1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Ох. За ад немам совет. Купив два пати и ги фрлив. Немам појма ни какви има. Мојот е цицкар невиден. Како ќе се одбиеме не знам.
    А што би можело да има во ад да ствара алергија, баш чудно. Да не е лактозата. Да пробаш некое без лактоза.
     
    На ЕмајотаП, lalinda и H.VAGA им се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мојата е алергична на кравјо и пие козјо млеко. Сите каши што се со обезмастено млеко и кравјо ако се допре до било кој дел од кожата она е црвена како флеки и се прават. Во козјото има лактоза и и капе на страна на кожа ама не е вцрвенета
     
    На lalinda и Ceneva им се допаѓа ова.
  3. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Веќе еден месец ползи на 4, сè нормално како што треба. Денес почна да ползи на едното колено и стапалото. На што може да се должи тоа, сте имале вакво искуство?
     
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.439
    Допаѓања:
    22.287
    Пол:
    Женски
    И мојов така лази. Со едната нога свиткана на колено а другата исправена на цело стапало и цел се крева, нз дали се разбираме. Кренат е мојов не ползи. Иначе секое си наоѓа свој начин како му е полесно, на интернет што се нема да видиш, секако лазаат :D
     
    На Carolin. и Giiirl23 им се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако ти е за утеха еден ден е превртува целата се тркала, втор ден неможе па се труди да седне, трет ден се турка со раце и нозе како војник ползи ама со глава во земја цел ламинат го лиже мисли дека од тука до наредни 2 метра ќе е различен ламинатот, а не е и во меѓувреме заборава како да се сврти од стомак на грб и така се во круг цело време. Ама затоа покажи и за јадење од подалеку се памти ако треба и ќе прооди :D
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    96
    Бебе 9м си ја мава главата додека седи на стол. Што да му правам, почнува да плаче ако го прекинам …
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.439
    Допаѓања:
    22.287
    Пол:
    Женски
    Само ќе си прекини :D од сега натаму за се ќе се лути, еве го само се лути, одма се фрла наназад, се ака кај нас велиме :rofl: не спремаат за тантрумите 8-|
     
  8. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Бебе 11+м деновиве е хаос навечер само приплачуе ако не не гледа нас цел ноќ спие ама со мрдање и млеко бара и тоа често јаде преку ден супер не е ненајаден тоа навечер дали муе навика или незнам исто деновиве сака да го водиш тој да иде се мкне за доле да го спуштимо и прави чекори тој кј што сака да не носи а да лази несака уопште
     
  9. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    121
    И мене не ми е јасно што може да има. Ако знае некој кое е без лактоза за да земам да пробам, нека пише.
    Што даваш да јаде од млечни производи? Не знам дали моето е на кравјо, на лактоза или којзнае што, па само јогурт што имам дадено два пати, иста реакција имаше, црвена околу уста, а со второто давање имаше голем осип на грбот ама беше после неколку дена, не сум сигурна дека е од јогуртот. Не знам што можам да дадам млечно друго:?:
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Смени дај козјо к млеко. Имаш на кораб трница и во кам има. Пробај стави една лажица и види. Јас козјо к млеко давам и адаптирано козјо млеко пие. Ако пак ти направи осип тогаш е на лактозата нетолерантна иако мислам дека ви е кравјото проблем зошто ти викам каша од хип со обезмастено млеко и дадов како атлас беше прошарана цела.
     
    На lalinda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    121
    А козјо може да се даде пред годинка?
    Ќе побарам ако успеам да најдам, не сум во мк, а тука тие што ги зимаме не пишува какво е. Тоа што го дадов на малото беше грчки јогурт.
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Се дава зошто да не. Се работи за ферментиран производ не е дуректно од коза. :)
     
    На lalinda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.436
    Допаѓања:
    5.934
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Од кога дадовте бисквити? Дома имам кашичка со бисквити па се мислам дали да ја дадам,инаку сме 10+.
    Пишува траги од јајце а белка немам сеуште воведено.
     
  14. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.439
    Допаѓања:
    22.287
    Пол:
    Женски
    Белка можеш да дадеш на моево на 6 месеци му ја воведов :D
    Бисквити му даде баба му додека бев на работа, како ужинка, бидејќи мора да јади, не пие друго млеко, само цица. Значи на 9 и пол месеци, од тогаш му даваме така некогаш измеѓу оброк, сам си ја јаде. Каква имам таква давам :) посни, мрсни.
     
    На Bebce1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    121
    А тестенини од кога дадовте и какви?
     
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Без јајце можеш од 7м.
    Можеш тарана, макарони, шпагети насецкани или блендирани...
     
    На lalinda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. popins

    popins Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    250

    Jas do 8misec istiot problem...dadov ad pred spienje i spijam i ona i jas do 4sabajle vo 4 so cicanje vo krevet do mene prezaspiva i si yerame do 8
     
  18. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    121
    Пишав после тоа. Дадов и јас, ама имаше реакција и веќе ми беше страв да повторам. Кое АД го даде ти? Претпоставувам сте немале проблем со млечни производи?
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Што магија напраи да пие ад дете што само цицало? Кое се не го пробав, не сака и не сака.
     
  20. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    И мене ова ме интересира . Првите 2-3 мес беше комбинирано ама од тогаш навака е само на цицање . Веќе сме 8мес и купив на Хипп како што пиеше и на почетокот нејќе и нејќе , плаче урла .:sweat: