1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Здраво, да ве прашам кога започнавте со живо, несварено овошје, пример сега цреши, сливи кајсии круши?
     
  2. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.567
    Допаѓања:
    16.860
    Пол:
    Женски

    Ја не можам да издржам што сум дома, не па вие на работа што сте, капа ви симнувам жими се, еве сега заспа по 3пат и се чудам што би правела на работа да треба да одам..
    Цел ред ни е пореметен, на 2 саати заспива за дремка, не знам колку дремки има дневно искрено, го оставам да спие кога сака колку сака.
    Ноќеска пак вриштеше едно 15минути, па заспа па пак во 6ипол стана и дремевме во дневна, и во 7ипол му се приспа нормално му дадов блокмакс заспа до 10ипол не мрдна стана жива вода, и местото кај што спиел круг имаше (facepalm) и се јавив на матичната пак, таа тврди дека му е од забите и некој вирус има закачено, пошо крвната слика му беше топ, ништо на плуќа немаше, нос му тече од тоа се слева и кашла кога кр легне, памет немам веќе..
     
    На lackygirl и 1209 им се допаѓа ова.
  3. annamommy98

    annamommy98 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки

    Малата е 8 месеци алергична е на млечни производи, е сега некаде прочитав дека ако е алергична на млечни производи не смее да јаде исто и телешко месо, дали некоја знае и има искуство со вакво нешто? Откога прочитав ми е страв да и дадам
     
  4. annamommy98

    annamommy98 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    А не треба да се дава не сварено? Јас денес и дадов кајсии од пред некој ден исто и дадов и малини и капини
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  5. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Па не знам, затоа прашувам. 7 + сме. Педијатарот рече после 7. Денес и дадов слива, вчера кајсија, ама ми кака зелено и има блага покачена температура. Не знам дали е од тоа...затоа прашувам поискусни мајки.
     
  6. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    3ца педијатри ми имаат кажано термички обработено се до 1 год. Освен банана и авокадо.
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  7. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Јас од 8мес почнав со свежо овошје. Сега е 10м и воопшто веќе не го варам
     
  8. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Дали испитавте дополнително дали е алергична на лактоза или казеин, или пак на кравјо? Немам искуство но во блиска фамилија имам внуче што појавува алергија само на кравји производи
     
  9. annamommy98

    annamommy98 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Не сме испитувале ништо на 5 ипол месеци почнаа да и излегува осип по телото кога и да јадам сирење, кашкавал или пак млеко ( на доење сме ) прекинав да ги јадам и нема се е ок… кога бевме на педијатер ми рече дека е мала за алерго тест и дека до 2 год. можеби ќе ја снема алергијата, за други испитувања не ми рече ништо
     
  10. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    А по колку даваше? Јад денес и пасирав три сливи, вчера три кајсии, може не е од тоа, може е од жешкото, прво лето и е, може е од забите иако нема други знаци. Уште вода не сме научени да пиеме, т.е. многу малку пиеме, па ми е страв од тт. Сепак ќе прекинам да и давам и ќе го варам, додека не видам од што и е...
     
  11. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Пример пола јаболко, 1 кајсија, пола круша. Почнав и јагоди 3-4 помали јагоди, мало парче банана, пола јаболко.. количина исто како кога сум варела.
     
  12. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.136
    Допаѓања:
    7.099
    Пол:
    Женски
    Јас сабајле во 6 плачев од болка во грбот. Тој во раце спиј спушти го плачи. Почнав да му зборувам со остар тон ко да ќе ме разбери.
    Луѓе едвај издржувам. Кај никој не сака, ни мм ни свекрва ни свекор, ни мајка ми ни татко ми. Значи само мама мама и готово. Ми се чини ќе скренам. Му подвикнувам и после ми е криво. Ама уморот и болката што ја имам си го прави изгледа своето.
    А плус хормоните до две години се враќале во нормала, може има и тоа не знам.
     

    Прикачени фајлови:

  13. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    120
    Јас доаѓам со едно специјално прашање :D Кога почнаа вашите да викаат мама? Моето само тата и баба знае. Тата уште од 7ми месец некаде, после месец време и баба почна, меѓудругото на нејзин јазик. Но, мама кога? Ајде тешете ме дека не е само кај нас:D
     
  14. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.136
    Допаѓања:
    7.099
    Пол:
    Женски
    После кога ќе почне ќе ти здосади само мама мама :D
    Моево од уста не ме вади и само по мене оди. Ми беше убаво кога кажа мама ама сега косата ми се крева оти и по мочање не можам да појдам :rofl:
     
    На 1209 и lalinda им се допаѓа ова.
  15. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    На 8 месеци отприлика
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  16. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.448
    Допаѓања:
    5.145
    Не си само ти, едниот почна на 13, другиот на скоро 15. А имаа многу други зборчиња. Пред тоа немаше ни ма ма слогчиња а не па со значење. И еве скоро 2 години се, прозборени се ама уште зборчињата што почнуваат на м им се потешки. Или м ја заменуваат со б или воопшто не го кажуваат зборот.
     
    На јolene и lalinda им се допаѓа ова.
  17. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    На 5ипол месеци викаше мамамаам, на 6 полни мама :inlove: сега ме вика за доење, навечер исто, ако спие се разбуди и види ме нема, кенка по мене мамааа :lol:
     
    На lalinda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MisDila

    MisDila Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2024
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво, малата е 7+, сака само да седи, и да се исправува на ноџиња со држење од мене нормално,нза тоа не ја оставам. Ама за седењето да ја оставам да седи? Додека си игра, јади во хранилка седната и сл...
     
  19. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.136
    Допаѓања:
    7.099
    Пол:
    Женски
    Ако е стабилна во седењето без да е потпрена со нешто, оставај ја слободно.
     
    На MisDila му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    120
    @Ceneva @le.soleil @Cherry blossom89 фала ви, се надевам скоро ќе биде кај мене, ептен сакам да ја слушнам :inlove:

    Прашав и во друга тема, но можеби тука ќе добијам одговор. Некој да има искуство со прв роденден да се помине некаде на одмор? Како поминавте, идеи како да се прослави, секое мислење е добредојдено:$
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.