1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Mene mi kazaa 7 kapki PicoC pa po 20min 1.2 ml sideral. Sigurno za zelezoto zavisi od tezina i vozrast na bebeto
     
  2. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    I jas mu imav secnato i to mal bese mozi 1 mesec. Nisto ne tretirav samo zarasna.
     
  3. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    Мајки, зимско бебе чекам. Мака мачам со избор на вреќичка за спиење. Се залетав по една од кикабу ама прочитав дека е 3.0tog и знам дека тоа е за многу ладни простории. Дома се грееме на клима ама не е претопло, маж ми е склетџија хаха па во најладните денови климата ја пуштаме на 26 степени ама на ауто, и грее само во дневна. Инаку работи на 24, 25 за да одржува температура ама исто на ауто. Во спална не топлиме, ја оставаме вратата отворена да се згрее од дневна (таму ќе спие и бебе здравје). Станот е мал 45 квадрати. Е сега најдов слики на интернет ќе ставам во прилог за како да се облака бебе. Има една вреќичка од нанам што е пролетно есенска 1.0тог, што мислите дали ќе е доволно топла таа, за со шпикозни по долги (и по потреба боди на кратки одоздола), или ќе и е ладно? Зимска вреќа мислам дека е баш за поладни простории.. помагајте два месеци ја мислам вреќичкава :tmi::rofl:
     

    Прикачени фајлови:

  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.334
    Пол:
    Женски
    Со првото најдебелата вреќа ја имав и во спална не греевме воопшто. Исто во стан 48кв. Мислам поубаво се спие во поладна соба, ако не стануваш за пресоблакање ноќе, подобро во поладно со подебела вреќа. И јас поубаво спијам со подебел јорган ама во ладна просторија.
    Сега сме во поголем стан, ама уште не е толку ладно, бебе спие само по шпикозни и не грееме. Сега имам шпикозни како јорган, како вреќа ама со ногавици, пак планирам во ладно да спиеме.
     
  5. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    Ама ако не грееме воопшто е многу ладно во станот бидејќи сонце не го фаќа ич.. така да климата секако ќе биде пуштена на таа температура. Прашањето ми е дали таа есенска вреќичка ќе заврши работа за зимно време ако дома се грееме така како што објаснив хахаха комедии сум
     
  6. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Истото ме мачи и мене. Кај нас па станот цел ден го грее сонце и моментално е 26,9 степени. Навечер паѓа до 25,5 дека има добра изолација. Цела зима исто ја поминуваме на клима и е пријатно... Му земав и есенска и зимска вреќа ама ниту една немам употребено од страв дека ќе му е топло :D. Стварно не знам како да го облечам и со што да го покријам. Преку ден е во кратки. Вчера спиеше само по шпикозни и прво со тетра, а после со подебело кебенце го покривме.
     
    На Dodo1 и sani99 им се допаѓа ова.
  7. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Луѓе, овие три дена имам менструални болки, јајници ме болат колкови ме вртат крстот позади ме боли, очекував дека ке ми дојде ама ништо..немам ниту сила се осеќам ко пресечено, повеќе деснста страна кај јајници.. Можно ли е овулација да е? Ми нема дојдено од пораѓај.. Парацетамол пијам
     
  8. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Jas vakva imam nema vkus i e mnogu meka
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_5638.png
      IMG_5638.png
      Големина на фајлот:
      411,9 KB
      Прегледи:
      24
    На mariz, снежана2023 и sani99 им се допаѓа ова.
  9. gwenst

    gwenst Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    Искуство да споделите со Nurse harvey's сирупот? По препорака на педијатарот, почнавме да го користиме. Скоро недела дена, а оттогаш мислам дека бебето уште толку е во 'агонија' од грчеви...
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.409
    Допаѓања:
    14.164
    Пол:
    Женски
    Може не му одговара на бебе. Ние и земавме исто и дадов уште пред да идеме на педијатар, плус диастоп пробиотик. Три дена не беше какана и плачеше, вриштеше без престан.
    На педијатар ни дадоа Еспумисан , плус Колиеф и добро тераме. Од Еспумисанот ги испушта гасовите. Не дека не заплакува од грчеви, ама се тоа трае ептен кратко. Сирупот си стои, ако има потреба ќе дадеме. Така не советуваше педијатар.
    Пиши и дека и прави проблем, нека ви даде нешто друго.

    п.с. Ние се и сешто купивме, од совети од други, а сосема друго користиме сега.
     
    На gwenst му/ѝ се допаѓа ова.
  11. HeLenna

    HeLenna Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.119
    Пол:
    Женски
    Јас исто давам еспумисан уште од почеток и можам да кажам дека грчеви скоро и да немавме. Може и до детето е, ама ете нашето искуство е одлично со еспумисанот.
     
    На gwenst и BellaBibi им се допаѓа ова.
  12. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.409
    Допаѓања:
    14.164
    Пол:
    Женски
    Само нека поминува брзо кај сите беблаци побрзо. Ептен се жални кога хи мачат грчеви.
    Мојава па кое гревче е кога не е какана, а не па да вришти со саати од грчеви.
    Се тешам месец помина, уште малце па ќе ги нема.
     
    На gwenst му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gwenst

    gwenst Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    Фала ви.:hug: Ќе го прекинам сирупот, да видам дали е стварно до него, па ќе се консултирам со педијатарот.
     
    На BellaBibi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.102
    Допаѓања:
    8.197
    Пол:
    Женски
    Парацетамол мене не ми помага за болки воопшто.
    Пијам антиинфламаторен лек за болка (пр. бруфен)
     
  15. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.102
    Допаѓања:
    8.197
    Пол:
    Женски
    Дали доиш?
    Зошто ако доиш знаеш дека треба да внимаваш на она што ти го јадеш за да нема грчеви бебето.
    Па дури и тогаш може да има грчеви, додека не се развие цревната флора, ама барем со припазување може да не се толку страшни..
     
    На gwenst му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    2.176
    За сирупот немам искуство, но кај нас многу има промена, на позитивно, откако давам еспумисан 3х25 капки и Babytol Coli 3х5 капки. Само ако се решите за Babytol Coli има две шишенца од двете даваш по 5 капки и не треба да даваш дополнително пробиотик, така нас не советуваше педијатар. Сепак пред да почнете прашај го вашиот педијатар.
     
    На gwenst му/ѝ се допаѓа ова.
  17. gwenst

    gwenst Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    На комбинирана исхрана сме.
    Гледам да внимавам и на исхрана и на пијалок :(
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.334
    Пол:
    Женски
    Нормално како мајка дека ќе пробаш се што можеш да му олесниш на бебето, ама да знаеш дека некогаш за грчеви нема лек. На се пазев, сите капки му ги дадов, он си вриштеше секој ден како и да е. И наеднаш еден ден престана. Пројдоа грчевите магично, без никаква интервенција. Знам дека не е лесно во тој момент, ама ќе помине.
     
    На Cosmic Girl и gwenst им се допаѓа ова.
  19. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    999
    Јас давам Еспумисан капки, некогаш 2 некогаш 3 пати во ден зависи.
    Кога ќе видам дека плаче и се витка давам одма.
    Е, сега кај нас пројави и крв во каката па мислам дека и тоа ја мачи дополнително.
    Се стиска, напнува и испушта звуци додека кака баш онака жално.
     
    На gwenst му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Moja preporaka za grcevi se isto Colief kapki. Mnogu se dobri tie vo kombinacija so espumisan i dvete se davaat vo isto vremd
     
    На gwenst и BellaBibi им се допаѓа ова.