1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Пробајте Аптамил 2 или Новалак, има мали кутии по 400 гр ако го пијат и ако не им прават запек, може ќе биде. Ако не алпско словенско, ако најдете по маркетите. Заспијте ги прво, па во спиење. Томи типи шише со цуцла најблиску до женска дојка, може и со молзено прво па адд
     
  2. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Имате формули за алергични на кравји протеин, чисто инфо ако е до тоа
     
    На lalinda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Дали ноќе уклучувате клима? Многу ми се поти од жешкото 7и пол е веќе, по боди со кратки ја ставам да спие
     
  4. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    121
    Просветли ме кои се, да знам што да земам. Не знам сеуште на што е алергична, но би пробала наредно без кравји штом има.
     
  5. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Знам како е и јас се утепав барајќи млеко додека да погодам, сите широко распространети млека имаат, и хип и аптамил и новалак, прашајте во добро снабдена аптека, во зегин на пример и ќе ви најдат од која формула сакате, од таа еве на линкот пример за новалак многу убаво е објаснето.
    https://www.novalac.mk/nc/katalog-na-proizvodi/proizvod/novalac/novalac-allernova/
     
    На lalinda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Мислам дека членката не е во мк ....
     
    На lalinda и misli_si им се допаѓа ова.
  7. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Може не знам, ама како и да е каде и да е секаде има, мора да има. Нека праша... и мора да се види дали навистина е алергично, доколку не е нема потреба, алпско на пример има без лактоза,односно растворена е веќе, може и со тоа да се проба... и зависи колкаво е бебето ако е над 7 и пол може и вечера да се воведе
     
    На lalinda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Исто, со боди без ракавчиња спие и почесто ја разладувам да ја освежам..од вчера и ние спиеме со клима во дневна на 26 пуштена а ние сме во спална ама таман е пријатно а не сме директно под клима. На жешково нема шанси без клима, воздух нема надвор :sweat:
     
  9. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    А дали ги покривате?
     
  10. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Да, со тетра пелена, памучна.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Истите ги користам. Некогаш двата ги ставам на еден прозор, подобро затемнува така .
     
  12. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Бебе е 8 м. Уште малку ќе тргне во градинка, па на ум сум да носам АД да му дават измеѓу оброци. Со каква вода го спремате АД, флаширана на собна тт, или со млака вода како што пишува во упатство за припрема? Далида носам вода во термос или ...?!
     
  13. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Моето спие во онакво исцело на кратки и го покривам со тетра,ама покриен останува првиот пола саат. Се врти многу и се е џабе :D
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    5.734
    Пол:
    Женски
    Јас не покривам. На памперс, боди и во тенка вреќичка. Со клима во ходник, во соба да е околу 25 степени.
    Деновите кога бевме без клима, само на памперс и боди спие. Или памперс и пиџами со ракавчиња и ножиња, тенки, без чорапи.
    Покривање со тетра, не ми успева. Одма клоца и се нервира.
    Па се водам со тие табелите на нет, како е препораката за спиење.
    Ако е над 25 степени, мислам дека само на боди е доволно. И не се плашам што не е е покриено. А угреана е нон стоп, само ја ладиме по нозе и раце. Во коритце се шлапка по пола саат во вода.

    Инаку бабите ме пукнаа значи оти не стои, та не стои. Демек децата на годинка веќе проодувале, моето не знае да се исправи, требало во дубак, како ќе научела. Ќе научи викам, кога ќе и текне тогаш. Не го гледаат дека активно вежба исправање на под, туку оти еве пасивно ко ќе ја застанеш не стои :@.
    Само трчат да ја земат, се е, не таму -не ваму. Пази да не се удри(wtf). Е арно де ќе се удри, ќе научи да не се удира.
    Отвара фиоки, они не немој. Свашта.
    Кај нас долните фиоки се наполнети со ствари кои не се опасни, пластични садови и сл. Она во кујна со мене си отвара, вади, става и си игра, додека спремам да јаде.

    И сфаќам колку уствари сме живееле се со забрани уште од бебиња. Дека баби не држеле и носеле насекаде за да можат да работат мајките.
    И сега да ви кажам искрено, некако осеќам со коментари, како на нас сега се полесни ни било, те вреќички имало, те тостер, те блендер, машина за садови, абе да се засрамам оти у помодерно време живееме. А никоја да рече леле ќерко по цел ден сама со дете , и да го најдадеш и облечеш и прошеташ и изиграш, без ни 5 мин, некој да му сврти внимание, тешко е.
    Не најмајки на најмајките! Кралици!
    Ај да си кажам овде што ми тежи, и да прилегнам малку, цела ноќ не можев да спијам.
     
    На Luminary, Bannana, Carolin. и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.668
    Допаѓања:
    33.229
    Пол:
    Женски
    Од едно уше во друго ама не си земај све здраво за готово само игнор и ќе помине одморот;).
    Viel Spaß:hug:.
     
    На Carolin. и јolene им се допаѓа ова.
  16. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Остај ги нив нека си зборат. Ајде ела на кафе после по ладот ;)
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  17. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    5.734
    Пол:
    Женски
    Готово помина, утре се пакуваме и толку. Добро е што овој пат не ни го дефиниравме како одмор :D. Одмор после неколку години, кога ќе ја научиме да кулира со ладна вода под сенка :tmi:.

    Да ти кажам да не бевме толку во тесно со времето веќе, ќе излезевме негде на пиво ја и ти, да чуваат бабите малку деците. Следна прилика, се надевам ќе се затечеме пак некогаш овде.
    Денес е роденден на либе, а утре пакувам куфер и спремам храна за по пат за малото :hug:. Ти поскоро закажувај за фризер, да не си останеш ко мене неишишана.
     
    На kozuf, Carolin., Ceneva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    96
    Мајки техничко прашање - купив транспортно креветче ама касно видов дека е до 15кг. Синко е веќе 11кг+ а има само 9м. Планот беше барем 1-2 години да се искористи додека се шеткаме навака натака.

    Дали некоја имала случај бебе да е потешко а да продолжи да го користи? Креветчето е околу 5-7цм од земја и има супер конструкција.

    во хотели што сме шетале не ми изгледа дека некој премногу запазува на килажа а не сме имале проблем до сега
     
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.439
    Допаѓања:
    22.287
    Пол:
    Женски
    Некои деца и на 4, 5 год не тежат ни 15кг. Секако е купено и до 20кг сиг ќе крепи дете не му ја мисли :) моето беше крупно бебе/дете ама после година не ставаат како до година, на 2 год беше мислам 18кг до 20кг како што реков покрупен беше, иначе врсничиња имаше на 2 год што беа 12 до 15 кг.
    Е ваков е свекор ми :D ама не му се нервирам поќе, со првото ме нервираа сега не, како мислам си правам.
     
    На 1001Ana1001 и јolene им се допаѓа ова.
  20. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    121
    Да, не сум во мк. И јас би сакала да знам дали и на што е алергична. На тестот излезе негативно на млечни производи, а ваму исфрла на јогурт и на АД хип. Скоро 11 месеци е, само што слабо јаде. Сега дури почна да се лаже повеќе да јаде со парчиња, каши јок. Ќе го пробам тоа на Новалак.
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.