1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.313
    Допаѓања:
    18.425
    Пол:
    Женски
    Среќен роденден! Голем да расте! :hug::l:
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Мајки,бебе е 6+ месеци.
    Едната страна од главчето и остана сплескано.

    И беше повеќе ,ама со тек на време и се оправи меѓутоа сеуште има доста смачкан дел.
    На меше е доста преку ден,не е дека само лежи.
    Сега почна сама да си ја врти главата во спиење и на другата страна.
    Спие на рамно.

    Прашањето ми е дали вака ќе и остане или со тек на време сеуште ќе и се оформи како што треба?
     
  3. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Среќен роденден, жив, здрав и најсреќен! Цел жибот да ве радува!
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.212
    Допаѓања:
    21.404
    Пол:
    Женски
    @Ceneva Среќен роденден на Давид да е жив и здрав :party: :^:
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.020
    Допаѓања:
    18.152
    Дај и вит ц капки
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    56.422
    Пол:
    Женски
    Малово не знае да пие од регулар шише со цуцла, со цевка не, со силиконско клунче не, со магичната 360 не... Од лажиче премалку вода лизнува и се граба за чашата, од отворена чашка уште не знае...
    Со големиот ми беше лесно, од старт се научи на отворена чаша ама со малово не оди некако.
    Какво да пробам наредно?

    И пластикиве некако ми мирисаат, ја пробав водата денес (од ДМ е шишето) и чудна ми е. Магичната од Нук исто чудно ми мириса.
    Сакам и на големиов да му земам од не'рѓосувачки челик, па пишете ако имате препорака.
     
  7. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски


    Еве ви дефектолог кој ви кажува кои се последиците од Екранизам. Јас имам 4 годишно дете никогаш не е изложено на телефон и ќе се обидам што повеќе да не биде. Не можете да ми кажете ама не јаде ама не седи мирен… може да се најде начин, и може да не се даде телефон. Детето секогаш сака игра, сака да разговара или има моменти кога се нервозни гушнете ги. Телефонот не е решение и телефонот ќе ви донесе проблем во развојот. За да не бидам пример на моето дете дека седам на телефон тоа секогаш го правам кога не е дома или кога спие. Намалете го вашето време на телефон и посветете го на вашите деца.
     
    На Mother of 2boys и SiMpAtIcNaTa им се допаѓа ова.
  8. MisDila

    MisDila Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2024
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Предлог за лажачки цуцли, а да не се од Филипс? Почна да го цица палчето и тоа многу, ајде ја оставав 2 3 недели, ми е страв за одвикнување тоа може да трае до 4 5 години. Полесно од цуцла би ја одвикнала, кои цуцли да и ги земам?
     
  9. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Мам, тими топи, бејби лав
     
    На MisDila му/ѝ се допаѓа ова.
  10. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    Курапрпокс. Скапи ама се анатомски. На нас забарот ни ги препорача.

    @Ceneva да е жив и здрав и голем да расте. Да биде среќен со мама и тато!
    Не ми се верува колку брзо ни помина годинава. За еден месец и ситно и нашето ќе полни година.

    Не успеав на итната вчера да идам. Т.е отидовме и се вративме надзат, оти беше полно со дечиња кои болни истоштени, кои раскрварени паднале. А нашето свежо, јаде, пие се смее. Па реков додека не сме направиле некоја беља и да чекаме со саати, да се вратиме надзат.

    Сабајле пишав на педијатар, ни даде бепантен за очи и нос што е таа крема, да мачкаме три пати на ден. Дали е херпес или не, не добив одговор, оти сестрата само ми врати да отидам по рецепт. Ама според кремата, не ќе да е херпес.
    Нормално ми е мене така да не лечат. Ај овој преку слики, а сега нов треба да и барам, којзнае каков ќе не прифати.

    И така, малата пие, јаде, пред спиење си бара цуцле, става играчки во уста и не плаче кога ќе ја допреш. Не личи на афта, нема такви меурчиња, само е ко изгребана кожа од горе и пошто нон стоп пика играчки во уста, не може да залечи а и преска ко крв си пушти.
    Нема температура фала богу, ама има запче ново, а изгледа и другата горна единица тргнала.
    20240527_205225.jpg
    @0ли @Bella_Stella @lackygirl дали ова ви личи на херпес?
     
    На MisDila му/ѝ се допаѓа ова.
  11. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.584
    Допаѓања:
    35.451
    Пол:
    Женски
    @LivingGlam Не се сеќавам во која тема пишав пред некое време, од Томи Типи чаша со клунче да пробаш, ама да не е со вакум, да си тече слободно. Можеби има и од други фирми, но ја спомнувам оваа бидејќи сум ја користела. Бејзик е, наједноставна. Секако, со помош твоја да пие од неа.
    Не знам вака искрено, не можам да проценам. Обично знам дека меурчиња излегуваат многу брзо ако е херпес, па после нели ако не се мачка, се закорува, па паѓа. Досега ваљда ќе ѝ се појавеа ако беше херпес. Голема е веројатноста да се гребнала дали со играчка или со нокти на пример, можеби се потчукнала итн.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  12. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека јаде фиоки, оградица на креветче, камења можам да си замислам што се не пукнала во уста, додека не ми била пред очи.

    Не се промени на форма и големина баш. Јас од тоа тргнувам дека херпес боли, а ако ја боли нема да сака да спие со цуцле и да го бара пред спиење. Ќе плаче вајда и кога млеко и вода ќе пие. А пие од таа магичната, од таа со клунче,од цуцла. Со сите по ред, од која и дадам од таа.
    Силиконски и пластични лажички штом зграби право брцка во уста. Глодалки џабе имаме, не се користат.
    Ја чеша сега непцето ептен знам, ама нема како да му помогнам. Мора да пројде и тоа.
    Исто дневни дремки сама си ги заспива. Се понезависна е. Уште да се исправи целосно и фали.
    Сега се тегли нагоре, ама на колена е само. На стапала уште не покажува знаци. А и не може да стои и да ја придружам,џабе. Не ја ни форсирам. Така кога ќе ја гушнам некогаш и пробува да остане исправена, ама со газето надзат и потпрена на мене. Далеку е од стоење.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.584
    Допаѓања:
    35.451
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ќе се покажеше да беше херпес.
    Јас кога ќе ја видам црвена на усната, знам дека е време нокти да сечам пак иако сум пресекла само некој ден претходно.
    Тоа што е на колена е чекор накај исправање, ќе биде.
    Мојата првпат се исправи во креветче. Кога го спуштив душекот од горното ниво, ставив два душеци еден над друг на долно ниво и затоа работ на креветот не ѝ беше многу високо и така се исправи држејќи се. Е потоа сакаше да се исправа додека седам со неа на земја, па се потпираше на моите нозе, ќе ме издрпаше по маица за да се исправи, на голема перница ставена на земја, на пакети со шишиња што ги ставав за да не оди во одреден дел од дневната и сл.
    Ќе ѝ дојде, ќе почне да се исправа, сигурно нешто друго си има на ум сега :)
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.313
    Допаѓања:
    18.425
    Пол:
    Женски
    Уф искрено не знам, и ми личи и не ми личи на херпес. Голема е веројатноста да се удрила од нешто гризајки. Херпес викаат дека многу боли, веројатно ќе се жалеше да беше тоа и ќе имаше мака со јадење итн.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  15. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    Па така и јас кога гуглав, прво што наидов е дека бебе ќе е нерасположено, ќе одбива да јаде и пие. Маж ми после беше до кај доктор по рецепт, ама не прашал што мисли докторот. Сестрата само му префрлила рецептот на картичката и толку.
    Не е ни битно, она мислам е веќе во побезбедна зона. Мислам дека ептен бебиња се всушност во најопасна возраст. Ќе ја следиме нормално како се однесува. Се надевам ќе и помине поскоро.
    Кај доктор, без да ни даде термин, не бива. Вакви случаи преку слики.
    И егзема и цистиа имаше како бебе во уста, се е преку телефон,преку слика.
    Преку слика и упат. Во ординација само за систематски и ако има болки/температура. Вака демек да не се ризикува да се разболуваат децата. А систематски последно имаше во октомври изгледа :rofl:. Или декември беше. Сум заборавила :rofl:
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    43.831
    Пол:
    Женски
    10++ со кое лудило се соочуваме? Ве молам посочете ми :drunk:
    Скокот помина и не беше страшно. Регресија можеби плус сепарациска?
    Успивање по цел час, лази по кревет, не смеам да го легнам, вика на цел глас, не можам секунда да го оставам, одма крева рачиња и вика по мене, во градинка не спие, и дома едвај некако, писка и плаче во сон итн.
    Не барам совет нешто посебно, само да видам случајно некој да не се соочил со истото, и колку траеше? :D(waiting)
     
    На јolene и lackygirl им се допаѓа ова.
  17. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    71
    Мајки, бебе е 8м10д. Ужива да седи и да се врти, ама абер нема од лазење или самостојно стигнување во седечка позиција. За исправување на нозе не ни помислувам.

    Дали тие што имате деца на оваа возраст имате некој совет за дополнителна стимулација за да ете, ги ‘постигне’ овие работи? Да потенцирам, нонстоп е на под
     
  18. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    99
    Една недела пред 10месеци сме, кога доаѓа време за спиење ми е хорор. Исто по еден саат се успиваме цицајќи и нишкајќи, раце и нозе немам, а кај маж ми не заспива. Од почеток е тешка за спиење ама како се потешко да станува. Скок ли е што ли немам појма, ама ваљда ќе издржиме :D
     
    На јolene и Luminary им се допаѓа ова.
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.212
    Допаѓања:
    21.404
    Пол:
    Женски
    @јolene и мене и ми личи и не нз преку слика не се гледа убо.
    Вака беше кај синко
    Screenshot_20240528_091156_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20240528_091147_com.android.gallery3d.jpg
    После и вака на речето имаше егземи. Screenshot_20240528_091207_com.android.gallery3d.jpg

    Морам и јас да се пожалам, нека стои тука.
    Денес почнувам на работа. Болни сме 10 дена, малово среќа поарно беше, јас и големиот поќе, туку што беше ова 2 ноќи не спие ич, спие и плачи, турка, куби, греби, цели сме издраскани со мм. Значи и в раце да спие, се буди и плачи... Второто запче е при крај ама шо ќе беше ова тешко растење на заби :x изгледа и се собрано, не е во скок, ама си мислам регресијата е сеуште, не го пушти од 8 месеци 8) отепана сум, како ќе се работи нз :(
    Др, многу се лути, се фрла наназад одма :D расти расти а мама го мисли мало уште, минутка в место не стои, преслекување пелена (facepalm) чиниш го колиш рика ]:) се врти, бега, аиии што е ова, првото ко кукле си лежеше за пелена менување :D
     
    Последна измена: 28 мај 2024
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  20. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.236
    Пол:
    Женски
    Имавме добиено на поклон камионче од тие пластичните што се возат на нив пишува дека се од годинка. ММ ми се смееше зошто сум го отворила кога он е мал, тогаш имаше 7мес. Јас го отворив зошто видов на инстаграм мајка со бебе што е исто како моето и веќе се исправаше на такво камионче. Навистина ми успеа. Неколку дена откако камиончето му стоеше отворено почна да клечи околу него, да сака да свири на свирката на воланот и за кратко застана :D Но да напоменам пред тоа веќе се исправаше на 4 и имаше обиди да лази.
    Не знам дали е до камиончето, но мислам дека се стимулираше околу него