1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Јас го користев Mustela organic Stelatopia и многу ми помогна
     
  2. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    1.244
    Од каде да земам против комарци, мојата е 5 недели
    Ќе идеме за Дојран а таму има премногу
    Педијатар ми вика имало на Chicco за бебиња ама неможам да најдам
     
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.200
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Во кам има ама тој што е за 2+ месеци, не знам дали има некое од раѓање со ок цена, во дм има едни ама се многу скапи
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anuska_dzuli

    anuska_dzuli Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    493
    Пол:
    Женски
    Јас користев на chicco тие може да се користат од најмала возраст. Го има во Зегин и мислам дека и во дм го има
     
  5. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Imate vo Kam na Chicco belezicka za protiv komarci.Malo vie bebeto sekako nema da ja faka stavete mu ja na nogata.Zemete si mreza za komarci za na kolickata i pokriete go so nea,5 ned sigurno poveke spie nego li sto ke seta budno.
    Da ne go mackate so plus sepak e malecko.Inaku na Chicco sprejot e od 2mes.i dokolku zemete beliot e podobar pa prsnete na oblekata ne direktno na kozata.Jas vtoro dete eve taka zastituvam do sega uspesno.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Od temperaturata mu e,virusen e osipot malecki se i osetlivi.Na prvoto dete koga mi javi taka mi preporacaa Bioderma atoderm za celo telo mienje,bidejki togas bese cela isfrlena cerka mi.Maslenata kupka i postepeno za edna nedela iscezna e sega od kupkata ili ne nemozam da tvrdam
     
  7. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Енци менци имаа спреј против комарци 1+1 гратис ама од два месеци. Имаат апаратче за на количка исто
     
    На sani99 и anuska_dzuli им се допаѓа ова.
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.937
    Допаѓања:
    12.347
    Пол:
    Женски
    Многу е мало. Прскај ја количката, а не бебето. Јас користев Мапез.
     
    На Fenix05 и sani99 им се допаѓа ова.
  9. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    32
    Мајки ајде совет, искуства од вас. Од скопје сме и сакаме да го носиме бебето на викенд на планинско место во друг град. Три месеци имаме. Дали е безбедно дека е различна климата и што да земеме со нас, пробиотик или нешто слично што се дава ?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Sisinja philips avent anti colic
    Kozmetika za bebe mustela hydra bebe
    Cesalcinja na chicco se ubavi
    Pampers premium se najdobri definitivno imaat i indikator za vlaznost i drzat do 12h mada novorodence ke mu menuvas na 3 h
    Vlazni violeta ili becutan 99 voda
    Krema za pelenska regija mustela ili pavloviceva orginalna
    Tecen detergent nila baby najubav iako probuvav poveke
    Adaptirano najkvalitetno e aptamil, no vidi dali ke dois ako si resena za ad konaultiraj se so pedijatar
    Lesno poroduvanje :))
     
    На plava.90 и behappy111 им се допаѓа ова.
  11. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Mapez zemi si najbezbeden e za bebe .
    Specijalno do ohrid bevme samo tamu i go ima vo ani farm mislam bese vo sk segde barav nigde ne najdov
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Madi

    Madi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Што се случи мајка? Како е бебето?
     
  13. behappy111

    behappy111 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu :inlove::inlove:
     
    На sani99 и Emilija28 им се допаѓа ова.
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    688
    Пол:
    Женски
    Мислам беа за рахитис, ама мислам. Мене ми кажаа дека се пуштаат на клиника и дека по пат на елиминација било, се јавувале само ако има нешто. Се надевам дека грешам, посакувам да е сѐ во ред. Педијатарот во Ремедика на испуштање ми го кажа ова
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Не знам да ги следам скоковите. Би ве замолила да ми кажете дали сме во некој скок имаме 47дена.
    Само плаче по цел ден, ќе се смири 10мин пак ќе плаче, не сака ни во раце плаче. Многу малку спие дремне 10/15мин и се буди, во раце ми заспива штом ја оставам станува. Постојано е гладна, се цица раце, прст ако и ставиш цица. А дохраната не ја јаде цела и останува и поврати штом ја земеш. Има грчеви но и поминуваа не беше толку плачливо. Овие 3 дена без престан ја носев и на лекар ми велат размазена е, така сте ја научиле. Јас знам дека малку си ја размазив постојано си ја држам ја гушкам ја галам мерак ми е. Но сега не сака ни во раце плаче постојано и не спие.
     
  16. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Кога ти беше термин
     
  17. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    493
    Допаѓања:
    3.568
    Пол:
    Женски
    По мои пресметки вие сте во вториот скок. Отвори страната на dr.goodnight на инстаграм убаво ги има објаснето скоковите. Во раце спиеше и моето тој период нормално е има потреба од топлина . Битно е бебе да спие макар и во раце, ќе држиш ако нејќе поинаку тоа е. Цицањето на прст не е доказ дека е гладна, тоа го прават инстинктивно зашто само тоа и знаат да го прават на таа возраст. Не се мери глад според тоа. Потребата за храна и гладта ќе ја препознаеш по плач кој е толку препознатлив да немоеш да го утнеш а цицањето на прст апсолутно не е мерило. Чим бљуцка доволно и е храна, а и ќе видиш според тоа како ти напредува.
    Плачењето може да се грчеви, а може и премореност ако не спие долго како што викаш. Или просто е такво бебе.
    Не можам да поднесам муабети дека ќе разгалиш бебе од два месеци со гушкање?!? Ај ако не да ги оставиме да растат во креветче сами. Гушкај и бацувај тоа им треба се се фази и се проаѓа. Нормално е се, да знаеш дека ќе пројде па ќе дојде друга фаза и цело време така.
     
    На MDMD и Oxsana им се допаѓа ова.
  18. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    И мене ме нервираат тие муабети,кога ќе ја гушкам ако не сега кога е такво мило бебе не знам можеби дека ми е прво па сум толку поврзана со него. им велам мене не ми етешко ќе оставам се ќе си ја носам во раце, ама барем да не плаче.
    Ја оставам и во раце да спие само да се одмори јадното и нејзе и е мака нешто само што не знае да каже.
     
  19. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Вие штп веќњ го минавте втор скок..кога почнаа да си ги откриваат рачината т.с да си ги допират
     
  20. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    На 04.06 Ми беше термин.
    Не знам негде пишува од денот на раѓање да се рачуна.првата недела како 0 па потпа 1,2,3.
    Ако може да ми објасниш.