамички за колку време треба скроз да му се затвори папчето на бебе?
    Ние имаме 3 недели и уште кога редам прашоче банеоцин не е затворено има дупче. Не го имам наводенето го бањам исправено држејќи покриено и заштитено со бенкица.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Posle mesec dena nekade se zatvori i jas isto bev zagrizena ama mi rekoja normalno e na nekoe bebe pokasno se zarvora. Se dodeka nema infekcija ne e zagnoeno ok e. Inace ne stavav pudra jas samo hidrogen.
     
  3. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Do kolku pati e normalno 4.5 meseci bebe da kaka dnevno? Denes veke mu e 4 pat a vaka ne e omalaksan ne place vesel e. Porano pomalce kakase.
     
  4. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Kaj mene pocna mn da kaka po 3 4 pati na den ko pocnavme so vkusovi pred toa nanekolku den, eventualno ako ima nesto ke bide tecna i treba da e nad 7 pati ako ne se lazam ko so citav tuka
     
    На Besbes24 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. .baby.love.

    .baby.love. Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Majki moeto bebe e 3 meseci I ima tecna stolica po edna do 2 dnevno , ama celo vreme se napnuva kako za zapek a stolicata e bas tecna
     
  6. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    На колку време ги носите новороденчињата на педијатар? Од излегување од болница, после 3 дена бевме само за килажата дали напредува и ок беше. Дали следна контрола треба по 2 месеци за вакцина да ни биде или има нешто за контролирање предтоа?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    894
    Пол:
    Женски
    Posle porajgaj 3 pati bevme vo sistins za vreme od eden mesec. Proverka na papoce,kilaza,dolzina, kapki i drugi prasanja se sto imavme. Sledno na 2 nedeli ni zakaza maticniot pedijatar, pa posle na 1 mesec. Na pocetok treba pocesto da se sledi kako napreduva i dali ima nekoj problem so grcevi,doenje i dr.
     
    На honey95 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    На почетокот на 2 3 недели, првите 3 пати така, и ден денес(7 месеци) на 1 месец ја носиме.
     
    На honey95 и sani99 им се допаѓа ова.
  9. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.172
    Допаѓања:
    1.240
    Како рачунате 40 дена молитва?
    Ќерката се роди на 21.06 во 21.20
    Реално треба на 30.07 ама дека е родена после 17часот мислам дека треба на 31.07 така?
     
  10. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Не не, на 30ти ќе прави 40 дена. Нема врска што е после 17ч, на 31ви би било да беше после 00 родена :)
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.714
    Пол:
    Женски
    Мајки, дали и кога бебињата престанаа да плачат и да се плашат од други луѓе? :sweat: стресно ми е што вака реагира на секој кој ќе му се доближи,фати и прозбори. 6месеци е, 5ти скок на најјако, со мм живееме сами и во цел бубањ на обврски,бебе и работа не сме во можност да го носиме кај едните и други баба и дедо, а тие ради свои обврски не доаѓаат кај нас и вака кога ќе ги види 1 во 2недели кенка,плаче. Денес беше престресно, на гости кај едните баба и дедо упорни дека мора да го земат, да им се смее и сл. Плачеше до степен што почна да тресе вилица и рачиња од страв ;( после се подсмири некако со грб го држеа да не гледа ама штом ме видеше мене заплакува и рачиња крева. А не е бебе што не сака луѓе, викендов бевме на отворено кумата го држеше 1ч му пееше се смее си игра ваљда се плаши од нападен пристап, ги разбирам и нив ама јас сум загрижена дали ќе се смени ова? Се трудиме колку можеме да се мешаме со луѓе, шетаме, што друго да направам за да не се вознемирува вака? ;(
     
    На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.334
    Пол:
    Женски
    За оние редовни контроли само за мерење, првото дете го носев 3 пати првиот месец и натака еднаш секој месец до 6 месеца . Сега второво еднаш го однесов на еден месец и толку. Сум го носела на преглед за кашлање, тогаш не го мерат само го гледаат грлото и на слушалка.
    За прво дете многу сериозно си го сфатив тоа одење на контрола, а и ситна беше па да се следи како напредува. Овој сега ко ѓуле е, го гледам дека напредува супер (на 4 месеца носи алишта 74ка) па некако не ми се иде на контрола само за една килажа, јас дома ќе си го мерам. Го однесов само на ортопед на 2 месеца, ама тоа сама си закажав, нема врска со педијатарот.
     
    На Dennings и honey95 им се допаѓа ова.
  13. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека треба да го миеш папочето, хигиената не му ја одржуваш така, мора вода, истапкај после со тетра да е суво и стави прашок или не ставај ништо, хидроген или алкохол никако, од дразбата ќе пролонгираш затварање.
     
  14. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    Ние сме 6 недели.. кога му падна папчето 2 недела одевме 3 пати да му го чистат тие рекоја и океу е сега.. ама еве му насобира како ќе речиш гурелчиња од око така е на изглед.. не многу ..зрнце е во прашањр и со газичка му го тргнам..не е црвенп ништо не е .. ама има му насобира така нз што е тоа
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Isto majka, ic nejki gosti ili dr luge da go zemaat vrace. Mozi deka sme sami pa taka se naucija ama mene duri i sram me faka. Vaka nonstop sme izl nadvor muzika luge guzvi ama ete po gosti ne saka.
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.714
    Пол:
    Женски
    Не знам, не беше вака до пред 10дена. Се смееше на сите, си седеше кај сите, ќе заплачеше 10сек и толку му проаѓаше. Читам дека е нормален процес на развивање на мозочето, плус анксиозност раздвоен од мене, непознати лица, срам ама ич не ми е, не се замарам кој што збори и мисли веќе, ме иритира кога ќе речат плачко е,лигав е итн а не е, од 2.5месеци како почна да се смее еве 6 цело време е насмеан весел галами, ама многу луѓе во затворен простор, нагло кога ќе му дојдат баш плаче...
     
  17. plava.90

    plava.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    552
    Пол:
    Женски
    И кај нас нсдобрано е исто така како гурелчиња. Мислев дека е од банеоцинот нешто.
    Ај некој што знае нека ни одговори
     
  18. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    438
    Пол:
    Женски
    Мамички колку кај вас покачило тежина малото 1 недела после раѓањето ?
     
  19. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    8.897
    Пол:
    Женски
    Мојте 160 гр,само на доење
     
  20. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    140 150 гр таканнешто беше.. после наредните 3 нед цело кило си качи треба да ја врати родилната првата недела