1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Сум слушнала дека некои не се нафаќаат на дупчење уши ако има бебето повеќе од 6месеци. Тек кога ќе порасне или предтоа, за да не си ги истегне дека тогаш ќе го интересира што е и ќе фаќа повеќе
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.683
    Допаѓања:
    6.701
    Пол:
    Женски
    Јас искрено не гледам причина зошто на бебе би ставала обетки ама секој си знае за себе :).
    Мене баба ми кога ме чувала ко мала ме однела без знаење на мајка ми, па лом се направиле после тоа.
     
    На Калатеа, macka91 и sani99 им се допаѓа ова.
  3. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Помалку болело, полесно и побрзо зараснувало без да се направи инфекција, мене така ми кажаа.

    А јас кога го гледам бебето само си мислам како јас на ова мало бебе да му направам дупки на ушите, ми нема логика.
     
    На WhiteCat33 и Tea SK им се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.935
    Допаѓања:
    12.341
    Пол:
    Женски
    Не дека полесно зараснува, него ако е мало бебе не ги фаќа, па помала е веројатноста за компликација. Јас на ќерката и ги дупнав ушите на неполни 4 месеца и немаше никаков проблем. Сега има 5 год и редовно си менува обетки.
    Сите мои другарки што чекаа Благовец или малце да порасне детето или да пројави само желба, дошле во ситуација каде или дупнале само едно уво па детето не дозволило другото, или едното уво зараснало зошто паднала менѓушката и детето не дава пак да се стави, или се случило и да загнои дупчето зошто обично ги фаќаат како поголеми.
    Моја препорака е или како ептен бебе да се дупнат или баш големи да пораснат, барем 8-9 години за да може да сфати да не ги фаќа ушите дури зараснат и нормално да се грижи за нив како што треба.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Послесно дека не ги фаќаат и нема да се инфицираат веројатно се мисли не знам.

    Како поминавте вие на дупчењето, плачеше ли, дома што е процедурата за нега, и колку време треба да е со обетките стално за да не зарасне дупчето?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.935
    Допаѓања:
    12.341
    Пол:
    Женски
    И ги дупнаа двете уши наеднаш со пиштолче, помалку плачеше отколку на вакцина кога ја однесов, викна една секунда, одма ја понишкав и престана веднаш. Медицинките ги носеше мислам 2 месеца, после златни обетки постојано носеше. На било која возраст може да зарасне дупчето ако нема ставено ништо, на мајка ми и се затвори на 50год. За нега не се сеќавам точно, нешто ја мачкав секој ден, и треба да се вртат менѓушите во круг во тој период на зараснување, ќе ви кажат таму кај што се дупнуваат уши. Ни црвенило немаше ни некаков проблем.
    Сега има обетки што место класично мутерче имаат рамна плочка, би ви препорачала такви да барате ако има медицинки, јас вчера такви купив, од продавница за обична бижутерија, од челик. Не знам дали може такви да носи од одма, ама прашајте си.
     
    На Bella Nella, honey95 и sani99 им се допаѓа ова.
  7. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.724
    Devojki tie shto koristite laktoza free mleko
    Kakva vi e stolicata na bebeto?
    Ima zapek?
     
  8. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Majki, bebeto kakase po 10 pati na den do 8ma nedela. Sega vo 8ma nedela mnogu slabo po 2,3 pati na den. Zosto naednas promena? Nisto nemam smeneto vo odnos na kapki, ili moja ishrana.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    67.918
    Пол:
    Женски
    Скроз се сложувам. И јас не сум за обетки додека се мали, кога ќе порасне сама ако изрази желба ќе ја носам.
     
    На Dennings, Tea SK и sani99 им се допаѓа ова.
  10. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Sto znaci skros crna kaka kaj dete 3 god? Jak miris i skros crna. Pedijatar ne odgovara. Izvinete sto pisuvam ovde.
     
  11. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    67.918
    Пол:
    Женски
    Од железо, да не зема суплементи или јадење што содржи железо?
     
    На Besbes24 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Што излезе дека е проблемот? Како е бебе сега?
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.724
    Dadov kolief i orizova voda
    Denes e bez grc
    Definitivno nego mu fali laktaza
    Mnogu se mislam dali da ispitam intolerancija bidejki od vena zemaat
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  14. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Давај си капки, давај без лактоза млеко, и здравје понатаму кога ќе внесуваш млечни производи во дохраната ќе си испиташ. Тогаш ќе биде поголемко накај 8 месеци, па нема да ти биде толку трауматично земањето крв од вена:)
     
    На A.V.S 91 и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  15. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.724
    i uste edna komsultacija dokolku moze da mi pomognete
    Neli mlekata protiv zapek sodrzat povekje laktoza za da kakaat tecno
    Ova bez laktoza da ne napravi zapek?
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Дали течна воденикава столица значи настинка/преладеност?
    Спиеме во просторија со отворен прозор бидејќи е многу жешко.. Два три дена кива наутро, а денес еве и столицава е течна, буквално жолта маса распространета низ памперс..?
    Едит: Два месеци има бебето и сме на исто ад веќе месец и пол
     
  17. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Девојки пак јас. Малово од вчера влече на тоа цуцлата ко да не видело јадење и нонстоп се закашлува. Користиме авент што дури педијатарот ни рече да ја не користиме дека тешко му е да влече и се заморува, ама јас продолжив со таа цуцла. Да бевме сега на друга не сакам да знам што ќе правеше. Не можам ни да го ждригнам дека толку брзо голта ми повраќа ако пробам да го ждригнам. Имате идеја како да ја намалиме лакомоста? Ми е страв дека бебе ќе се задави дека почна на секое јадење да се закашлува.
     
  18. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    1.241
    Уххх во 22 стана малата и само плачкиии цела вечер, се стега ептен на стомачето
    Заспа едвај во 5 сабајле и гледам сега пак со плачки..
    И давам Nursey два пати дневно, Ко лактазе пред секој подој и Диастоп.. два дена беше мирна .. сега незнам што и стана одеднаш .. 28 дена е инаку
    Зар и смета љубеница, кисело млеко...
    Веќе ум немам, премногу прди а какаше вчера ...
     
    Последна измена: 18 јули 2024
  19. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Моето ако нема цицано 3,4 саати тогаш така брзо голта од што е гладно многу и се закашлува ама го потакувам на грбче. Тоа претежно преку ноќ. Преку ден си цица на саат, два и поспоро цица немаме проблем. Пробај почесто да го цицаш. А како ти повраќа кога ќе пробаш да го ждригнеш? Кога ќе заврши со цицање го држиш исправено за да ждригне и тогаш повраќа? Да не го притискаш на мешето?
     
  20. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Вадам мрсулчиња од бебево 2 месеци сме.. и му се зелени кпга ги извадам.. љ тррба на 1ви на вакцина.. нз што да мислам зелени што се