1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    775
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Исто, скрос исто, некни ми вика од 3 и пол да почнеме да го дохрануваме.. а за еден месец имаше 1.600 ставено и тоа на доење сме. Е од вакви коментари неможам да оставам бебе на чување оти немам доверба.
     
    На Oxsana и marrisa им се допаѓа ова.
  2. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    692
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    Мајки малото ми напнува нон стоп, стенка, прашав педијатарот рече ништо не е, ама дури ко да р'же.. Редовно прдка и си кака..
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Malatasirena123

    Malatasirena123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Мајки, совет ако сте имале пеленски осип, прво беа брунчиња црвени сега се вака, извинете не знам да ставам спојлер, како да се обновува кожичка таму или е ова нешто сериозно па да се обратам пак кај педијатар, препони мачкано со веледа IMG_4348.jpeg
     
  4. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    824
    Пол:
    Женски
    За што се користи ова? Добро е за спиење или подобра варијанта е вреќичка?
     

    Прикачени фајлови:

  5. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    1.578
    И ремедима така ми рече од прв оброк до втор две недели да има
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    354
    Пол:
    Женски
    Пак јас со нејадењево. Сега се му е интересно додека јаде, се смее, ми гуга, гледа наоколу, прета одвај го допи шишето. Мислам дека 40 минути јаде. До кога трае оваа фаза :D?
     
    На WhiteCat33 и sani99 им се допаѓа ова.
  7. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    1.578
    Ќе правиме 5 мес за двр недели и сеуште е така...кога каоо некогаш пие..некогаш. почне и кога дојде до посчедноте 30 мл морам да гп анимирам..играчки..па му слечам чорапче за да допие.. иначе се гледа наоколу
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    354
    Пол:
    Женски
    Исто :(. Прееска морав да го свртам погледот на страна дека ме гледаше и се смееше. Душа ми се кине така кога правам ама па ја отпушта цуцлата и не јаде. Оф значи не е период што кратко трае :(
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.362
    Допаѓања:
    2.619
    Пол:
    Женски
    Почнавме со пробувања вкусови сега сме 6++
    Дали е во ред да не сака да јаде количински? -цело време е со плукање, пробавме јаболко,слива, морков. Прв воведен оброк на 7м ?
    (Првото одма прифати храна, сега со второво не ми е јасно)
    Дали да преќинам неколку дена?
     
  10. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    1.578
    Исто се настрана гледам ...гледам ба на 2 и пол сата са му давам оти и на 3 да чекам пак исто пие .
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Madi

    Madi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Што ви кажаа на детска хирургија. И моето бебе има мал отвор ама никој не го спомнал до сега. 5 месеци е. Јас мислев нормално е.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    И јас немам доверба затоа и не ја оставам. Уште немаше 2 месеци свекорми чипс и допираше до уста, свекрвами и бабами гледаат и се смејат леле ишчурев кога видов веднаш го земав детето, свекрвами па да ја мачкам цуцлата со мед за да ја прифати, баба ми па плаче постојано бебето треба да го носите на бајачка, мајками исто мора да се носи на бајачка сум ве носела и јас. Леле еден ден им реков ако барам совет кажетеми, а за другото јас сум му мајка има и татко ние одлучуваме кога и што.се налутија но искрено гајле ми е.
     
    На Bella.alleB, Lady Miami, Madi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Исти сме и ние. Малку нешто да слушне или мм да презбори веднаш се врти и после тешко да продолжи се молиме. А некогаш гледаме и јас молчам а таа ми се смее. Искрено не издржувам некогаш ќе ја бакнам не можам многу ми е мила :inlove: особено кога цица од мене ме гледа право во очи и ми гуга, тогаш ми падне криво што немам доволно млеко па да си ја дојам постојано
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Прашај си педијатар.
    На другарками детето имаше осип некој црвен педијатар и беше дал нешто за мачкање и кога почнале да завенуваат знам дека вака изгледаше но сепак не знам дали осипот им бил исти.
     
    На Malatasirena123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. behappy111

    behappy111 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2023
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki , se izvinuvam dokolku prasanjevo ne e bash za tuka…
    Dobiv menstruacija posle 2 meseci od poragaj ne obilno i me boli mnogu stomakov i grcevi me fakjat.. Go dojam sinceto , pa da prasam sto bi mozela da pijam protiv bolka a da ne mu steti preku mlekoto .. Vi blagodaram .. <3
     
  16. Gummy bear

    Gummy bear Нов член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Парацетамол или ибупрофен
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Ова е за ептен мали бебиња само. Јас од Али имав порачано во март, дури сега ми стигна :rofl: И не ја собира мадам во тоа (2м е)... плус е тенко ова, ќе мораш плус да покриеш бебе и да го замоташ во ова. Мене ми беше порачано дека лето се породив, тој период да го користам навечер... ама ништо :D
     
    На Dodo1 и Lady Miami им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Дали имаше грчеви и болки и пред да добиеш? 2,3 дена имам менструални болки, од кои вчера беше хорор. Морав да легнам, препон и нога ми се укочија. Очекував дека ќе добивам, ама уште еве немам... и уште имам болки некои.. На ехо бев по пораѓај и се беше океј. Незнам од што може вака да ме боли цел долен дел од стомак. Ме прашуваат тешко да не сум кревала, ама освен бебево од скоро 7кг ништо друго потешко :?:
    Инаку бруфен смееш, јас за глава тоа се напивам...
     
  19. Meddy

    Meddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2021
    Пораки:
    663
    Допаѓања:
    472
    Ima li tabela za skokovi kako da se pratat?
     
  20. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Ве молам некој совет, бебето ми е 5 месеци полни и почна преку ноќ многу често да се буди.
    Заспива околу 8 најкасно 9 и на секој сат сат и пол станува. Се буди како да има некоја мака не знам заби да не се. Исто многу гасови испушта, кога се буди како да сака да прдне. На доење сме му давам да јаде и продолжува да спие. Некогаш па се буди кога ќе го ставам на креветче додека не испушти гасови па земај го пак само на цицка се смирува. Ми се поправи детето мало буце е мислам од што толку јаде, а јас ненаспана овие денови.
    Претходни знаеше и да сврже сон од 3-4 часа а најчесто беше 2 2ипол часа. Што да пробам да го уцврсти сонот