1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Moeto i tvoeto bebe od start se isto pravat. I jas se prasuvam cekam da projde 4tiot skok pa da barame care nekako da pocne sam da spie. Se napravil buce 7ipol kila a saka se vo race.
    Denski povekje vreme mi treba da go zaspijam od sto spie, kako da ima bocki na krevetot. Edinstveno spie koga kje go setame vo kengur i sednuvame vo kafic go stavam vo kolica za 2 minuti levo desno zaspiva i spie vo transporterot. I sega sekoj den isto vreme na isto mesto sedime tamu dodeka ne se naspie Tropanje galama on spie nema gajle a doma koga kje susne nesto se budi.
     
    На Bella.alleB, sani99, WhiteCat33 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.239
    Допаѓања:
    1.286
    3 месеци е
     
  3. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Како стоите со ставање раце во уста (facepalm):whew:

    Цеееело време додека е будна и додека заспива, рацете ги гледа како да се нешто најинтересно на светот :rofl: не може да заспие како што заспиваше брзо од тоа што си ја бутка цуцлата за раката да ја стави, да не почнувам па кои стресови ми се кога ја фокусира раката и очите и се спојуваат :whew::rofl: , се мислам дали ова значи дека и други работи ќе става во уста :( или е само период (fingers) исто од ставање знае и да бљуцне и лиги си прави, ново ми е ова, ништо од ова големото не правеше.
     
    На sani99, Sunrise!!! и WhiteCat33 им се допаѓа ова.
  4. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.674
    Допаѓања:
    14.762
    Пол:
    Женски
    Орална фаза е , нормално е. Мојава за некој ден ќе прави месец, па пика раце во уста.
     
    На Aschenputtel и Bella Nella им се допаѓа ова.
  5. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.192
    Допаѓања:
    981
    Пол:
    Женски
    Исто и нашето прави по цел ден рачињата во уста, цуца два прсти, ја фрла цуцлата ја нејќе веќе. Се што ќе дофати сака во уста да го стави и да го лиже :rofl: Лиги по цел ден прави само лигавки купувам
     
    На Bella Nella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. HeLenna

    HeLenna Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    876
    Допаѓања:
    1.132
    Пол:
    Женски
    На таа возраст несвесно ги ставаат рачињата во уста. Оралната фаза почнува некаде на месец и пол, кога почнуваат да се лигават по малце.
     
  7. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.743
    Допаѓања:
    1.584
    Како ви се одразува 4от скок ?
     
  8. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.674
    Допаѓања:
    14.762
    Пол:
    Женски
    На Бела Нела мислам бебуш е поголем, затоа за неа мислев орална. Мојава уште е прцулче. Ама за две недели ќе почне и нејзиното.
     
  9. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.850
    Допаѓања:
    7.089
    Пол:
    Женски
    Нормална орална фаза. Синко ја бута цела тупаница во уста. Врвот е показалчето кога ќе го одвои и прави аааа го да ќе повраќа.
    Оралнава фаза завршува до кај година ипол, две, до тогаш све бутаат во уста.
    Не ствало во уста големото играчки, чуда?
    Ќерката дури еден период као ќе го лизне, па гризе тропчиња, глодалки, кога се раздвижи се што беше на земја незјино беше...тогаш прекинав цуцли да и стерилизирам
     
  10. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Ништо не ставаше, многу ми беше убаво, ова ми личи ко за две ќе става (facepalm):rofl::whew:

    @BellaBibi во право си да 3+ е.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    I moeto stava nema spas. Mu kupiv sofi zirafa abe glavata kje i ja izede. Moja topla preporaka mnogu e meka ja vitka ne moze da se ubie.
     
    На Bella Nella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.192
    Допаѓања:
    981
    Пол:
    Женски
    Imam i jas sofi zirafa ama pisuva deka e so vkus na vanila pa ne i ja dadov. Drugive glodarki nemaat vkus..
     
  13. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.077
    Допаѓања:
    12.681
    Пол:
    Женски
    Исто. Првото освен што цицаше палче за заспивање, никогаш не пикала ништо во уста, ни како тодлер.
    Второво еве 7мес стигна, тупаницата цела ќе ја напика, играчки обавезно прво со уста се пробуваат, по цел ден само бара нешто да лигави. Од сега се мислам кога ќе прооди што ќе правам со камчиња надвор на улица, или со песок на плажа. Сигурно ќе изеде нешто што не треба, само прашање на време. Со првото ништо такво немало, скоро 6 год има.
     
    На Bella Nella и Tea SK им се допаѓа ова.
  14. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.850
    Допаѓања:
    7.089
    Пол:
    Женски
    Ќерката на 10 мес лижеше камења на плажа, на одмор бевме, па ми фати стомачен вирус |(
     
  15. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    875
    Пол:
    Женски
    Po kolku kapki davavte od vit c zaedno so sideralot? Za sideralot mi rece 9kapki a ova vit c ne mi rece nisto.
     
  16. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.077
    Допаѓања:
    12.681
    Пол:
    Женски
    Супер вести хахахаха :rofl:
     
    На Bella Nella и Tea SK им се допаѓа ова.
  17. HeLenna

    HeLenna Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    876
    Допаѓања:
    1.132
    Пол:
    Женски
    Додека му сечев ноктиња, му сецнав кожиче. Си поплакавме и двајцата, туку сега таман ќе престане да тече крв додека спие па после како почнува да мрда кога ќе стане пак го разранува и му тече крв. Му ставив ракавичка зошто не знаев како да третирам.
    Што правите во ваков случај?
     
  18. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    800
    Допаѓања:
    1.049
    Бебе преска се виткаше и плачеше за какање, имаше гасови дури мислев има доста искакано таа беше малку пуштила.
    Ама се црвенееше и виткаше ножињата, кога да сменам пелена гледам конци крв.
    Како што имам пишувано првото дете исто вака овој период накај третата недела пројави крв.
    Сигурно и таа е алергична на кравји протеини и ќе мора посебна формула.:envy:
    Таман мислев дека со неа нема да го имаме тој проблем, ама требаше да ми биде јасно зошто од моето млеко имаше револуција по стомак.
     
  19. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    ;( Нека поминува брзо, ќе смените ќе се стаблизира, претпоставувам потешко се наоѓа тоа АД и е поскапо …

    Јас не разбирам но и претходно кога пишуваше ти, не сфатив како твоето млеко му штети кои алргени ги има …
     
    Последна измена: 29 септември 2024
    На Marsi* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    800
    Допаѓања:
    1.049
    Да веќе земавме друго само да видам дали ќе го прифати да го пие.
    Сега имам искуство, ама со првото ептен се изнамачивме додека најдеме што е проблемот и која формула му одговара.
    Сега ќе видиме...

    Искрено незнам, бабицата ми рече дека дефинитивно смета и дека е пролив.
    Ме праша дали користам големи количини на јогурт или сирење кравјо, ама јас дали имав испиено една чаша јогурт во тие денови и рече тоа е ништо.
    И така решив да не ја мачам и мое млеко прекинав да давам.

    Фала ти.:)
     
    На Bella Nella му/ѝ се допаѓа ова.