1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.487
    Пол:
    Женски
    Сама седна од позиција на лазење на една недела пред да направи 1 година.

    На 7 и пол месеци војнички почна да лази, на 11 месеци на колена.
    Никој не ми даде совет да оди на вежби, а па уште помалку ме советуваа да користам дубаци или џампери.
    Кога ѝ дојде време, тогаш почна и да лази и седна, не сум ѝ ги мешала фазите и ја оставав сама да тера.
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.516
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Женски
    Само ве читнувам и немам време да пишам. 2ра недела на работа турбо сме турбо.
    Малото седна само пред 3 дена, значи на 9 и пол месеци, неколку дена пред тоа се исправи сам од под на кревет, уште лази војнички ама и се крева на 4ри, прави неколку чекори и легнува за војнички. Не застананува, буквално значи, пелена менување невозможна мисија :drunk:
    И уште нешто ново, почна на меше да се врти за да спие и уште не знај точно со главата како треба, па се разбудува па лази в кревет :whew: на спална спие.
    Се разбудува со плачење 100 пати ноќе, шо ќе беше ова :tmi:
    Денес ми го скрати животов, почна да повраќа а на под беше и го кренав и неколку нагони имаше поврати дрво од паркетот, големо и шилесто како игла на едниот крај.
    Screenshot_20240605_220804.jpg
    Свеста ми се зеде, после гледав од кај е, се скршило и овај со прстињата го извадил. Недај боже ако го голтнеше нејќам ни да помислам до што се можеше да дојди :(
    Еве го в раце, го заспав 9 и пол, па веќе го презаспивам, стана со плачење :whew:
     
    На KuklickaSk, 0ли, DaisyDream и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.288
    Допаѓања:
    3.667
    Знам, затоа и те прашувам. Пошо јас за нашиот "проблем" се консултирав и со ортопед во МК, кога ми кажа да го седнам во дубак сфатив колку е саатот и реков само фала на советот.
     
    На јolene и 1001Ana1001 им се допаѓа ова.
  4. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    Бебе скоро 11м два дена со темп пред некоја вечер качи 39 и имаше како треска ќе се затресе и почнува да плаче го однесовме на детско дека касно беше инфузија му ставија ни дадоја антибиотик на 3 4 сати качуваше и пак ке се затресеше сега од нокеска нема многу таму на детско рекоја ковулзија ако сакаме да се видело на ехо со упат ама матичната вика нема потреба да го носимо тоа имало кај многу бебиња при темература дека он само кој има температура прави ке му престанело само како ке расте па сакав мислење дали имала некоја мајка вакво искуство?
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.516
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Женски
    Ги фаќа треска ако спушта брзо тт, подобро е поспоро да спушта, ама секој организам различно. Исто ако крева ги фаќа треска, види на нет што се конвулзии па спореди. Иначе дур се треси при кревање на тт се покрива со танко памучно ќебенце потоа ако треба се слекува и се лади, ама дур е треската се покрива. Големиот така се тресеше при кревање на тт.
     
  6. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.607
    Допаѓања:
    17.003
    Пол:
    Женски
    Бебе 2 пати ноќеска со плачење стана ама со вриштење ни во мене ни во мм одеше, на кревет остави го плаче уште толку па мм го зема го извади на балкон да се смири и заспа ко ништо да не било, сабајле у 7 иста песна. Памет немам веќе, ни можам да функционирам, животов ми го зема не знаев ни што му е ни што да му правам :drunk:
     
  7. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    Он при кревање и спуштање така прави како ке загледа и ке се затресе и он се плаши таке и почнува да плаче
     
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.516
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Женски
    Исто е и кај нас неколку ноќи.

    Е па тоа е треска од тт, конвулзиите се друго. Ко ќе прави така со ќебенце завиткај го малку па ако крева од после ќе ладиш, ќе раслекуваш, од ко ќе помине треската.
     
  9. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Личи на пробивање заб, ни се има и нас случено така
     
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.821
    Допаѓања:
    25.768
    Добро втф се дешава на 8 ипол месеци? Дете што не плачеше, се слуша од 5ти до приземје сега..

    Рутина не е сменета, освен што го чува баба место јас до 2....
     
  11. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    7.261
    Пол:
    Женски
    Заби, ние два месеци сме така :drunk: Излегоа 4 сега се спремаат уште два. 5 пати будење ноќе ни е минимална норма. Со плачење,тегнење. Катастрофа ама тоа е
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Лелееее толку долго трае ;( Кај нас само едно излезе, а се спремаат и другите кецови. Тешко е многу. А бевме стигнати на едно или две будења најмногу за цицање.
     
  13. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    7.261
    Пол:
    Женски
    И моето се будеше два пати, сега веќе не знам дали спијам воопшто. Голема мака имаме ние со забите. Тешко му пробиваат. Баш ако вришти знам и бруфен да дадам да му се смири болката. Ама баш кога се гледа дека му е тешко.
     
    На lackygirl и Giiirl23 им се допаѓа ова.
  14. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.607
    Допаѓања:
    17.003
    Пол:
    Женски
    Да не ве цитирам сите, горе двојки излегоа ваљда сеа се доле на ред.
    Ама ова е страшно со плачење заспива со плачење се буди. Раце ми паднаа сега, не сака да цица не знае да заспие поинаку нишкај пеј, нишкај пеј он плаче јас погласнп од него пеам и така некако се прелажа ене го се пикнал во таткп му и спие јас у друга соба одам да одморам, се надевам брзо ке помине. Пушта чекори сам, ваљда и тоа има удел во се ова :tmi:
     
    На lackygirl, Ceneva и atz1995 им се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.516
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Женски
    Исто, значи ќе се скренам, само 1 запче има долу, цела ноќ пишти, цела ноќ со цицка в уста, после 2 недели на работа ноќеска доживеав нервен напад жими се, го остајв и го викнав мм да во земи оти скроз се изнервирав. Големиот и тој стана. Излегов на тараса да се смирам. Воопшто не сум спиена а прва смена сум на работа цел ден со луѓе и со пари со наплата.
    Постов можи за во мајчински е. Каша попара :drunk:

    Многу тешко ги ваѓа забите, шо ќе беше ова :swear:
     
    На DaisyDream, Carolin. и H.VAGA им се допаѓа ова.
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.821
    Допаѓања:
    25.768
    И јас две недели на работа... ноќеска стана 838562 пати... во 5 го остаив и татко му го зема... не знам дали има удел што друг го чува, не правешр вака..
     
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.516
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Женски
    И јас си мислам дека има врска дека не сум дома, 8 сати е без мене, ок е седи, не плачи по мене, а ко ќе ме види пресреќен е. Замислете свекор ми го чува сам од 12 до 3 денски :D в количка го заспива :D
    Иначе мм секогаш го чува до 2ч ноќе па и 3,4 зависи, после јас преземам, ама сношти се туркаше од него и уште поќе плачеше па морав јас и заморот си го прави своето. Во 4 и пол се качи свеки прв пат за да смири ситуација, јас викав, ми е криво оти толку излегов од кожа :(
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    112
    Мајки дали сте имале ситуација бебе да седи со полуиспружен јазик надвор? Не е дека го плази, ама некогаш во текот на денот му е 1-2мм изваден.

    да напоменам цуцла се користи само за ноќно спиење, ама ја фрла, така да не мислам дека е од тоа. Пие формула 1-2 на ден и пие вода од шише
     
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.821
    Допаѓања:
    25.768
    Ако има сега извадено запчиња или се испакнати да пробијат, го плази зошто му е интересно да ги осети.
    Син ми е без цуцла, па вака се плазеше добри 2 недели дур му пројде интересното.
     
    На 1001Ana1001 и lackygirl им се допаѓа ова.
  20. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.583
    Допаѓања:
    2.396
    Моите двете не фатија лажливка воопшто ама така го ваѓаа јазичето. Многу се слатки, можно е заради запчињата, второво има 2 запчиња долу, откако му излегоа почна така со јазичето.
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.