1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.759
    Вирус има детето. Џабе даваш антибиотик. Ќе помине температурата за 2,3 дена, таа ви е пријател.
     
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.532
    Допаѓања:
    8.366
    Пол:
    Женски
    Ova mi lici na alergija. Po celo telo osipan bese i mojot koga otkrivme deka e alergicen na kravji protein,a najveke okolu usta, brada. Ti pisav i pogore za mlekata. A za osipov na pedijatar i ke vi dade antihistamin i hidrolizirana formula. Neznam koj vi e maticen ama otidete na poasalen zosto ne e igracka alergijata, kolku odnadvor ima osip tolku i od vnatre.
     
    На Tina Tina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    22.867
    Пол:
    Женски
    Недела дена пред роденден почна да греба првото запче :party: скоро па сигурна бев дек без заби ќе славиме хаха

    од бебе нејадач до 9 месеци на млеко, стана бебе сејадач, пази без еден заб нема шо не џвака, како не знам. Ее само мајки вода никако не сака.. абе 1 капка ако пие.

    Дојдовме Мк, цело време ми е во раце, мислев ќе одморам малу ама јок.
    Не знам оти нема осет дека може да падне и главата да си ја расцепи? Првото се држеше за кревет и одеше, се префрлуваше на брзина кревет-маса и тоа траеше 2-3 месеци додека се пушти сама, ова го нема тој осет, тргаа само и како свеќа долу ја снемува.. :worried: за се друго мисли, ништо не и бега, реагира, имитира ама пусто со одењево е катастрофа, мајцр висок и е каучот и кога ќе се спушта на долу знае да тресне по јако на газ ама од кај таа идеа дека ќе почне да оди сама како нас, а едвај два чекори прави не знам
     
    На Sofi.ja, Carolin., CareTee и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.478
    Допаѓања:
    7.804
    Пол:
    Женски
    Лази ? Мојава не лазеше, директ прооди ,ама затоа секое паѓање и беше на глава . Се искрши.
     
  5. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Кога се сметаат за официјално проодени? Прво се пушташе од кај што се држи до нас седнати на земја, 4-5 чекорчиња. Сега пред да заспие почна сам да се пушта, без некој да го викне. Ќе пооди 4-5 чекори и паѓа на раце или газе. :D
     
    На Sofi.ja, medena147, Giiirl23 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    1.584
    Пол:
    Женски
    Јас така да го видам одма правам колачиња стапала :D
     
  7. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Јас поголемиот сметав дека е прооден кога од седење долу стана и направи чекори.
     
    На Giiirl23, Ceneva и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  8. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Хаха, мислам дека ни е рано, ама ќе биде за брзо. :)
    Не станува. Се исправа на колена и како да сака да стане, ама нема станато сеуште. Денес најинтензивно се пушташе. Во саат време може 4-5 пати се пушти. Некогаш правеше по 5-6 чекорчиња, некогаш помалве и паѓа.
     
    На 1209 и 0ли им се допаѓа ова.
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Ќе биде за брзо, си вежба дечкото со полна пареа, ја совладува стабилноста и супер е што паѓа на газе и што се задржува :inlove:
    Ќе седи на земја и ќе станува без држење на мебел и ќе си тргне. Спремајте се за трчање :D
     
    На Ceneva и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  10. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Даа знам дека е ептен блиску до целта. Скроз ми е некако bittersweet периодов…
     
    На Luminary, Ceneva и 0ли им се допаѓа ова.
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.427
    Пол:
    Женски
    Исто Бела, денес ептен турбо беше со пуштањево, цел ден не престана, интересно му беше, капнавме од пазење:D
    Ама и спиењето катастрофа беше деновиве, мислам дека е од тоа.
    Ајде нека им се лесни чекорите, ќе биде деновиве и тоа.

    Малце иам напредок со детево со јадење, ама не знам што му е не сака во столче да јаде, мора се по него да одам, да го хрнам, сам не сака. Поточно зема виљушка и мене ме храни, кај него у уста јок. Период е? Ќе помине? Или некаде згрешив јас со учењето хранење?
     
    На lackygirl, Bella_Stella и 0ли им се допаѓа ова.
  12. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.619
    Допаѓања:
    19.001
    Пол:
    Женски
    Да да и кај моето се одразува врз спиењето. Ете го втор пат се буди плачејќи откако е заспан. Што од што растат горни кецови, што од што го процесира одењето. Ќе издржиме. :muscle:
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    22.867
    Пол:
    Женски
    Лази да, касно почна да лази, на 10 месеци правилно, тогаш одма и се крена на нозе, предходно како војник беше. Заразлика од големата, ова покасно почнува се и не ми е тоа проблем, само не ми е јасно оти мисли дека може да оди, а не ни покушала да се движи, трга само и истата секунда долу.
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    7.135
    Пол:
    Женски
    Секое дете свој ритам. Моето вчера од масиче до тросед се пушти и се изненадив. Иако беа само два чекори. Се повеќе стои без да е потпрен и без да се држи, и кога губи рамнотежа одма се фаќа. Баш е претпазлив од таа страна. И кога се спушта на земја баш внимава. Ама затоа од друга страна, оди под маса и ќе станува, да испита убаво по глаа сака :rofl: исто и кога сака да се спушти од тросед, со главата трга. А му покажуваме на секое ама ете не прифаќа, тој си сака главечки :D
    Се спремате ли мами за роденденот. Јас сум леле ќе стасам ли се да направам како замислувам :)
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. therealV

    therealV Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво мајки!
    Ме интересира колку подои имате со деца од 1 година ? Дали почнувате да намалувате со доење?
     
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.427
    Пол:
    Женски
    Колку сака, сега дека и сам брка кога и да му текне одма брца и дига блуза(facepalm) Ме срами некогаш така:D ама планирам да почнам да намалувам некако, не ми се доо веќе мака ми е и он не сака да јаде храна.
     
  17. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    4.765
    Пол:
    Женски
    Кај мене веќе месец и повеќе си оди сама, значи може да помине и 10+ минути во одење. Е некогаш и после третиот чекор, плетка нозе и паѓа на земја. За станување од земја сеуште лази до нешто најблиско што се, се потпира, се исправа и тргнува во поход. :D
    Скроз од земја сама без никаква помош нема станато.

    На пример и за седнување. Околу 10 месеци беше кога почна од лежење да седнува, со тоа што се вртеше на страна или на меше прво, па од таа положба со маневри да седне.
    Тек пред некое време на 15 месеци може да беше баш од лежење на грб, го поткрева телото и така може да седне.
     
  18. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.335
    Пол:
    Женски
    Следи си дете, треба да се намалат, првото на година цицаше на сабајле ко ќе станеше и навечер пред заспивање, плус ноќе си цицаше неколку пати :D на 14 месеци го одбив дотогаш така беше. Иначе имаше 3 оброци и 2 ужинки.
    Потоа остана само со вода, многу вода пиеше, др млеко никакво не прифати, ни јогурт. Ни ден денес не пие (5год и 5 месеци), само вода од страна на течност е кај него, сок 2 пати неделата ако се напие вива со цевче. (забегав од темата :rofl:

    Да пишам нешто пред да направи 9 месеци. Лази војнички, секој ден се подалеку оди, многу е побрз и поцврст. На 4 се крева и се спушта, мислам за брзо ќе свати дека така треба за лазење ама ќе видиме :) Се исправа ама за раце ако го држиш, сам неможи ама многу сака да стои, на кревет стои исправен и ќефој е :rofl:
    Лесни чекорчиња на сите дечиња, нз дали ќе отвора видео :Dhttps://www.facebook.com/reel/937785044522058?s=yWDuG2&fs=e&mibextid=Nif5oz
     
    На Mother of 2boys, 1209, MartinaMM и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.129
    Допаѓања:
    53.658
    Пол:
    Женски
    Прооден е. Баш прашував педијатар кога се смета дека се проодени, ми рече од првите направени самостојни чекори, под услов понатаму да се развива одењето по нагорна линија. Значи ако секој ден се пушта исто или повеќе од претходниот, прооден е :)
     
    На Mother of 2boys, 1209 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Син ми од 8 месеци седнуваше сам, се исправуваше на нозе и стоеше со држење на нешто, па на 13 месеци од седење се исправи и зачекори и затоа кажав кога го сметав за прооден него. И ортопедот кога го прашав кога да го однесам на контрола, ми кажа три месеци откако ќе стане од седење на земја и зачекори, веројатно тоа го сметаше за стабилно проодување.
    За малата ќе видиме, таа малку поинаку се развива, претпоставувам дека ќе ѝ треба повеќе време за да може од седечка положба да се исправи и да зачекори, секако можно е и побрзо да тргне да оди отколку што ќе стане и оди како поголемото дете.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.