1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Леле и јас така бев пресреќна - на 10 седна моето самостојно. :party:

    Не частев ама во Радосницата го запишав датумот. :D

    Дај Боже сè понатаму да си совладува како што треба. Сè ќе биде кога ќе се спремни.
     
    На KidA и Lavender13 им се допаѓа ова.
  2. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.584
    Допаѓања:
    35.451
    Пол:
    Женски
    Уште за ова нема честење, ама може да направиш колачиња во форма на газе, биди првенец на традиција :D
     
    На Bella_Stella, LadyInPainting, MinnieM и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.328
    Допаѓања:
    16.181
    Пол:
    Женски
    Ау јас веќе нерви немам, од дете што јадеше буквално се, без пребирање сега уста не отвара 3 пати готвам, 3 различни каши отварам и се тоа фрлам пошо господинот само 2-3 лажички ке проба и затвора уста заби стегнува и толку е. Пробав со се што можев, хранилката во двор ми е извадена не бе, мачката јаде неа ја рани. Што е ова, реков период ке помине ама што период е, уста да не отвара, од млеко ли се живее само? Не можам повеќе и градиве лом ми се, ноќе гладен цица нон стоп спобудалев
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  4. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.236
    Пол:
    Женски
    Моето јаде ама мора да има пуштено нешто на тв или телефон инаку мислам ќе ја преврти хранилката. Како мислиш не сака да губи време во јадење сака цеело време да е пуштен на земја слободен. Така се храниме по 30мин, го имам хрането и стоејќи...
     
  5. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.328
    Допаѓања:
    16.181
    Пол:
    Женски

    Еее буквално така. Пред некој ден мм успеа цела каша да му ја даде ама гледајќи цртани, да не знае дека јаде мислам така, не свесно иначе а ме види седнувам и носам храна на хранилка вика фрла затвара уста боже сачувај ко да одам да го колам а не да го наранам.
     
  6. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.319
    Допаѓања:
    7.262
    Пол:
    Женски
    Да не бил болен скоро ? Мојата откако ке се разболи период после тоа е таква. Мисли се што и давам е сируп.
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.212
    Допаѓања:
    21.404
    Пол:
    Женски
    Од запчињата е изгледа. Моево на пр се случува да одбива нешто, еве денес баш сабајле не сакаше да јади, палента со банана и јагоди беше, неколку пати касна и почна да стега уста, зедов испасирав банана и ставив малку од кашава и јадеше, поќе на банана беше, муабетот ми е, давај тоа што сака поќе, што обожава да речам, ако е на 2 дена или секој ден исто, па белки ќе помини перидот и ќе јади пак. Многу лошо е со дете што не јади, со првото маки мачев после годината, 3 год само вртевме 5 работи.
     
    На DaisyDream, Carolin. и atz1995 им се допаѓа ова.
  8. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    500
    Пол:
    Женски
    Како се справувате кога бебе има и грчеви инејќе да цица и плаче по цел ден? Во втор скок е, а мене ми иде да скокнам од тераса, не се издржува
     
  9. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.957
    Допаѓања:
    6.777
    Пол:
    Женски
    Имавме и ние таков период. Само ќе ти кажам ќе помини и пак ќе јаде како порано.

    Моево се уште се буди по 527181 навечер. Сабајле на првата дремка и јас легнав и луѓе се комирав. Свекрва ми дојде го зеде кога стана после саат и 40 мин, а јас си продолжив од што глаа не можев да кренам. Само гледам нов заб ете и доле двојките излегоа, а горе едниот кец и двојка ги нема никаде. Се насмеав ова како тргнало и тие ќе излезат до недела до роденденот.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    4.983
    Вино за мајка :D
    Знам кое олеснување е:tmi:
     
    На јolene, Lavender13, kozuf и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.328
    Допаѓања:
    16.181
    Пол:
    Женски

    Забите биле сеа го ѕирнав горе двојките се тргнати десната веќе напукната е, ама нели прво доле треба па горе? Или нема правило?



    Нека помине, нека ми се врати гурман бебето што мезеше со сите, кум го викавме по дома кој седне на маса он шљапка и со него одма, сите да ги испочитува.
     
    На kozuf и lackygirl им се допаѓа ова.
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.212
    Допаѓања:
    21.404
    Пол:
    Женски
    Правила има ама има исклучоци од правилата, така да се е можно, со лесно. Мојов 1000 пати станува ноќе :drunk: цуцла му е цицкава моја :smirk: исто како брат му.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    934
    Допаѓања:
    1.480
    Пол:
    Женски
    На моето прво горе двете двојки му излегоа, па горе две четворки, а на 17 месеци двете двојки доле.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.236
    Пол:
    Женски
    Види ја сликава Screenshot_20231217_213812_Chrome.jpg
     
    На KidA, Carolin. и Ceneva им се допаѓа ова.
  15. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.957
    Допаѓања:
    6.777
    Пол:
    Женски
    Кај моето прво двојка горе па единица горе и сега долни двојки, има 6 заба само не се убаво излезени тие горе. Баш тешко му се спуштаат. Единица горе и двојка лево му излегоа. Другата единица и двојка абер немат. Има да биде смесен хаха
     
    На јolene, lackygirl и Carolin. им се допаѓа ова.
  16. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.584
    Допаѓања:
    35.451
    Пол:
    Женски
    @Carolin. Баш сакав да ти пишам дека до забите може да е. Мојата вчера ништо во уста не сакаше да стави, веднаш се вртеше кога ќе видеше дека ѝ се доближуваме со храна. Денес гледам горна двојка излегла, која ѝ е петто запче. Ги има сите кецови, ова е прва двојка.
    Ќе му олесни и ќе си каснува пак, ќе помине.
     
    На lackygirl, KidA и Carolin. им се допаѓа ова.
  17. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    987
    честитки :party::party: и јас осеќам дека и ние вака некако ќе славиме, скоро 9 месеци, стои се исправа сам супер, а за седење нема абер ни сам а ни јас ако пробам се превртува или паѓа нанапред
     
    На Lavender13 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    987
    да пробаш не каши туку цели работи? колку има? симни ја апликацијата solid starts да видиш што како се дава

    п.с. ако се забите пробај ладни работи. а. овие што се тврди му се добри за непцата пример коска од манго
     
  19. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.328
    Допаѓања:
    16.181
    Пол:
    Женски

    Давам и парчиња, раниме се освен сами себе. 9 месеци е, заби му се сигурно, двојките горе бели се скроз.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    987
    со помин нека е тогаш лесно и брзо да излезат
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.