1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    5.685
    Пол:
    Женски
    Колективно неспиење ги фатило. Кај мене дневни спие. Ама навечер се шета низ креветче. Којзнае што е замислила, па штом толку и навечер се буди. Ноќеска па особено беше. Мислам повеќе не спиевме, отколку што спиевме. Сега сум бетер зомби. Две дупли кафиња од сабајле, џабе е. Срце ќе ми експлодира,ама очи не можам да држам отворени. Од каде им сила на нив да палуваат, еве да ми е да знам.

    @lackygirl е многу убави деца раѓаш мори сваќе. Бели нежни. Жал ми е што ве затепа таков некој период. Држам среќа поскоро да се оправите.
     
    На Luminary, 1209 и lackygirl им се допаѓа ова.
  2. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Веќе 5 дена кај шо не спиет навечер, цело време сака во раце. Го заспивам и го ставам во креветче и после пола час одма кемка плачи и морам пак да го земам, 7 месеци е не знам што го мачи. Стануваше навечер ама еднаш до два пати, сега на секој пола сат се буди. Не можам да мислам веќе од преморена шо сум а вечер имам гости, оф
     
  3. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    5.685
    Пол:
    Женски
    @Spidy на малата и растат сега горни единици, долните се излезени веќе. Е сега ја гледам и слушам дека како ги скрцка едно со едно. Значи ги струга, стиска.
    Знам дека и е непознато чувство дека фактички добива нешто ново, ама ми е страв да не си ги оштети уште не излезени, а и да не се повреди на жлабинките така. А не можам ништо да направам нели? Башка што не ми дава да видам што има горе. Едната ја видов дека е веќе излезена, за другото не можам да чепнам да видам. И сега? Да ја оставам, џабе ќе ја носам на забар, што ќе и прави?
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.894
    Допаѓања:
    12.259
    Пол:
    Женски
    Ни можеш да направиш нешто, нити има потреба. Со секој нов заб нормално е да шкрипи, повеќето деца го прават тоа. Ќе престане со тек на време. Ќерка ми шкрипеше до 3 години. Нема да се повреди, забите се најцврстата материја во телото, многу потврди од сите други коски, а за жлебината еднаш ќе ја здоболи и ќе знае пак да не гризе толку силно. Нема потреба воопшто да се грижиш, освен што е језиво да го слушаш, никаков проблем не е.
     
    На DaisyDream, lackygirl и јolene им се допаѓа ова.
  5. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.584
    Допаѓања:
    18.947
    Пол:
    Женски
    Ги крцкаше и син ми баш тогаш кога почнаа да му излегуваат горните кецови. Кратко траеше, неколку дена. Сега веќе не сум го приметила да ги крцка. Језивко е баш, татко му па во сон ги крцка. :drunk:
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  6. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Женски
    Банана како давате? Се и дадов да проба, само банана не. Дрка варено пасаирано... ама бананата се вари ли?
     
  7. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Јас свежа давам. Прв пат проба на 6 м.
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    7.097
    Пол:
    Женски
    @0ли кога беше роденденот? Знам неколку дена со синко дека се. Ама датата да не ја утнам :) Утре или ?
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.539
    Пол:
    Женски
    Банана свежа. Јас дадов меѓу првите намирници околу 5 месеци.
    Можеш блендирана, пасирана. :)
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.584
    Допаѓања:
    18.947
    Пол:
    Женски
    Најдено е решението кај нас за да јаде мирен кога јаде каши. Му сечкам разно овошје, он си мези, а јас му давам просо, гриз, овес или што и да е на мени. Успешно изедува сѐ, без да фрла и без да излегува од столче. Кај нас всушност маката е што сака да јаде сам, а невозможно е секогаш сѐ да биде на парчиња, немам секогаш време. Кога ќе му здосади да мези, му ја давам неговата лажичка и му полнам па сам се рани, ја брка во чинијата, лови овошки со неа итн. Многу полесно ми е вака зошто се чудев каков реквизит да му дадам веќе во раце. Интересот му траеше една минута и секој предмет завршуваше на земја. Го кажувам ова чисто како идеја за тие што имате сличен “проблем”.

    Е сега друг муабет, не знам зошто не се префрлам во ‘Дете’ и уште си висам тука. :wasntme: Изгледа не сакам да прифатам дека ми порасна бебето. :( Моментално барам идеи за колачиња за проодување. Почна да си оди низ цел стан, стигнува од трпезарија во дневна и обратно, ептен долга дестинација изодува. Изгледа треба да го рачунаме за прооден веќе, па да си го направиме адетот. :)
     
    На 1209, CareTee, DaisyDoo и 11 други им се допаѓа ова.
  11. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    :nod: :inlove:
    Среќен да му е роденденот на баткото поголем 3-4 дена, голем да расте и да ја секира мама дека е бесен, а тој всушност да си остане топ со постапки соодветни за возраста :D
    :party: :^: :sun:
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    119
    Мајки да ве прашам, сигурно некој има искуство. На блиска свадба сме во скоро, па ме интересира како поминавте во ресторанот? Само вечерна ќе бидеме, а дома си заспива накај 8ипол. Моето сака народ, гужва и музика. Прв пат одам со малото на било каква прослава што е покасно, па секој совет и мислење е добредојдено.
     
  13. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, малечката нешто многу в уста не и текнува да носи работи. Освен ако иницирам јас, да и ја носам раката кон устата со нешто за јадење или глодалка тогаш ќе носи кон устата а така без да и иницирам јас не. А рачињата ги пика в уста, 6+++ е. Кога ја ранам и давам лажичката таа ќе ја земе да ја гледа и ќе тропа со неа. Читам дека сите носат кон устата играчки, се што ќе дофатат, мојата не така ептен ретко и нешто што е ново ќе го однесе кон устата. Дали е некој проблем?
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  14. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Мислам дека треба да бидеш многу среќна што е така. Моето буквално лази и стои и лижи се што е пред него. Го лижи ламинатот :drunk:
     
    На misli_si и Maja1986. им се допаѓа ова.
  15. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    За тоа и мојата така прави кога е на меше лиже на подлогата. Рацете ги јади, моите ги зема ги носи в уста. Ама играчки ретко, ептен нешто ако е ново или ако и дојде само, се плашам да не е некој проблем
     
  16. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    7.097
    Пол:
    Женски
    Среќен роденден на твоето кукле! Да е здрава, жива! Голема да расте и да ве радува :party::^::l:
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    7.097
    Пол:
    Женски
    Добро утро мамасити.
    Дојдовме малку мк. Кога пристигнавме, синко спиеше. Се разбуди по полноќ и беше шокиран кај е и почна да плаче, се смири брзо кога ја виде мајче му :)
    Па се заигра не сакаше да спие. Еден саат беше буден и заспа до сабајле. Од роденденот наваму беше почнал да си врзува и помалку да се буди. Ама сношти беше ужас, пак како изминатиов месец и пол пред роденденот. Препишувам цело време на заби, ама дали е тоа не знам. 4 запчиња, еден по еден излегоа во рок од две недели, и се спремаат уште два горе. Како зомби сум. Едвај чекам мајка да остане на одмор да се одморам малку. Ќе бидеме цел месец овде, да си се видам со моите луѓе и да наполнам батерии.
    Планираме и одмор, како ќе биде со синко или ќе земаме баба и дедо со нас, ќе видиме. Па здравје после тоа работа да се бара. Доста беше дома седење, почна психата да ми попушта. Не сум човек дома што седи, ама од кога станав мама тоа се случи. Излегувам со синко, шетам ама ми фали муабет со пријатели и време за мене, кое го немам ( или сама бирам да го немам :?: )
    А сега одам да се напијам едно кафе. Повелете!
     
    На јolene, Bannana, 0ли и 3 други им се допаѓа ова.
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Здрави и весели да се сите дечиња, големи да ни растат, а и ние со нив да славиме со бастунчиња и бели коси :inlove:
     
    На Giiirl23 и Ceneva им се допаѓа ова.
  19. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Женски
    Како воведовте спанаќ, со што го комбинирајте?
     
  20. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    7.097
    Пол:
    Женски
    Јас го виведов со палента и крушка. И се уште го комбинирам многу пати така, плус јајце додавам сега. Знам да го направам и со ориз и грчки јогурт.
    Можеш подоцна и во мафини да го ставаш.
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.