1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам, да прашам уште нешто. За надвор рачињата и ноџињата им ги мачкате со фактор? И дали е океј со истиот фактор за лице што го имаме од мустела може на раце и нозе?

    И дали боди за надвор ставате?
     
  2. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.584
    Допаѓања:
    18.947
    Пол:
    Женски
    Го мачкам да. И јас Мустела користам, можеш и на лице само пази ма очиња, го пробав на мене, пече малце.
    Без боди е. Ако шетаме приквечер кога нема веќе сонце знам да му облечам.
     
    На Anngelss му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mache123

    mache123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    На 3 ипол / 4 месеци почна со bubbling, татат бабаб, а на 5 веќе мама и мама и мама :rofl:
     
    На lalinda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LadyInPainting

    LadyInPainting Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2023
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Скоро година е, до сега само тататата :))))
     
    На lalinda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Мачкам мустела и јас. Јас ретко и оставам боди, претежно ми е со боди по кратки.
     
    На Anngelss му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски
    Бебе има алергија на сонце, вчера ми се нафрла цел кај што го фати сонце на нозе и раце еве сабајле пак, прашав во зегин ми нудат еуцерин за кожа склона кон алергии ама тоа не е за деца, продавачката ми рече може да ставам и на бебе може, што велите вие?
     
  7. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.539
    Пол:
    Женски
    И син ми исто, или од сонце или од топло беа, како црвени точки. Не му ставав ништо, само секако бањање секој ден, никако изложување на сонце и спф крема доколку сте надвор. :)
    Во врска со кремата, јас би почекала, ако не го чеша тогаш оставете, ќе поминат за некој ден.
     
  8. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Навечер во колку ги легнувате сега на вечер? Мојата заспива околу 8 8 и 30, сакам да и сменам за од 9 барем. Да се искористи малце шетањето, дали вреди?
     
  9. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    7.097
    Пол:
    Женски
    Моето во 9 заспива. Од мал е така и пробував да сменам за порано, не успеав. Ама сега не ми е криво што не успеав. Барем фаќаме шетња колку толку по ладот.
     
    На Anngelss му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Мојата и 9 и пол ја фаќа. Знам дека е подобро порано ама никако не заспива порано, посебно откако денот е подолг. Дури и втората дремка да испадне да и е порано пак останува до 9 часот.
    Ама да, искрено за летово за шетање е подобро. Зашто еве некогаш од сабајле не ни успевам да ја прошетам - дали е претопло, дали побрзо и се спие, па ни останува шетањето приквечер.
     
    Последна измена: 10 јуни 2024
    На Ceneva и Anngelss им се допаѓа ова.
  11. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    И мојата скоро година :party:

    Инаку одамна повторува слогови баба, мама, тата, папа, јаја и некои нејзини звуци ама зборче со значење нема кажано колку мајка ми да ме убедува дека кога ќе правела мамама ме барала мене. :D Ми се нема обратно мама и да ги подаде пример рачињата за да ја земам, туку само ќе ги подаде рачињата и можеби некои звуци ќе си прави во моментот.

    А од пред 2-3 недели почна да имитира звуци или зборчиња (тие што може како да, не, мјау на нејзин начин). Некои работи гледам и дека разбира - кога ќе речам мњам, мњам (се врти кај хранилката), приказни (ги бара сликовниците), чук чук (тропа на тоа што е до неа). Се надевам се во ред работиве за возраста.
     
    На јolene, Anngelss, Carolin. и 2 други им се допаѓа ова.
  12. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Исто и моето кај 20:30 беше в кревет, полека наголемуваме, моментално кај 21:30 заспива, но мислам дека уште 1ч би продолжиле летово за да искористиме да шеткаме навечер.
     
    На Anngelss и Giiirl23 им се допаѓа ова.
  13. Bjanki

    Bjanki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Имам бебе од 9 месеци и е нејадачко бебе јадеше на почеток многу малце,пред три недели имаше вирус со повраќање и пролив и од тогаш не јаде воопшто само сака да цица.Па се мислам можеби не го погодувам времето кога е гладно,можеби не му се допаѓа храната незнам што би можело да биде.
    Секој совет за исхрана, рецепти, распоред по кој ги давате оброците би бил добредојден.
     
  14. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Исто и моево 10мес само што наполни и порано заспиваше до 20 30, а сега не фаќа и 21 30.. успевам докај 19 30-40 да го прошетам. Знам дека "експертите" препорачуваат во кревет до 20часот, но бебе како само да си смени. Мене ми одговараше рано да заспива, ама пак стварно жално е да нема кога да го прошеташ. И за на одмор кога би оделе барем еден круг да завртиме навечер. Еве не знам дали грешиме
     
    На Anngelss му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Butterfly30

    Butterfly30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2024
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Исто и моето заспиваше до 8 најкасно, сега само си смени заспива во 9 ипол . Не гледам ништо страшно во тоа :D
     
    На Anngelss и atz1995 им се допаѓа ова.
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    И кај мене беше 8 во кревет 8ипол најкасно, ама гледам полека барем летово до 9ипол да стасаме, таман се изладило за шетање јас треба да го легнувам не не, сега сме стигнати д 9 по 10минути го оставам плус на 2 дена. Или пак ако ми стане порано од дремка ко денес, ке има една кај 6 пократка да може да издржи
     
    На Anngelss, Ceneva и atz1995 им се допаѓа ова.
  17. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    119
    Мајки кога да порачувам колачи за прво запче? :D Кога ќе излезе целосно или одма кога ќе се забележи? Пред некој ден видов дека пробило, има белко се гледа.
    И дајте предлог што може да се купи од злато или нешто друго што ќе ѝ остане.
     
  18. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.436
    Допаѓања:
    5.934
    Пол:
    Женски
    Ние на 5 месеци почнавме со амм :D
    На 6 веќе ма ма,ба,ба,де деСега на 9 ајде,џиџе,ѕе....Тата уште не кажува :D
     
    На mache123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем. 8h беше максимумот. Сега смени и со дневните дремки и со заспивањето навечер. Сега покрај една подолга дремка околу 1-3 има уште една кратка од пола саат ококу 5-6 и така издржува до кај 9 ипол. Порано не ја презаспивав таа доцната дремка од страв да не е доцна и да не и поремети ноќно спиење но гледам и одговара па така и си правиме. Се додека сами си прават рутини нема ништо лошо.
     
    На Anngelss му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Се соочувам најверојатно со период каде што бебе плаче буквално за глупости. Мирно бебе е, не е плачлива но сега две три недели наназад се плаче за падната играчка, за далинско, марамици, ако ја исправиш, седнеш. Ако ја легнеш за спиење одма се плаче, од видик ако ме снема, кога шета не дај боже да застанеш во место. 6++ е се обидувам да ја игнорирам кога знам дека е за џабе плачката, но некогаш ми е жал така да се мачи јас да игнорирам. Дали е период? Совети и искуства плиииис?
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.