1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.223
    Допаѓања:
    21.444
    Пол:
    Женски
    Ќе сменат на 3 години :D ретки се деца што спијат ноќе, бар во моја околина, 90% не спијат.. Со првото пробував и да го оставам да плачи и се и џабе беше се. Ова неможам да го остам да плачи оти го разбудува големиот и тој се тревожи ноќе, рика ко магаре цела куќа ја крева :D нервозна не сум воопшто верувале или не, ама сум учена на малку сон веќе 5 години и така функционирам. Ме фаќаат кризи чат пат ама поминува. Еднаш се толку мали, мене ќе ми фали овај период, големиот денес прваче го запишавме :worried:
    Малово за 3 дена 9 месеци, лази со влечење, малку се крева ама поќе се влечи ама е брз веќе сега, за секунда до некој ќош е, само трчам по него. Си го знае и името веќе, кој и да му викни на име се врти, ако ме види мене кемка за да го земам, почна сепарационата анксиозност :D се почна, второто запче уште не пукна ама кај да е ќе пукни готпово е, скокот до 17ти мај е, башка регресија, лудница сме сите :drunk:
    Едит, пред неколку дена почна да мамка, мама, мама, мама :inlove: не дека е со смисла кажано ама убо ми дојде :rofl:
     
    На Zumbulche, Mother of 2boys, CareTee и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.639
    Пол:
    Женски
    Мајки , што правите кога одбиваат доручек ?
    6++ сме , денес и направив после прва дремка , спиеше скоро саатипол и викам супер ќе стане гладна , ја седнав и нејќеше ни уста да отвори . Се обидов дур зеваше и пикнав 2-3 лажичиња ги изеде , ама после тоа толку почна да вришти . Ја седнав после уште 2-3 пати ама истото следеше . Нејќам да и пикам со сила . И дадов да цица викам да не е гладна па да не ја изгладнувам и нервирам:)
    Инаку , не јаде количински мн . Едвај 50-60гр . Некогаш знам купечка каша да и давам во тек на целиот ден па поголем дел ќе изеде , ама вака од еднаш не .
    Пробано е и пред и после прва дремка доручек.
    Ајде кажувајте дали и каде грешам .
     
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.490
    Допаѓања:
    24.721
    Јас ноќеска пукнав, а грев е и да се пожалам од бебево, генерално е многу ок бебе. Цела сум затната, грб ме боли, бебево стана во 1, па во 3 пак. Обично презаспива без да циџа, ама тргна да се крева да стои, и оди легни го. Кога се расплакав, викнав по маж ми, он го презема до сабајле.

    Знам дека ќе спие, знам дека е период, ама сабајле кажав и дека сакам да ме снема до 2025та кога ќе спие у континуитет.

    Се враќам на работа за 1 недела. Умствено имам тешка работа, работам на странски јазик целосно и не знам како ќе преживеам искрено. Концентрацоја немам ни за кафе да направам без да ми претече.
     
    На Luminary, Sofi.ja, lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.223
    Допаѓања:
    21.444
    Пол:
    Женски
    Јас на 28ми мај почнувам на работа, одмор користам сега 10 дена, работам со луѓе, најмалку 100 во денот има, тогаш ќе бидат кризите и страв ме фаќа како ќе се издржува. Со првото на 3тиот ден имав напад некој, нерва голема од неспиење ме погоди, арно беше свекрва тука па и го оставив неа и заминав да плачам, прв пат плачев тогаш.
    Ама како што рече се ќе помине, ама дур помине :drunk:
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.490
    Допаѓања:
    24.721
    Заедно значи ќе си кукаме :)
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MisDila

    MisDila Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2024
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво, малото има 6 месеци, бевме за колкчињата има појавено јадра. Малото самостојно не седи, а се исправува си седнува со мала помош или на нешто потпрена. Прашање ми е дали смее во хранилка да седи на 90 степени?
     
  7. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    893
    Допаѓања:
    1.254
    Пол:
    Женски
    Нас на таа возраст ни рекоа да почекаме за 90 степени. Па докај 7мес го седнував само накосено. Инаку така ни рекоа зошто моето ако го седнев без потпирачка не седеше и се клатеше на напред, затоа не треба да се форсира додека не е самиот цврст.
     
    На MisDila му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    Не форсирај, ставај на 45 степени.
     
    На MisDila му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    667
    Пол:
    Женски
    Нас ортопедот на 6 мес ни рече може на 60 степени да седи, со тоа што постепено ќе одиме кон 90.
    Понекогаш за време на оброк ја пробував на 90 па сега на 7мес е се постабилна.
     
    На KidA и MisDila им се допаѓа ова.
  10. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    988
    а има ли некој со бебе 8.5 месеци и уште да не може само да седи? никогаш не го уседнував, сега лази, се исправа дури стои со една рака потпрен, се префрла од едно на друго по мебелот стоејќи, а за седење никако. ако го седнам на земја за проба се наведнува нанапред и веднаш почнува да лази, на кауч или фотелја исто повеќе од 10 секунди не седи иако потпрен.. што мислите?
     
  11. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    893
    Допаѓања:
    1.254
    Пол:
    Женски
    Моето исто многу доцна почна само да седнува, можеби беше 8мес. Прво почна да лази, да се исправа, па почна од исправена позиција кога ќе падне на газ да остане стабилен и да седи, па почна од лазење да седнува и така. Мислам дека кај и да е ќе си седне сам не грижи се.
     
    На KidA и Bannana им се допаѓа ова.
  12. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    667
    Пол:
    Женски
    Хмм не би знаела да ти одговорам, можеби не сака да седи детето, кога веќе можи дс шета и да истрсжува, тоа е поинтересно.
    А јас пребарувсјќи за превртување ги најдов вашите коментари @Luminary и @Giiirl23
    Ние со моето сега 7 месечно поради рефлукс и држење после подој по 30 мин исправено, едноставно немаше време за на меше или на под оти повраќањето и правеше бронхоопструкции. На 6 мес почнавме да не ја држиме исправена, ја стававме во хранилката нели за да не повраќа, па сега на под не сака многу многу, покажва знаци на превртување, кога менуваме пелена обавезно се извртува да ги дофати влажните/пелените.
    Ама ако е на подлога и и ставам игрсчки околу неа, ќе се изврти, ќе дофати некоја и си лежи на грб си игра со неа. На прсти се брои коллу пати се има сама свртено. Сакам да ги слушнам вашите искуства.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.134
    Допаѓања:
    56.452
    Пол:
    Женски
    Исто е и моето, малку време помина на под од истите причини. Плус со тодлер по дома, тешко наоѓав момент да го оставам на под. 8 месеци има сега. Пред кратко почна повеќе да сака на под. Се врти, ама пред некое време почна да е поактивен. Да седне сам, мислам дека е далеку од тој момент. Во хранилка сега си седи без проблем, ама кога почнав да го седнувам за хранење ич не беше стабилен.
     
    На MartinaMM му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    667
    Пол:
    Женски
    Те разбирам оти и јас имам уште едно дете сега ќе прави 5, иако е паметна и разбрана сепак не можиш да ги оставиш ни секунда без надзор, сака да и дава раце и да ја исправа, од шо не гледа нас.
     
    На Carolin., Mother of 2boys и LivingGlam им се допаѓа ова.
  15. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.134
    Допаѓања:
    56.452
    Пол:
    Женски
    3 има големиот мој. Во некоја таква фаза е сега, сака само да претура по играчки, да игра продавница, да мести плацови на под, и едноставно е невозможно да собереш по него. Милијарда количиња има и се растурени по цела куќа.
    Еве ја моменталната ситуација дома.
    IMG_0113.JPG

    Бебево никогаш изгледа нема да лази. (facepalm)
     
    На 0ли, MartinaMM и Carolin. им се допаѓа ова.
  16. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    43.903
    Пол:
    Женски
    Те разбирам, обидувајте се да го занимавате на под, за почеток и вие со него бидете таму.
    Пример земи некоја омилена играчка што му е и "провоцирај го" да се врти по неа. Кога ќе се сврти на страна, стави му ја малку погоре од главчето и така полека ќе си почне да се врти. Погледни на youtube има многу видеа.
    И клучно е да е на под што подолго. :)
     
    На MartinaMM и Carolin. им се допаѓа ова.
  17. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.585
    Допаѓања:
    35.452
    Пол:
    Женски
    Мојов со вакви ситни играчки игра само во ограда, таму му стојат и таа не може да оди таму, негово катче си е монтажната ограда и оди таму кога сака сам да си поигра без таа да му растура.
    Го учев дека е таа мала за да игра со ситни играчки и да не ѝ ги дава, па како цајкан е и на секое ја проверува со каква играчка зела да игра :D Па ако ѝ земе од рака нешто, таа почнува да плаче, па ајде го научив дека мора прво да ѝ даде друга играчка за да ѝ земе за да не плаче.
    Ама добро, мојов е поголем од твојот и соработува, интересно му е.
    Ах, колку е поразлично со едно отколку со две :D
     
    На CareTee, LivingGlam, Carolin. и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Ме интересира како ги храните малечките што се уште не седат самостојно? Хранилката не ни е со подесување, една положба е 90 степени...
    Ја хранам полуседната со перници, ама хаос е така
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  19. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.911
    Допаѓања:
    34.354
    Пол:
    Женски
    Пробај релаксатор или транспортер
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.319
    Допаѓања:
    18.443
    Пол:
    Женски
    Во релаксатор го хранев дур не седеше постабилно.
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.