1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Синопен се мачка на убод, а мислам дека @Меги♧ прашува за превентивно.
     
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.025
    Допаѓања:
    18.154
    Така е,јас погрешно сум протолкувала.
    За заштита од убод за бебе најдобро е Мапез. Ама го нема кај нас,јас купив од Србија.
    @Меги♧
     
    На Bannana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    1.497
    Пол:
    Женски
    https://zegin.com.mk/mk/mousticare-sprej-protiv-ubodi-od-insekti-so-zashtita-do-6-chasa-125-ml
    Не е крема, спреј е, лани го користевме, одличен се покажа.
     
    На Меги♧ и 0ли им се допаѓа ова.
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.589
    Допаѓања:
    35.457
    Пол:
    Женски
    На Mandela му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    3.574
    Пол:
    Женски
    Мамички, бебе ми е 4+, но пишувам тука затоа што повеќе имате искуство со вадење заби.
    Бебе пика раце се лигави, набабрени непца, дефинитивно спрема заби.

    Од утринава увото го тегне, и во спиење ми заплачува, кенкав е, се е во раце, се гребе нервозно.

    Дали некој имал слични симптоми а да биле од никнење заби?

    Јас знам дека уво боли од заб, но вака кај бебе немам искуство.

    Thanks :l:
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    277
    Пол:
    Женски
    Кај нас уште нема запче (10++ месеци). Пика раце и се лигави веќе мноогу долго време. Непцата можеби повеќе од еден месец и се набабрени и пак ништо. Ама еве некој искусен нека каже. :D
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    16.247
    Пол:
    Женски

    Исто и кај мене правеше од скоро 3 месеци 10дена пред да наполни 7месдци гребна запче. И јас не знаев до тогаш и само викав излегува излегува, набобрени беа ама кога ке обелат се познава баш, почнуваат од долу па се до горе додека избијат се белее местото секој ден се погоре и погоре како расте и кога ке обели цел, забот излегува за 2-3дена барем кај нас така беше. Кај бебо во пар излегуваат и обавезно беа бели 2те единици, обеле непцето и излезе забче по 2 дена и другото.
     
    На Giiirl23 и DaisyDream им се допаѓа ова.
  8. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.329
    Допаѓања:
    18.450
    Пол:
    Женски
    Клима одамна не пуштаме, во стан што е многу топол сме. Дење е 24-5 степени и облечен е во тенко блузиче зошто е нон стоп на земја. Дење спие непокриен, навечер покриен со тетра во тенки пижамчиња на долги.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.589
    Допаѓања:
    35.457
    Пол:
    Женски
    Клима не пуштам, греење никакво, но кај нас е топло.
    Дење е 25-26 и облечена е во боди по куси, долни тенки тренерчиња или хеланки и боса без чорапи. Немаме теписи, на ламинат се движи.
    Ноќе е истата температура околу 25 и спие по боди на куси и тенка вреќа.
     
    На Giiirl23 и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.228
    Допаѓања:
    21.460
    Пол:
    Женски
    Леле блазе вас, кај нас в спална паѓа до 17ст ноќе, дење е 20тина. Ама па на прогноза најладен град(че) е цело време, 4 ст утринските беа.
    Ние сите се покриваме со јорган зимски да речам. Бебево в креветче со 2 пелени/ќебенца средна дебелина. Дење со едно. Облечен е исто цело време (есен, зима, пролет), боди со кратки и тренерчиња танки памучни. Не се поти, не се отскрива.

    Исто од 2 месеци почна, тек вчера извади запче, скоро на 9 месеци. Денес еве и другото пробива.
    Првото дете исто почна од 2 месеци па на 6 месеци 2 заба извади. И тој во пар ги ваѓаше еве сега и брат му така.
     
    На Giiirl23 и DaisyDream им се допаѓа ова.
  11. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    16.247
    Пол:
    Женски

    И ние вчера попладне и денес по долги бебо подебелки и тоа. Врне ли врне. Внатре не е за парно таман е ама надвор брр.. ноќе уште спие по со шпикозни и во вреќичка, јас спијам со јорган и ќебе :lol: знам ноќе и ќебенце да му префрлам ако ми е мене ладно :rofl:
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.228
    Допаѓања:
    21.460
    Пол:
    Женски
    Во куќиве е поладно, еве денес за топлење е. Од сабајле обавезно од 6ч климата е пуштена до кај 10, 11ч.

    @DaisyDream пушти слика ако можиш од непцата ако се гледа ќе ти кажиме.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.541
    Допаѓања:
    2.267
    Моето почна со лигавење, чешкање со прстиња, гризење на 4 месеци. Со прст го чепнав запчето грепкаше под непцето, но пукна после месец и пол на 5.5 месеци.
    Првото дете на 7 месеци имаше прво запче (корегирани 5.5 месеци).
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Larea

    Larea Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    456
    Ве молам за совет :whew:
    Ни се ближи свадбата наша , бебе ќе има 8 месеци и сме само на доење. Пробувам два дена да му дадам ад на бејбилав, ни топло ни ладно, ни весел ни тажен ни гладен никако не ми го сака вришти кога ќе го осети и ми бутка со раце ;(
    Не знам како да почне да ми го пие.. совет?
    Друго доколку носам мое измолзено ако уопште успеам да соберам за овие 3 недели доволно, каде и како ќе ги чувам таму во ресторанот? Некој идеа? И како ќе го топлам таму аххх не бев свесна што ме чека кога решивме свадба со бебе да правиме…
     
  15. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Пробај во кашички додавај му малку АД да се навикне. Првото исто не сакаше да го види, ама така со каши почнав да подметнувам, и потоа почна да го пие.
     
    На Larea му/ѝ се допаѓа ова.
  16. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.263
    Пол:
    Женски
    Мајка па големко е бебето ќе си јаде каши преку ден. Два-три пати кога ќе можеш нека цица. Шише со измолзено млеко до 4 часа може да стои само да не е ептен изложено на сончева светлина и топло. Со среќа свадбата :inlove:
     
    На Larea му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.228
    Допаѓања:
    21.460
    Пол:
    Женски
    Ќе собериш за 3 недели треба само 3 или 4 шишиња, 3 пати давајте му кашички, ќе помине за еден ден, секако ќе му е редот изместен, можеш и чајче да му дадеш ако не прифати АД дотогаш. Чај моево се има напиено 3 пати досега, ако сум излезена и да не одмрзнува млеко му дава чај свекрва ми, па го пие.
    Исто пробај со друго АД, јас на првото дете што се не пробав, секакво млеко и не прифати никакво од ко го одбив.
    Честитки и од мене, убаво да си поминете :f:
     
    На Carolin. и Larea им се допаѓа ова.
  18. Larea

    Larea Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    456
    Аа баш ќе пробам вака не ми текна, фала ти:)

    Фала ти :hug:
    Само вечерта е т.е забавата, не е целодневна сма сепак мојов многу бара да цица затоа ме секира. А ја искрено сакам да можам да се напијам нешто пошто сигурно трема ќе имам :rofl:
    Епа чин стои 4 часа ќе биде таман до негово заспивање, а за другите ќе побарам во фрижидер едно да ми стават :party:
     
  19. Larea

    Larea Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    456
    Аа да и моево пие така чај, обожава за да одовлечам некогаш цицање, обавезно и чајче ќе понесам. Ќе пробам со уште едно ако сака добро ако не тоа е.
    Ќе стигнам ваљда, ама памет за другото дете дека електрична пумпа му е мајката, се измачив со рачнава (facepalm)
    Фала ти многуу :hug:
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.228
    Допаѓања:
    21.460
    Пол:
    Женски
    Од искуство ти кажувам дека ќе помине се многу лесно, плус само вечерна била, ич не се грижи.
    Јас за крштевката на првото фустан барав со преклоп напред за да цица и купив таков што не ми беше баш убав ама за доење да одговараше :rofl: 8-| и замисли ја преспа цела крштевка и во 6 сати само 1 цицаше :D
     
    На Mother of 2boys, јolene, Giiirl23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.