1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Пиша дека сте во втор скок
     
    На Oxsana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Lele vakvi muabeti koga ke slusnam "si go razgalila" a toa dve mesecno bebe, kosa mi se kreva, pogotovo pedijatar da ti go kaze ova.... :@ jas se iznervirav za tebe sto ti kazal taka doktor ccc. Ic da ne go mislis drzi si go i gushkaj si go bebo kolku sto mozes poveke, majka ne moze da razgali bebe koe sto uste ne e svesno deka e svoja posebna licnost. Nie sme tri meseci veke i uste sme so contact naps preku den zasto drugse ne mi spie, stom go spustam sam ili stanam od pokraj nego odma mi se budi, zatoa koga bebo spie i mama spie. Ne zavrsuvam recisi nisto preku den po doma ama mi e gajle, priotitet mi e on da e naspan i odmoren sve drugo moze da poceka. A moze stvarno da place tolku od sto e prezamorena deka ne spie ubavo, mojov barem takov e koga nema da zaspieme na vreme, nisto ne go teshi posle i so maka se uspivame edvaj. Koga se gladni najcesto placost e stvarno mnogu prepoznatliv "njeee" zvuk, toa sto shmuka i e deka veke pocnuva da si gi prepoznava racinjata a ne od glad, ovoj blesaviov moj se trga od cicka za da si ja butne rakata vo usta (facepalm) taka da ne se vodi spored toa :D
     
    Последна измена: 27 јули 2024
    На Dennings, Leonessa Moon, plava.90 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Bebo moj od negde pred polni dva meseca pocna baloncinja da pravi so usta, da se ligavi i da si go buta ednoto race da go shmuka, negde na dva ipol meseca pocna so dvete race vo usta, i negde na nedela pred 3 meseca pocna da si gi primetuva deka gi ima i da gi zagleduva i vrti
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Окоја недела сте родени ... он почна лиги да пушта чат пат... ги шмука рачината де едната де другата.. до следен четвр петок сме во втор скок.. ваљда следно ќе е тоа
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Мајки, како се вика тоа како цуцла во коешто може да ставиш млеко/овошје? Бебево е во четврт скок, не сака ни цицање, ни формула, плус може и од жешкото да нејќи, а раце пика во уста леле мајко, изгубив нерви. Ми кажаа дека има такво нешто, да се измолзам и во замрзнувач да го ставам па да му го дадам на бебето ама не знам кај да побарам и како се вика.
     
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.201
    Допаѓања:
    7.730
    Пол:
    Женски
    Шмукалка во дм имаш,локо кроко. Само тоа со замрзнато млеко гледам го прават кога вади заби, вака не знам дали ќе имаш ефект за да се најаде. Гледај успано давај да цица. Јас не сум за замрзнати работи давање искрено, не знам колку добро влијаат на непца..некоја мајка нека ме корегира ако грешам
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Фала многу! Ама изгледа ја чешаат и непцата. Инаку навечер немаме проблем ама спие по 12 саати и преку ден ретко преспива, не можам да ја начекам успана..
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.201
    Допаѓања:
    7.730
    Пол:
    Женски
    Ќе надокнади после скокот, ноќе ич не цица?
     
  9. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Tocno na 40ta nedela koga napraviv, se porodiv prirodno na termin :D
     
  10. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Ное сме 39 +3 значи рано е .. уште една нед да заврши скокот..момент става раце вуста де една де друга... и однива да цица поручок време
    . Од сабајле чат пат ама посче борби плаче ма града неќе
     
  11. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    После капење и цела ноќ до пладне се' е во ред, станува за цицање. Проблемите се преку ден.
     
  12. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    6.127
    Каде се породи?
     
  13. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Toa sto gi stava racinjata vo usta ne e povrzano so glad ako mislis na toa i gladno i najadeno e so racete vo usta celo vreme, bukvalno se trga od grada i pika raka, a kako odbiva? Se tegne nanazad i place koga ke go legnes da cica?
     
    На Leonessa Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    1.552
    Не се тегне туку се трга не сака ....после па заспие о успан му дам и се нацица .. и поспе тоа си цица се е океу. Натаму
     
  15. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Имаме слична ситуација, може му нудиш повеќе од шо треба. Мојот у четврт скок само поспан цица или ако му пеам мрмкам, некои пишуваа стоечки низ соба ги шетале да цицат. А може и да му е слаб или јак млазот. Мојот е навикнет на јак млаз и додека не тече на сите страни не цица. А може и заби да се или истражува уста.
     
  16. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Nie pravevme nifti no na nase baranje kade sto se porodiv mu zemaa krv na sin mi i ispratija na detska klinika da ispitaat dijagnoza koja e mnogu retka no ja imame vo familijata, genetska e. Sestrite od rodiliste mi napomenaa deka ako e se vo red ne zvonat, ako ima nesto ke se javat. Mene mi se javija da mi kazat deka dva pati bil postaven materijalot i deka e se vo red, ispituvanjeto bilo nadvor od ramkite na toa sto ispituvaat za toa se javile, inace ne zvonele. Ne ni znaev deka prakjaat krv za da se ispituva i nesto drugo. Daj boze se da e vo red i kaj vas:hug:.
     
  17. Leonessa Moon

    Leonessa Moon Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2023
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Икање:

    Како да одговорам на тероријата дека не е од ладно кај новороденчињата, туку си ја развива дијафрагмата, различен мирис (си влегол дома со парфем, или едноставно друг човек гостин бла бла)

    А не ,ќе почне да ика
    И одма ладно му е ладно, облакај го леле
    Што да го облакам на 40 степени
    leave me alone people...

    Па икањето и не е нешто толку страшно...
    Што мислите за ова, сте имале некој вакви "притисоци" или "советодавци" од околината
     
    На intj_girl, kozuf, Sunrise!!! и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Da maz mi go pokrivase so kebe a i svekrva mi. Za sreka so mazot koga bevme na pedijatar ja prasav pa pred nego kaza taa zs se slucuva.
     
    На Leonessa Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  19. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Ти само насмевни се и кажи ништо не е ќе помине за десетина минути. Културно откачи ги сите.
     
    На Leonessa Moon, plava.90 и anuska_dzuli им се допаѓа ова.
  20. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    6.703
    Пол:
    Женски
    Мене ми викаа лимон да и дадам на ќерката за икање, така да облакањево не е многу страшно како совет.
    Инаку јас на сите совети одговарам со "баба експерт знае се за бебе зашто чувала пред 30 години" или "ааа важи". Кога ќе ми го слушнат сарказмот, си се заќутуваат.
     
    Последна измена: 29 јули 2024
    На warrior, MDMD, Leonessa Moon и 3 други им се допаѓа ова.