1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.436
    Допаѓања:
    5.934
    Пол:
    Женски
    Од која возраст се ставаат бебињата да спијат на перница?
     
  2. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Мислам дека до 2г треба да спијаат на рамно, а колку подолго, толку подобро.
     
    На Carolin. и Malesia им се допаѓа ова.
  3. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.567
    Допаѓања:
    16.860
    Пол:
    Женски
    Пуштате ли клима? Не се издржува ова жешко, јас пуштав пред спиење околу 1час да олади ама пак се затоплува после, ноќеска зоврев и јас и бебе, да ја пуштам на 24-25степени и на sleepmode се мислам за ноќе, барем да се наспиеме раат, се поти жива вода, а спие по боди ноќеска и го пресоблекував..
     
  4. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.136
    Допаѓања:
    7.099
    Пол:
    Женски
    Ние сме под клима, на 26 степени е наместена цел ден. И вечерта гасиме и е убаво за спиење.
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Пиши ми како ќе помините.
    Исто е и со моето 10 месеци е, конечно вчера 2ро запче проби, пред 1 месец првото, многу тешко ги ваѓа. Цела ноќ сум цуцла, неможам да издржам на работа, еве па и сама сум 2 недели и ќе се скренам. Башка лепенка е за мене дека не ме гледа, кога си одам дома не ме попушта секаде плачи по мене.
    Првото дете од ко го одбив на 14 месеци воопшто млеко никакво не прифати, па така си порасна, овај нз можи ќе пие, на иста мисла сум, да пробам па ништо не губам, не го одбивам нема шанса уште ама не се издржува ова. Пред 5 години исто минав ама сега ми се плус 5 год на мене и потешко ми е :D
    Иначе лаза правилно, се крена на 4ри, цела куќа ја шета, се пика под маса, под столици па излегува, се исправа сам на се што ке се фати, си седнува сам, почна да бакнува, пушта некои нови гласови, му велај дај ми ја играчката ми ја дава и се смее, па после му ја давам, па ја зема пак се смее, па сам си прави браво :rofl: секој ден новина, затоа и не спијат мозокот 100ка му работи, знам дека е тоа ама мачно е без спиење. Се знам се е поминато, не мораше ист неспијач како брат му да е. Ама пак на крај се тешам, растат премногу брзо, се се заборава, оди сега разбуди го големиот :D
     
    На Carolin. и lalinda им се допаѓа ова.
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Преку ден пуштени се две клими на 26, навечер ни се отворени сите врати и прозорци.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Те сфатив на што мислиш, за такви и ти одговорив :)
    Еве од каде купив, повели
    Задоволна сум, и за големиот користев и сега за малата.
    Овие што ги имаш ставено ми изгледаат како потенки, барем според сликата. Или можеби само така изгледа.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Фалааа :D
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Од возраст кога ќе побара самото перница, кога ќе рече сакам и јас да спијам на перница. Тој беше одговорот на ортопедот. :D
    Поголемиот ми е 4 години и уште спие без перница. Сум му нудела, не сака.
    И малата спие без, ќе видиме кога ќе побара. :)
     
    На Ceneva и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  10. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    120
    Ќе пишам обавезно, утре сме кај педијатар да видам што ќе каже и он, бидејќи немам појма кое АД да земам и ќе дадам.
    Инаку колку дремки имате? Веќе недела две, ѝ се спие, трие очи се прозева, ама само ќе се нацица и ќе стане, не дава после да ја наведнам да ја нишка. Еве првата дремка беше од 15 за 11 до 12, веќе е 16 саат не спие, а ѝ се спие уште од 14:30. Стварно не знам како да ја успијам веќе.
     
  11. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.436
    Допаѓања:
    5.934
    Пол:
    Женски
    Слушам како хрчи после цицање навечер.Ја држам исправено но не ждрига,мислев со перница ќе и биде полесно и можеби нема да се буди толку често.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.136
    Допаѓања:
    7.099
    Пол:
    Женски
    Тоа и јас планирав да направам така. Кога ќе побара :)
    Перница мослам само додатно ќе ги поти
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  13. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.938
    Допаѓања:
    34.413
    Пол:
    Женски
    Како проверувавте дали осипот е алергија или тт?
     
  14. defocus

    defocus Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2023
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Дојдов да прашам…
    Ако почнам од 9ти месец на работа, колку цицаат тогаш и како се координира тоа?
    Зошто давате АД близу годинка, зарем не може и кравјо да се воведе тогаш?
    Кога најрано може да се прекине со доење, ако бебе не сака никако АД?
    Дали сите децата продолжуваат да пијат млеко и се будат по млеко, во смисол и после година?
     
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Од лично искуство од првото пишам. На 14 месеци го одбив, млеко друго никакво не прифати, пробав повеќе различни и не сакаше, нема ни потреба од млеко после годината ако внесува други млечни производи, моето слабо и млечни внесуваше, здраво дете 5 и пол години е. И ден денес не сака млеко ни млечни производи. До 2 и пол години се будеше ноќе и пиеше вода :D после тоа спие еве сиве години цврсто, дури некогаш ни плачењето на брат му не му смета.

    Сега со второво почнав на работа на 9 месеци и 2 недели (исто и со првото така почнав) , цица кога ме гледа, кога не ме гледа не бара, има оброк и ужинка, млеко друго не му давам никакво, лактацијата за 2 недели сама се средува, од прво лом се правев со влошки за гради сум цело време, сега веќе не се полнат толку многу градите, битно мака немам. Млеко друго не планирам да давам од ко ќе се одбие, никакво, со план сум да дојам до кај година и пол или 2 најмногу :D
     
    На Mother of 2boys и defocus им се допаѓа ова.
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Првото дете на 9 месеци прекина да пие ад. До ден денес не пие никакво млеко али затоа сирење,јогурт,к.млеко павлака јаде. Здраво право си беше секако беше спремен за градинка од 1 год тргна и таму имаат до 14 часот 4 оброци. Ако пие вода и јаде млечни работи нема потреба од други работи. Али ако гледаме за млеко подобро е ад одколку обично кравјо да дадеш зошто се е хемикалија а адаптираниве се барем адаптирани според потребите на бебе за нормална функција.
     
    На H.VAGA и defocus им се допаѓа ова.
  17. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Мајки кај да најдам ваква лажица диспанзер за кашички? Да не е од фирмата од сликата.Мапет имаат на страната немаат во продавница Screenshot_2024-06-20-13-15-50-190_com.instagram.android.jpg
     
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Локо кроко 490 ден мислам беше ама 90мл е
     
    На Wanna.be.mum му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.567
    Допаѓања:
    16.860
    Пол:
    Женски
    Две недели бевме ко што треба со спиење и доста е, тргнаа нови заби сега пак сме хаос. Пак спие по 3 пати на ден по 1 саат, мака на жешково, жива мака.
    Добрата страна е што го ставив во креветче подалеку од спална со стеаница со се и он си спие, само што ноќе станува за цице а јас некогаш не се ни сеќавам како сум го земала кај нас на спална и продолжуваме од пола ноќ сите заедно. Преморена сум знам, не знам како да направам да ми текне да го вратам во креветче (facepalm)
     
  20. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    120
    @Ceneva @lackygirl @1209
    Ќе продолжиме со станување секој саат.
    Бевме на педијатар, рече ако сакам да пробам, негова препорака е било кое АД, но да е PRE, најслично било со мајчиното. Прв пат земам, не ни знаев какви има. Земав на хип био комбиотик пре. Дадов уште сега, страв ми беше да дадам прв пат навечер, и иста работа како јогуртот, и капеше на шијата и напред на градите и одма стана црвена. Не го ни сакаше веќе, малку испи само, сакаше цице. Се нацица и заспа.
    Правен алерго тест, на млечни излезе негативен. Немам мозок веќе.