Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.172
    Допаѓања:
    1.240
    Тоа што јадете/пиете кога се излачува на млекото? Нели имаше размак ?
     
  2. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Да, со тоа и чорапчиња ќе е ептен cute :inlove:

    Мене за дома ми е така стално облечена, не роперче туку боди и долги чорапчиња.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Жении добар ден. Ви дојдов и јас тука конечно :inlove: една недела бебенце ако не го разбудам на два саати не станува, си спие по 3 4 тогаш самото се буди, цица и будно е додека цица и веднаш си заспива. Да не има нелој проблем дека ко шо кажуваат сите на 2 саати стануваат сами..Моето многу спие, прво ми е и се плашам, а си полни пелени све суперК. олку треба да е будно, колку да спие..и сега на долги ми е облечено, соблечи му чорапчиња веднаш ика.. И ногу ми е жал ко ика..
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    I moeto taka prvata i vtorata nedela, pospani se poveke ne se sekiraj sekoe bebe e razlicno, moze i zolticata dodeka nu pomine. Mene mi preporacaa da go dojam na maks 3 saati i go budev ako spiese poveke.
     
    На Flooora96 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Па нема жолтица за тоа ми е страв.
     
  6. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Јас пред да се породам читав дека новороденчињата спијат и по 20ч на ден, а моево па не спиеше толку, а плус и со жолтица. Нема правило, секое бебе е различно, плус уште им е шок од новата средина. Мислам дека олку мало нема правило колку треба да е будно, а колку да спие. Битно е да си цица и да напредува. Не знам кога ви е наредна контрола на педијатар, но тогаш можеш сѐ да си прашаш што те интересира и што те загрижува.
    И не знам како ти е дома, само пази да не го прегрееш бебето, икањето не мора да значи дека е од ладно. Нормално е да икаат бебињата.
     
    На sani99 и Flooora96 им се допаѓа ова.
  7. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Дома дури клима не пуштаме страв ни е. А оно ика само кога го пресоблеекувам и за тоа мислам да не е до тоа.. Сеа оваа недела шо иде ке идеме на педијатар.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.724
    Bebe ne mi kasla
    Ima slajm vekje dve tri nedeli
    Na plukja nema nisto
    Dali e normalno i dali moze od mlekoto da e?
     
  9. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    Neznam zosto ti kazale deka site stanuvale na 2 saati. I moeto si spiese po 3 saati, nekogas pomalce od 3 ne go budi ne mu go narusuvaj sonot. Mnogu se mali sekoj den moze da e razlicen
     
    Последна измена: 12 јули 2024
    На Flooora96 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Спијат по многу најчесто првите две недели, па почнуваат да менуваат, нормално е, икаат сите исто така, и тоа не им смета на нив, моето е спиело икајќи.
     
    На sani99 и Flooora96 им се допаѓа ова.
  11. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Дали ако не качат доволна килажа месецот ви даваат дохрана педијатрите?
    650 гр има качено за 1 месец. Вика жал ми е уште од сега на вештачко млеко, дојди за 10 дена на мерење.
    Истото за ќерката ми го направи, па на 4 месеци кога качи само 200гр ми рече дај ад, секако доено бебе 4 мес не прифати.
    Иначе бебе си цица на 2 саати, полни пелени, си кака редовно, се мисла што да правам. Минимум е 800гр месечно :^)
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Знам нашите нѐ учат дека на бебе топличко треба да му е, ама ако на тебе ти е дома топло и на бебето му е. Ако му се многу ладни стапалцата облечи му чорапи, ако не му се, не мораш. На толку мало бебе макс еден слој повеќе од тоа што вие носите.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е нормално. Еве и моево е 10 дена старо до денес спиеше на 3 часа и јадеше. Денес за првпат е буден два пати после јадење.

    Не му е ладно дека ика. Моево икаше во стомак цело време, исто ика и сега.
     
    На sani99 и Flooora96 им се допаѓа ова.
  14. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.855
    Допаѓања:
    67.893
    Пол:
    Женски
    Тоа се во просек 20гр на ден. Не живеам во Мк и мојот ми кажа дека во просек од 20-30гр е истотака се смета за добро качување на килажа. Многу од педијатриве застанати се со податоци кои ги учеле пред 20 год.

    @Flooora96 на градите можеш да провериш дали му е ладно или не, ама на ова жешко се сомневам дека му е ладно.
     
    На sani99 и Tea SK им се допаѓа ова.
  15. Калатеа

    Калатеа Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.994
    Допаѓања:
    6.587
    И мене со првото ми рекоа од 20-30 грама на ден е нормално, ако си цица убаво јас не би давала.
     
    На sani99 и Tea SK им се допаѓа ова.
  16. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Најлесно на педијатрите им е да речат дај Ад и решен проблем. Иначе 800грама е идеално да става во првите месеци, а долна граница е 600гр. што значи бебето си е таман.
    Флора бебето ти е преоблечено, замисли ти чорапи да носиш на 40 степени. Едно боди по кратки и кога спие доволно е да му фрлиш една тетра одозгора.
     
    На gjoker4e, Flooora96 и marrisa им се допаѓа ова.
  17. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    Mojot uste od pomal imase slajm taka ne kaslase nisto na plukja ama me sovetuvase pedijatar na povisoko da spie i eden period spiese i eden prekinav poso mn mrdase i pocna da mi kasla nasabajle nemase nisto spusteno rece pedijatar od sto mu se sobira kaslal
    Nas ni e od sekret vo nosot
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    Јас жива ненаспана како да сме 3недели па само надзор држамм..
    Упорен е да се сврти на стомак и крај, а едната рака му останува под него пошто не знае уште од стомак назад и ќе се сврти така со газот дигнат и раката под него и јас ќе пробам да му помогнам да се намести скроз на меше и ќе крене главата, инаку спие цело време, па дури и ке ми закенка ако пробам да му помогнам најбоље ми е да си седам будна неголи да спијам:yawn: |-)
     
    На Dennings и sani99 им се допаѓа ова.
  19. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    Нз кај читав после 15мин веќе е во млекото не ме фаќај за збор може е и размак 1ч
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    Мајки, бебето е 4++, оваа недела совлада вртење на меше, како и да спие на меше навечер. Некогаш спие на страна, некогаш на меше. Тоа мене што ме загрижува е дишењето пред да стане и 1-2 минути откако ќе стане дише брзо и кратко како “брефтање”. Не знам како да го објаснам, не плаче, а дише како да има зајдено од плачење е баш вака би го објаснила. Се јавува кај повеќе бебиња или да побарам помош?