1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    92
    Дали го има некој седиштето за во кола baby go prime 360 и како е задоволен?
    И ако може да ми предложете со што можам да дадам лепче да јаде? Мислев дека со јогурт ќе давам ама млечно не можам ништо сега за сега.
     
  2. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.580
    Допаѓања:
    35.445
    Пол:
    Женски
    Уште лази и војнички и на 4, сега веќе сЕ повеќе и повеќе на колена.
    На 4 пролазе на 9 и пол месеци.
    Ќе си лази комбинирано, океј си е секако.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MisDila

    MisDila Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2024
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Да се вметнам во разговорот, моето седи но ако го наместам јас, а скоро е посамостојно од пред една недела. Дали има некои вежби за да се исправува само да седи? Малечка е скоро 7 месеци, исто ме интересира дали се прават некои вежби за помош за кога ќе треба да почни да лази?
     
  4. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.309
    Допаѓања:
    16.152
    Пол:
    Женски

    Мојов се прави ама не лази, седнат си раце се влече и подскокнува со газот и така се движи, како го има усовршено тоа не знаете, еве сме на гости 3 ден имаат маче по мачето стасува за секунда ама седнат на газот. Јас мислев сега ке пролази по него ама нее, се мести за лазење за враќа на газ и се влече :rofl:
     
    На 0ли и lackygirl им се допаѓа ова.
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.190
    Допаѓања:
    21.286
    Пол:
    Женски
    Мојов лази војнички, уствари како да плива прави со рацете, замава со левата од назад на нанапред, незнам да објаснам, многу е интересен :D се крева на 4ри и стои така и се спушта па заминува. Се фаќа за хранилка, за стол и се трга за да станува. За седење ако го седниш си седи одамна и е стабилен скроз, ама сам нема уште седнато, има обиди деновиве па ќе видиме кога ќе биди :D
     
    На 0ли и Carolin. им се допаѓа ова.
  6. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    876
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Ние добивме пофални зборови од ортопед го однесовме пред 3дена точно на 9ипол мес.
    Преактивен е, скоро 2 месеци како лази на 4, седнува секако, се исправа, ама уште не се ослободува да стои без да се држи. Вчера го сликав со едната дланка потпрен на кревет и стои само како да се рече дека се потпрел на нешто. Можеби му фали уште малку рамнотежа за да се ослободи и да застане.
    Ортопедот рече по дома да е бос, а кога ќе прооди да купиме од кеги шус. Дубак и џампер рече нема потреба.
    Инаку следна контрола дури на 18мес.
     
    На lackygirl и Giiirl23 им се допаѓа ова.
  7. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    4.764
    Пол:
    Женски
    Женски помош,
    Малата изгледа има херпес на устата. Како немам појма. Јас немам. Мм нема.
    Пред три -четири дена бевме кај тетка ми. Е таму беше штафета да, ама немаше никој ништо. И не верувам дека ја бацувале, освен батко и (3 год.).
    Јас сабајле мислев да не се повредила, оти заб вади и се и сешто е во уста. Ама сега на херпес ми стои.

    Јаде, пие, весела е, не плаче. Не ја боли вајда. Што да правам?
    Не ми се носи сега на итна, оти само мирот ќе и го изреметам пред спиење. Да ја оставам ноќва, па да ја носам утре или во понеделник на педијатар.
    Што да ставам. Лек за херпес кај бебе/дете има ли? Мајчино млеко ќе помогне ли? Имам уште едно -две замрзнати. Да кршам да ставам?
     
  8. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    8.162
    Пол:
    Женски
    Gelce za nepcinja koe e najdobro? Ili nekoj sovet...?
     
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.580
    Допаѓања:
    35.445
    Пол:
    Женски
    Немаш потреба да правиш вежби, ќе си седи и ќе лази кога ќе сака и кога ќе ѝ дојде. На под ставај, подот е најсоодветно место да си вежба самата и да си усовршува вештини.
     
    На MisDila му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.190
    Допаѓања:
    21.286
    Пол:
    Женски
    Можи и од паднат имунитет да излези, да не беше настината нешто? Големиот на 3 год 2 пати херпес извади под устето, во длапчето на муцката, херпесан го мачкав одма му поминуваше, од паднат имунитет му беше него. За бебе нз најубо на доктор.

    Мачкав дентинокс ама џабе, давав и осанит гранули и ништо не давам веќе. Ако го боли многу, ако плачи многу му давам парацетамол 2,3 мл.
     
    На јolene и TheSecret им се допаѓа ова.
  11. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Здраво, нормално ли е бебе пред спиење да мрда како да ќе го препливува цело Охридско Езеро ?
     
  12. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Каков ред имате со капењето? Јас се уште ја капам пред спиење, ама сега со оглед на топлите денови, да се искористи за шетање. Кога е најубаво да ја капам, а некогаш да не е на вечер? Исто ме интересира малата заспива околу 8 часот, дали е паметно да пробам да ја легнувам околу 9? Исто да се искористи шетање :$
     
  13. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Не знам. Истото се случува и кај моето. Посебно последната недела, две. Можеби е во некој скок треба да проверам. Заспива а мрда се превртува, баш вечерва го сврте цело креветче дури да заспие, и во раце да ја земам не е мирна, а заспива.
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  14. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Не знам не сака веќе на грб, на стомак лежи и "плива", со нозе раце... може цел час пред да заспие
     
  15. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.580
    Допаѓања:
    35.445
    Пол:
    Женски
    Се јавува на паднат имунитет, ама првото појавување е бидејќи некако се заразило со херпесот.

    @јolene Може и да не е херпес, многу пати сум забележала црвено над устата и одма страв во коски да не е херпес, иако, досега сме немале за да ја заразиме. Па излегло дека е гребната и поминува како црвенило.
    Дали и се појавија како зрнца на местото?
    Пиши што ќе направиш, се надевам не е херпес.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.287
    Допаѓања:
    18.354
    Пол:
    Женски
    За жал не мора да е видлив за некој да го има во моментот и да го пренесува. Според мене најдобро е да одиш на лекар и да се провери дали е херпес. Не сакам да ти влевам страв, ама за бебињата не е наивен воопшто. Ако е херпес мислам дека и кај нив се третира со Ацикловир. Се надевам дека не е тоа, ама јас не би чекала. Однеси ја да проверат и да се третира соодветно.
    Он во иднина се појавува на паднат имунитет да, ама мора прво еднаш да се заразиш со него. Ако еднаш се појави после е многу веројатно дека повремено ќе излегува зошто е присутен во организмот и се активира кога има тригер.
     
    На H.VAGA и јolene им се допаѓа ова.
  17. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    4.764
    Пол:
    Женски
    Не ја носев синоќа, беше убаво расположена и не сакав рутината да и ја кршам. Не покажува дека ја боли.
    Ама имаше многу напорен период сигурно. Двете горни единици тргнаа. Едната излезе. Бевме до Хрватска со кола и надзат. Ама за таму се и носев од дома.
    Нема како меурчиња/зрнца, ама има како коркичка фатено. Ќе ја носам денес да ја видат, ако воопшто ме примаат на итната или ќе ме врати сестрата од пултот надзат. Ако ме врати ќе одам утре сабајле кај педијатар.
    Криво ми е ептен. Многу е сончка бе. Ептен. Само се смешка.
    Два заба вади, она нон стоп се смее и јаде/пие и вика низ дома. Кој херој ми е.
    Инаку некоја фаза ли е што ли е со спиењето. Како стрелка од саат. Постојано мрдоли. Седечки спие. Глава кај нозе кај што треба е. Де дијагонала, де на решетки нозете. Ја зедов мислев да се гушка сака, она и до мене почна да се свдоли. Не спиев цела ноќ, да не ми летне од кревет.
    Седми скок речиси не се ни сети. Повеќе запчињата што ја мачеа беше малку покисела.
    Абе ја гледам и секој ден се заблагодарувам што баш она се роди. Ко и на секоја мајка де. Нејзиното најарно е.

    Ова со спиењето до кога трае така. Дневни дремки си спие мирно. Ноќеска првите неколку саати е мирна и после почнува да ротира во креветче.
     
    На 1209, 0ли и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  18. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.930
    Допаѓања:
    6.728
    Пол:
    Женски
    Данас нам је диван дан, диван дан, мом Давиду рођендан

    Мамасити денес полниме една годинка :party::party::party:
    Ајде повелете на торта
    Вчера го прославивме и крштевка направивме. Поминавме супер. Давид беше супер, расположен, кај сите одеше. Мајка полно срце и уживаше.
    Како лета времето, а како вчера да беше кога се роди.
    Убав ден мамасити
    FB_IMG_1716711153860.jpg
     
    На Carolin., 1209, H.VAGA и 24 други им се допаѓа ова.
  19. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.537
    Допаѓања:
    2.262
    Среќен роденден, голем да расте да ве радува! :party::party::party:
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Larea

    Larea Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    456
    Дали некој знае овие цуцли од чашките некапечки дали може да се заменат? Кај да најдам на Мам? Ја искинал со грицкање и сега му тече многу, а омилена ни е(facepalm)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_9526.jpeg
      IMG_9526.jpeg
      Големина на фајлот:
      214 KB
      Прегледи:
      24