1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Извини, но додека се затвораше папочето на моето бебе педијатарот ни кажа истата нега да биде како додека паѓаше, чистење со стерилна газа и 70% алкохол (зашто алкохолот испарува и не останува мокра средина) и прашок по потреба ако има крвче. Додека не се затвори уште не се бања во корито. Педијатар најдобро треба да каже каква треба да биде негата на папочето додека не се затвори (и кај мојот беше точно на месец), тука само секој свое искуство може да си раскаже.
     
    На plava.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    5.580
    Пол:
    Женски
    Не се собирало кај децава мои така, најнормално било. Да нема црвенило или да не е отеченко, не верувам дека е накој проблем, чистете со газа и алкохол или хидроген 3% секој ден. Секако прашајте и педијатар за што станува збор.
     
  3. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    32
    Читам за прозориве на будност за кои зборувате и се прашувам еве моево бебе е 2ипоч медеци, дали треба саатипол да е буден и да го зсдпивам потоа? Уште од дтарт имаме проблем со спиењето моево воопшто скоро не преспива преку ден, може да задреме два три пати по пола саат и се буди или некогаш отспива два саати ама со нишање во количка или креветче не знам во што е проблемот ајде мајки помош ве молам зошто е ова вака..
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    I moeto iskustvo e od pedijatar, ne go izmilsiv. Mislev deka e padnato... Hidrogen i alkohol stavav krvca celo vreme...draznev.Prestanav dva dena(sovet od pedijatar) prestana da ima krv vednas.
    So voda miev protocna ne so kupka i tapkav da se isusi.
     
  5. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Sovet za majkava moze? Dobiv ciklus, bebe 4m luge ko da me kolel nekoj, ne zapira ludo krvarenje 2 dena ama mi fufka :whew:. So velite dami zosto prv pat? Nekoja?
     
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.714
    Пол:
    Женски
    Нормално е, само пази да не паднеш некаде, пиј течности, јади пиј нешти за железото и ќе се стабилизира следен циклус. Иста бев
     
    На Mother of 2boys и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  7. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    Бебе месец и пол скоро... од прв скок излеговме..3 вечери по ред во исто време плаче корне.. не сска да цица. Налутен е ...од шо е лут не сака да цица... и така плаче плаче едеен саат некаде.. го шетам низ соби и помине... што можи да е така нз
     
  8. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Моето бебе кога многу му се спие си го тегне увцето.

    Сигурна сум дека го обожаваат бабите и дедовците, ама мој совет е секој пристап да е постепен, без нагло земање од раце/транспортер/количка, да му се даде време на бебо да се адаптира на средината и луѓето, а потоа прво ненападно зборување, после ако е расположен в раце.

    Мајка премалку е денско спиење за 2.5 месечно бебе да е саат-саат и пол. Некаде правиш грешка, бебето е преморено, од замор не може да спие и се вртите во круг претпоставувам. Следи прозорци ориентационо, но најмногу следи ги знаците на бебето кога му се спие, пробај повеќе начини на успивање додека најдеш соодветен.
     
    На Bruna и Fenix05 им се допаѓа ова.
  9. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    1.645
    Пол:
    Женски
    Да, на 31.07 треба да земете молитва.
    За родени пред 17-18h (вечерната молитва) се брои и денот на раѓање, ако е после тоа се брои од следниот ден.
    Прашано ми е во манастир.

    Црковно после вечерната молитва се смета дека започнува новиот ден.
     
    На Mumoftwo30, Cherry blossom89 и sani99 им се допаѓа ова.
  10. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Zenska eden ciklus ti bese ludilovo?
     
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.217
    Допаѓања:
    6.634
    Сепарациона анксиозност. Еден симптом на 5ти скок.
    Пуштај му ги на камера да ги гледа бабите и дедовците и нека му зборуваат да ги слуша. Подобро е физички контакт ама ако се нема време и вака е ок. Додека да се навикне на нивните лица, гласови.. Па после полесно ќе оди кај нив без да се буни. А кажи, сигурно едвај чекаше некој да го земе да ти одморат раце кога тоа, не сака. Го знам чувството, добро познато.:)
     
    На Fenix05 и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  12. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    И моето е на иста возраст. Има денови кога дремките се по пет мин па така цел ден. Има денови си спие убаво. Ако го мачи мешето се буди почесто. Ама се трудам да и фаќам ред. Ја уморувам на меше, ја играме и пееме, шетање и птом видам дека почнува да се тегне или веѓите и се вцрвенуваат стишувам игра и полека ја водам кон заспивање. Штом не е преморена од неспиење си спие поубаво.
    Е сега јас деновиве искрено се опседнав со држење врат. Она малку е мрзлива и потешко и оди тоа. КоГа ја држиме во раце го држи пет мин и толку после и клапнува. Ја ставам на меше, вежба редовно ама некако мрзливо си се потпира на рачиња и во уста си ги става и си прилегнува дури знае и да си заспие. Кај тебе како е? Знам дека не треба да споредувам ама ете мајка….
     
  13. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    789
    Пол:
    Женски
    Само мојов наопаку е изгледа
    Јас си мислам кај и да го оставам ке седи. Инаку стравував дека нема да ги памти моите дека ретко се гледаме и ке се плаши ама ноуп вришти од среќа по вујковците :inlove:
    Иначе да не ти е тазе станат кога доаѓаат?
    А може и дека се научил све вас да ве гледа, јас живеам со свеки па пак има гужва.
    Постепено кога доаѓаат пополека прво ти збори му кој иде дрндрн и прво нека си седнат знам одма сите се со фацата во него од милост ама ќе им кажеш и ке почне да се навикнува или може му е фаза
     
  14. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.674
    Допаѓања:
    6.695
    Пол:
    Женски
    160 г првата недела, само на доење.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bruna

    Bruna Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2024
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Бебево последните неколку дена нонстоп го исплазува јазичето целосно . Дали е нормално:?:
    Кај нас после две недели беше 700грама +
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.714
    Пол:
    Женски
    Моево на сите се криви :D кога се смее го плази јазикот :inlove:
     
    На Bruna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    32
    истоо на меше се нервираа 5 мин и одма плаче а рачиња исто бутка во уста си ги цица:rofl:
     
    На MarcyNA и La-loca им се допаѓа ова.
  18. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    32
    знаеш колку пронувам да го успијам после саат два како е буден и стварно не знам како еве на пример на сабајле ми успева со нишкање во количка и ке поспие пола саат и се буди пронувам пак да го нишкам веќе почнува да плаче и нема шанси да се преуспие и веќе кремав раце не се ни надевам дека ке спие, за дреќа навечер е добср преспива и се буди само за цицање ама за преку ден стваено ми е проблем. Ај те молам совет како да се организирам како да воспоставам ред ствано не знам во што е проблемот а и дека ми е прво не сум ни искусна
     
  19. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Probaj da go stavis na spalna pa priblizi go kaj tebe i gali go. Jas malce i go tapkam po gazeto i go stiskam do mene, glavceto mu go galam. Ova uspeva barem kaj mene, retko epten dosega 4 5 pati dali sum go niskala v race.
     
  20. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    32
    Еве вчера така направив задпа на спална цицајки и ја со него засоав така во мене пикнат гушнати и штом пробав да станам јас, тој се разбуди… нормално ли е оваа