1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    3.259
    Пол:
    Женски
    Како го местите памперсот кај машки бебиња? Курето нагоре или надолу? Бабицата ми кажа надолу, но не знам дали само додека падне папочето или и понатаму..? Совети од баби,стринки нагоре да го местам, но сепак бабицата ми е порелевантен извор. На педијатар одиме за месец дена.
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.937
    Допаѓања:
    12.348
    Пол:
    Женски
    Ако го ставаш нагоре, ќе ти се моча во половината и ќе протекува пелената. И да не се измоча одма, со мрдање секако курето ќе се сврти надоле. Не се замарај, само залепи пелена и терај.
     
    На Miss666 и Phoeniix им се допаѓа ова.
  3. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    Носко
     
  4. HeLenna

    HeLenna Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    1.119
    Пол:
    Женски
    Да, скроз исто прави.
     
    На _budaletinka* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Phoeniix

    Phoeniix Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски

    Ke cistis so tapkanje alkohol (ke pobaras vo apteka za papocna regija) + ke stavis bivacin prasok i ostavi go mestoto neka se isusi
     
  6. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    6.706
    Пол:
    Женски
    Мојов почна со смеење и по малку гугање, прошла недела, значи од 7 недели.

    Носко за на правосмукалка. Од плуќа вади.

    Од раѓање двете деца се вртат во круг кај и да ги ставиш да спијат. Ќерката е 3 години, уште истото го прави. Малово е скоро 2 месеци секоја вечер попреку го наоѓам.
     
    Последна измена: 5 август 2024
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. HeLenna

    HeLenna Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    1.119
    Пол:
    Женски
    Исто и јас така го наоѓам, цел попреку :)
     
    На sani99 и Tea SK им се допаѓа ова.
  8. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.333
    Допаѓања:
    90.359
    Пол:
    Женски
    Сега се враќам од педијатар и ми рече само надоле да му го местам до 40 дена. Тогаш да се видиме повторно и ќе даде дополнителни насоки.
     
    На Miss666 и sani99 им се допаѓа ова.
  9. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Женски
    Јас не го чепкам, само менувам пелена . Најчесто му е самото наместено надолу.
     
    На Bella.alleB и Miss666 им се допаѓа ова.
  10. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    1.552
    после првиот скок почнавме ние да гугаме, смееење, пратење со поглед тропки кои при крај на 2 месец се засилија се повеќее и повеќе... сега сме 2 и пол мес скоро веќе и не забележува, ни се смее секогаш враќа со насмевка.. гуга побеќе со повеќе гласови ..ќе ск видиш и сама ке мене
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    1.552
    Мисла. ДЕка ке смене.. и ние бевме истите до 40 дена дури и неќе да лежи сам како да осеќа, да знае дека го оставаш и самл враце леле реков ќе се научи враце раце ке ни паднат.. ама како минаа 40 дена... бебе почна да гуга, да се смее, да му се интересни тропки, шаренила, надвор ппобеќе да гледа во дрвја, зеленило и почна да си лежи повеќе и да заспива подобро... е сега бидеќи имам уште едно дома немам време да одам вспална и самп да се успиваме, имам релаксатор ама повеќе е лежечки не е од тие на струја што се па не. Е ни свиткан како во гнездо да е.. таму спие ...или на лреветот од дневната ..или надвор вколичка две дремки има таму ... и вечерта си е вкреветче
     
    На _budaletinka* и sani99 им се допаѓа ова.
  12. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    707
    Пол:
    Женски
    :drunk:Како си помогнавте во 5ти скок? Активности, игри… што би ме советувале?

    Мислам дека започнавме.. според апликација сме, бебе плаче на секои 10 мин, плаче без мене, плаче со мене, се смирува само ако легне врз мене. Сака да јаде, но јаде и плаче… вика, плаче и се смее во исто време.. седи со маж ми се врти со поглед спрема мене…
    Не сака да спие - плаче …

    :sweat:8-|
     
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.333
    Допаѓања:
    90.359
    Пол:
    Женски
    На која апликација следите скокови? Се вратив неколку страни назад не најдов.

    Денес бевме на педијатар за прв пат, рече дека бебе супер напредува. За 5 дена има качено 140 гр. и дека тоа е добро. Го прашав за икањето, рече дека тоа е нормално, да не се грижам, но ако ика долго време може да му дадам 2, 3 капки вода.
    На раѓање е измерен 46 см. сега они го измерија 52 см. и не ми се верува дека е 6 см. пораснат за 11 дена. Денес бидејќи бев таму знам дека е точно, може ли во болница да е измерен погрешно или навистина е можно да порасне толку?

    Има ситни бубулички на телото, бебешки акни биле. Кремата за тело да ја ставиме во мирување, сега да го бањаме со купката на мустела, крајното плакнење да е со хиперманган и на крај со јекодерм на цело тело. Среќа папочето падна и според педијатарот е добро, нема потреба од прашок, само со хидроген да го чистам.
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.937
    Допаѓања:
    12.348
    Пол:
    Женски
    F8778A29-7921-449B-A549-4D2939BA2340.jpeg

    Еве ги скоковите, апликацијата само подетално ги објаснува, ама не ти треба.

    За должинава поверојатно ми е да го згрешиле сега во мерење. Измери го сама ти дома со метро. Мојов е буцко и крупен, порасна 4см за 20тина дена сега во 4 месец, ама бебе родено 46см, што реално е ситно, толку многу нагло да порасне и мене ми е чудно.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.859
    Допаѓања:
    67.952
    Пол:
    Женски
    Со хиперманганот мора да бидеш внимателна. Икањето е нормално, не сум давала вода беше само на цицање. Бебешките акни исто се нормални ќе поминат. Wonder weeks ја користам за скокови
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  16. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    @marama За икањето не се дава ништо си поминува само од себе нема потреба од вода, посебно ако е на цицање.
    За висината не ти менува ништо битно е дека иде напред и си расте. Ќе приметиш по облеката.
    Акните се нормални знаат да се појават по цело тело во голем број. Се чисти бебето од хормони. Не се става ништо сами од себе ќе си поминат. Може да траат и цел месец.
    Хиперманган не би користела премн ја суши кожата. Нема потреба од хемии на бебешката кожичка ако се што се појавува е нормално и се очекува да помине само од себе.
    Јекодерм викаат дека правел мн алергиски реакции. Тој порано се користел сега има доста убава детска козметика. Да не ти е од постарите генерации педијатарот?:)
    @Spidy Според термин е апликацијава или според датум на раѓање?
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.937
    Допаѓања:
    12.348
    Пол:
    Женски
    Скокови се сметаат спрема термин, без разлика дали бебе е родено на термин. Првото ми беше родено 3 недели порано, па јас рачно си ги запишував датите за скокови на табелата (иако ништо посебно не приметив од скокови), сега второво е родено 40+2 па си ја следам табелата како што е.
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  18. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Многу ми е чудно тоа. Што ако се работи за прематурче родено пример 33 недела. До термин упте седум недели?? Многу голема разлика ќе биде тоа со скокови.
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.937
    Допаѓања:
    12.348
    Пол:
    Женски
    Да, и така треба да биде. И сите milestones каснат на прематурчиња до годината, така и скоковите. Нормално е. Не може бебе недоносено за речиси 2 месеца да функционира од одма исто како навреме родено бебе.
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  20. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    1.552
    На почетокпт нормални се тие акни и ќе се очисти самото... јас го банам со мустела и после маслото по целотело толку ништо друго... за икањето и кивање, забрзанп дишење при спиењр, смеење во споење, сето е нормално и 2 месец неаде се ќе исчезни т.с намали
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.