1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.532
    Допаѓања:
    8.366
    Пол:
    Женски
    Jas koga go doev sin mi jadev se i mlecni i se nemase maka. Maka imase od ad. Taka i doznav deka e alergicen. Istite simptomi. Piese Aptamil ADC Pregomin, kompletno hidrolizirana formula e. Hipoalergenoto e delumno hidrolizirana. Probaj so ADC ke vidis dali ima razlika.

    Inace, ima li nekoj virus so povrakanje i temp momentalno? :(
     
    На Tina Tina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    7.135
    Пол:
    Женски
    Ова вакво будење со вриштење и тргање на назад со телото само така ме вади од кожа, не од нервоза туку од грижа. На што може да се должи. Секоја вечер по два пати станува на тој начин. Ниту будем ниту спие. Јас не знам што е ова. Нема врска тоа дали му бил мирен денот без возбуди или со возбуди. Ритамот за се ни е тој. Сам диктира буквално се. Да го носам на лекар не знам дали има потреба. Ама ме сикира ова премногу. Преморена сум. Немам спиено асално не памтам. Сношти се разбуди 5 пати од кои три беа со вакво понашање. Оваа вечер ова сега пред малку е втор пат и ќе видиме уште колку пати ќе стане до сабајле. Не можам повеќе, ми се чини ќе побудалам
     
  3. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Регресија во спиење.
    https://takingcarababies.com/12-mon...e-some-signs-of-the-one-year-sleep-regression
     
    На 1209, 0ли и Ceneva им се допаѓа ова.
  4. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    5.158
    Нормално е мајка, сите сме го поминале. Заби, регресија некој развој, се може да биде. Немаш потреба за грижи.
     
    На 1209, 0ли, lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    7.135
    Пол:
    Женски
    @Bella_Stella душо нели ни е рано за оваа регресија на 12 месеци. Како ни заврши 7 ми скок почна ова лудило. На 10 и пол месеци така нешто почна.
    @le.soleil скоковите не ги ни осетивме. Само трет и ќе го памтам цел живот. Ама овие регресиите на сон изгледа сите ги фативме.
    Тргањево на назад ме плаши. Ми се чини од раце ќе ми падне кога прави така, и ќе скрши врат. Колку може најмногу да трае ова лудило.
    А заби не мачат со месеци не препишувам на нив.
     
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.335
    Пол:
    Женски
    Нормално е. Пред годината се најтешки. Моево сега така прави, плачи в сон и не се опулува, 100 пати станува со пиштење па в раце презаспива. Па вчера мн плачеше од болка, му дадов малку парацетамол и се смири, поубо спиеше ноќеска. Нема запче а цел е потечен, маки измачи уште малку 9 месеци. На сета мака па фала богу што јади и цица.
    На тема јадење, многу сака се да пробува, право мало гурманче, со мерак си јади, уште е на 3 оброци и цица колку сака ама пресмешен е кога гледа јадење, само шлапка :D вчера пробав според блв да му давам и да речам дека пола беше успешно :D па малку и сладолед проба, пресмешен беше О О О праеше и бараше уште :rofl:
     
    На Carolin., KuklickaSk, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Не е рано, од 11 месеци може да го фати. Плус како што ти кажаа погоре, спојка е од сѐ. Многу им е интензивен овој период. Заби, проодување, поголемо вокализирање и осознавање на околината. Премногу им доаѓа и тоа им се одразува на сонот. Секогаш кога поинтензивно се труди да совлада нешто ново и моето има проблем со спиењето. Он не плаче, ама во полусон станува, шета низ кревет, седи, ако е на спална планинари по мене и татко му. Вчера направи неколку чекори од кревет до мене, 4-5 беа, прв пат се пушти толку и очекувано цела вечер спиеше немирно. Прво едвај заспа, го нишкав, го шетав низ соба, а обично заспива само гушнат за секунда. Тоа е, период си е и ќе издржиме.
     
    На Carolin., KuklickaSk, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    7.135
    Пол:
    Женски
    Ние немаме проблем со заспивање, фала богу. Дневните дремки му се ок. Ама ноќе многу се буди. Еве и сношти 5 пати стана и се така со дерење, ко љут да е што се разбудил и се трза на назад. Не е плач тоа.
    Вистина учат многу, почна повеќе да зборува во последните денови, брм брм, бам бам, тата тата не го вади од уста, мама мам ам само кога е гладен и иде по мене :rofl:
    Почна да стои во место без да е потпрен и без да се држи и се подолго издржува без да се заклати. Имитира се живо. Покажува се почесто колку години ќе полни и колку високо до таванот ќе порасне, паметна глава кај е :D, кога му кажам браво право шлака раце, зема тел ( неговиот ) става на уво и вели ааааа :rofl:. Пресмешен е и пресладок. Ама јас не знам кај се наоѓам од што ми се спие, ова неговото неспиење ноќе, баш ми смета. Уморна сум. Таман ќе задремам ете ти го. А со маки заспивам. Белки нема уште многу да треа, и овој 8 ми скок што следи нема да го осетиме како предходните се надевам.
     
    На Carolin., Luminary, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Само додај на ова дека меѓу другото и работам од дома, немам баби на помош и ненаспана жонглирам 582749 обврски и ќе ти биде полесно. ;) Не практикувам да се жалам, тешко ми е ама не е невозможно со помалку сон. Организмот се навикнува кога мора.
     
    На Carolin., princess5, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    7.135
    Пол:
    Женски
    Браво нема што. Јас сум од тие спанковците да не речам и тешко ми паѓа :D А обврските си ѓи превземам полека, за да не ми дојде како шамар кога ќе си заминат од тука. За друго не се жалам само за сонче златно :rofl:
     
  11. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Охоо не да бев спанка. Од два одев на работа, спиев до 10-11. Ама како што кажав се прилагодуваш кога мораш. А и сигурно е кога имаш помош како опција.
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    783
    Допаѓања:
    1.101
    Пол:
    Женски
    Луѓе, помагајте!
    Прв пат има температура, до 39 оди, само со чепче или сируп спушта. Од вчера без тоа не сме.
    Неможам да ја гледам колку е жална, утепана, омалаксана, плачам со неа.
    Туширам, ставам оцет на нозе, почнав со антибиотик, давам витамин Ц, пробиотик.
    Не сака да јаде, не сака млеко,бело и е јазичето.
    Што друго да направам??
    Нема на плуќа, не и тече нос, не кашла. Само температура. Крвна слика со покачени лимфоцити.
    Како можам да и помогнам за температура?
    Скоро годинка сме.
     
  13. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    7.135
    Пол:
    Женски
    Едно позитивно нешто овој период. Успеав да го избањам како треба. Се преселивме во купатило. Па правеше плас плас... Радости пак како порано. Се молам да остане така :) И заспа во 20:30 и сега да се надеваме и на убав сон. Добра нок мамасити. Одам и јас еден туш, муабет со мм малку и нокаут zzzzz :)
     
    На KuklickaSk и Giiirl23 им се допаѓа ова.
  14. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    За јадење не мора да јаде сега кога не ѝ е баш добро, но некако гледај залажувај за течности. Јогурт пробај можеби ќе сака, сокче, нешто што би прифатила за да пие течности.
     
    На Sun&Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.335
    Пол:
    Женски
    Нормално е да не јади, не јадат кога имаат тт и општо кога се болни. Само форсирај вода, течности. За тт ќе си даваш на 4 и на 6 сати, под 4 сати не се дава, гледај бар да има 4 сати измеѓу, ако крева побрзо тогаш се лади, се раслекува, јас никогаш не сум туширала ниту оцет сум ставала, само парацетамол, блокмакс давам. А ако беше за антибиотик нема да крева поќе, сакам да кажам ако делува антибиотикот.
    Не се плаши тек допрва ќе бидат болни, мора тоа да поминиме, за жал така се гради имунитет. Со помин и со лесно.
     
    На Mother of 2boys, KuklickaSk и Sun&Moon им се допаѓа ова.
  16. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.654
    Мајка прво нека е со помин. Второ, висока температура не е за паника.
    Раслечи дете, поминувај со влажна крпа, користи парацетамол/бруфен и давај течности.
    Ќе помине за брзо.
     
    На Sun&Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Испаничена си зошто е првпат и тоа е многу разбирливо. Смири се мама, знам дека душа боли, ама така растат, така се гради имунитет. Расоблечи ја, лади ја со мокри крпчиња вода или Ациди Борици, на грпче, меше, ноџиња, под пазуви. Ако оди над 38.5 давај лек и да помине полесно. За јадењето сите се така, не и е до јадење зошто не е добра. Форсирај течности, ако цица почесто на гради и тоа е, сѐ останато веќе правиш.
     
    На Sun&Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tina Tina

    Tina Tina Нов член

    Се зачлени на:
    30 април 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Еве фотографии од осипот, повторно е нафрлена ;( IMG_7265.jpeg IMG_7267.jpeg

    Фала ви на сите :l:
     
  19. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    7.135
    Пол:
    Женски
    Не ми личат од потење. Ова или е од некоја храна или да не е од прашакот. Да не го имаш сменето. Немам многу искуство вистина не знам. Еве може некоја мама ќе препознае што е.
    Син ми знае да се исфрли од жешко ама не се испакнати само како црвени ситни точки и таму кај што се поти најмногу
     
    На Tina Tina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.759
    Сдк аманте заби искачајте ;(
    Ми се спие :(
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.