1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.728
    Допаѓања:
    5.754
    Докторката е професионалец, дури и кога кс е добра знае да процени колкави се шансите да спушти и дали има потреба од антибиотик.
    До сега не утнала терапија и еднаш не спаси од Козле.
    Околу бронхопневмонијата, ми спомна дека РСВ вирусот знае да ја направи таа штета на повторување и спуштање на плуќа. Убав однос има со бебиња, нема да погрешиш.
     
    На Coco31, Rtulka и Skyler им се допаѓа ова.
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.702
    Допаѓања:
    121.977
    @Nadica1989# нема да згрешиш со Искра. Не оправала секогаш.
     
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.702
    Допаѓања:
    121.977
    Пробај зголеми оброк. Мојава аир од млеко не виде, кога се разјаде качи кило и пол скоро за неполни два месеца. Несака веќе цице и се гади :( го гледа чудно и си игра. Тоа е се помирив со тешко срце, големиот беше цицач до година и пол скоро. Не сака ни АД , пие едвај со лигавење по 120 мл некогаш ни толку. Доручекот по совет од матичната и е млечна каша+овошје и секој ден телешко , еден мисиркино или пилешко. Воведи вечера обавезно. Значи ќе имате два млечни оброка. Жолчка три пати неделно. Сака да јаде , плаче по нашето, сака парчиња, се задавува и пак бара, а ќе види тањир или некој јаде одма ам, ам и трескање од земја…. И она е тука некаде со килажа, веќе не се опседнувам да ја мерам .
     
    На Rtulka, VirgoStar и Freckles. им се допаѓа ова.
  4. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.784
    Допаѓања:
    4.359
    Колку вода сневно ви пијат бебуши со два оброка и пауза од 3 часа меѓу оброци?
    Пошто почесто цицаше не се замарав, ама сега цицање на 6 часа му се фаќа и не знам колку да му дадам.
     
  5. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.207
    Допаѓања:
    15.374
    Пол:
    Женски
    Јас давам колку што сака. Обично тоа се околу 100мл дневно. Во градинка викаат дека пиела цело шише демек од 250мл
     
    На Rtulka и Freckles. им се допаѓа ова.
  6. Srcka28

    Srcka28 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    2.771
    Пол:
    Женски
    Ние се мачиме со водата многу , шише не сака , само од чашка , има денови пие по 50-60 мл , има денови по 20мл. нудам цело време .. малку е ама ќе бидеме упорни
     
    Последна измена: 1 април 2023
    На VirgoStar и Freckles. им се допаѓа ова.
  7. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.741
    Допаѓања:
    6.930
    Пол:
    Женски
    Мојава па напротив повеќе сака да цица отколку да јаде каши.
    Ама веќе голема е и мора да јаде. Ај претходно ми јадеше барем по 125гр на оброк. Сега со забиве не јаде скоро ич. За цицање цица. Ќе ме пукне. Ад да не види исто ни вода не сака. Од шише и ништо не сака да пие. Вода и давам со чаша за ракија ама пак не пие повеќе плука се тешам дека голта по некоја голтка.
    Каши некогаш и правам со ад, ама приметив дека со вода повеќе ги јаде.
    И дај кажи ми како треба да изгледа еден оброк со житарка и овошје. Пример оброк од 180гр. Колку треба овошје колку житарка по грамови од прилика?
     
    На Coco31 и Freckles. им се допаѓа ова.
  8. Inamya

    Inamya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    1.465
    Допаѓања:
    4.277
    Пол:
    Женски
    Само да те утешам, предходниот месец ми намали 200 грама, цел месец се мачеше со заби и ништо не јадеше буквално едвај млеко ќе испиете и толку, место нагоре да идевме ние намаливме, умрев од нервози. Никнаа запчиња и си се врати си јаде овој месец качи 700 грама. Така да не се секирај, ќе се врати на старо.
     
    На Coco31, Erika.greeneyes и eli25 им се допаѓа ова.
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.702
    Допаѓања:
    121.977
    Поима немам :rofl: За првото мерев и грамови, сега ставам како ќе ми текне. Обично 120 мл млеко со 2 и пол гол. лажици житарка плус овошјето. Ама мојљва не јаде класично блендирано така да не знам баш што да ти кажам:(
    Не и ни мерам колку грама , ама јаде полн тањир :angel: Макарони јаде, палачинки, лепче… (facepalm)
     
    На Mateas, Rtulka, Tiny Love и 2 други им се допаѓа ова.
  10. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.004
    Допаѓања:
    4.708
    Пол:
    Женски
    Како се пренесува херпес? Дојде внуката го држеше бебе го играше сигурно го има бакнато после ми вика тето ова херпес ли ми е на уста, и било како брунче па се чепнала, сега како мала црвена раничка има.Бебе спие, викам го бацуваше ли, вика само рачиња, му ги избришав со влажна марамица да не го разбудам после ке го измијам.Како се пренесува, нејзе сега и избива, и реков да не го бакнува.Кои се симптоми на херпес, опасно ли е за бебе, ептен испаничив а ја земав денес внуката да ја чувам.
     
  11. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.741
    Допаѓања:
    6.930
    Пол:
    Женски
    Јас дека не мерам а овде читав некој сооднос треба толку житарка толку овошје.
    Јас 100мл вода или 120мл и после од житарката додавам од око и мешам додека не добијам густина што сакам. И пола тегла од овошје од тие 125гр што се.
    Не знам дали е правилно ама така правам.
     
    На eli25 и peperutce777 им се допаѓа ова.
  12. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    2.464
    Мајки, колку често одите на систематски преглед кај педијатар?
     
  13. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Првите шест месеци, еднаш месечно после тоа на два месеци.
     
    На Gabrielle... и see.emily.play им се допаѓа ова.
  14. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Дали ви доаѓа да ги баците бебињата на уста? Не сум го бацила, страв ми е да не му пренесам нешто, ама кога и да се приближам ми доаѓа да го бацувам без престан. Зошто е тоа така? Или па јас нешто забегувам полека:fubar:
     
  15. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.207
    Допаѓања:
    15.374
    Пол:
    Женски
    Јас обратно. Не ни сакам да ја бацам на уста. Незнам, не ми е убаво тоа :)
     
    На Bebetoo, Kolache na mama, Alexandrite и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.626
    Пол:
    Женски
    Се пренесува контактно преку допир со лице кое има активен вирус. Еднаш ако го фатиш нема спас од него. Најдобро пробај дезинфекција за да го убие вирусот одма (влажни марамици ми е онака мех производ).
    Без разлика што внуката го бакнувала може ќе има среќа и нема да прифати. Симптомите се црвенило, потечено место, пликови во форма на грозд полни со течност кои чешаат и во некои случаи болат.
     
  17. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.004
    Допаѓања:
    4.708
    Пол:
    Женски
    Бебето го тргнав ама поголемото синче не, цел ден играат заедно преска го земав бебето во друга соба кога се вратив гледам јадат заедно, она го храни со раце тој лапа како за инат.Само господ нека ги чува, големото има 5 год а внуката 10, деца, тоа е.Нејзе и е во фаза на излегување нема рана сеуште.Се надевам дека нема да им биде ништо. После колку дена се јавуваат симптоми?
     
    На Rtulka и Freckles. им се допаѓа ова.
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Кога одам на советувалиште.
    Здраво дете ни во лудило не би пикала кај болни деца само за вагање.
    Освен АКО педијатарот има одреден час во работното време за преглед само на здрави деца.
    Во мојот град нема така што ...
     
    На Rtulka и Freckles. им се допаѓа ова.
  19. Dan.ata

    Dan.ata Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2022
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали може да се чува млеко во термос? Конкретно тој на Twistshake го имам...
     
  20. Bebuli

    Bebuli Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски
    Formula?
    Formula max 2 saati napravena a negde citam pisuva 1h.
    Jas vo toj termos stavam zeska voda i posle pravam AD.
     
    На Dan.ata му/ѝ се допаѓа ова.