1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Da ne e od sonce, ili voda, Suva koza..
     
  2. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Бебе 7+месеци, имаме еден оброк и воведуваме втор од пред 3-4 дена. Е сега проблемот е што од страсна цицкарка се претвори во бебе што цица само пред заспивање. Имаше две дремки подолг период но сама од нигде никаде околу 17-18h си бара да спие и дреме околи пола саат 45 мин и тогаш цица. Е сега не знам да не е гладна со оброциве што ги има, да не и е малку храна. Пробав секако да ја натерам барем малку да цицне, ама не сака се тегне. Некој совет или искуство да сподели со вакво однесување?
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.133
    Допаѓања:
    13.318
    Може е во скок некој. Секако веќе даваш вода. Внеси и млечни работи како урда,јогурт,к.млеко и ќе си ги надополни тие млечни работи. Не секое бебе сака да цица до 2 години. Некои цицаат до 9м некои порано некои не можеш ни да ги одвикнеш. Ручек внеси и телешко месо и ќе си биде супер бебе.

    Мојата е 7++ има доручек ручек и една ужинка другите вечера и едната ужинка после доручек и се млеко, во текот на денот си пие вода и супер си напредува.
     
  4. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски

    Се си мислам ако е гладна ќе плаче, ќе се буни. Исто му доаѓа и кај неа: доручекот, млеко, па ручек па пак млеко. Кога изчегуваме после дремка до спиење и давам смоки за мирно бебе во количка, па така мислам е сита. Имам само јогурт воведено, за др млечни се мислам сеуште.
     
  5. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Majki vo kolku saat otprilika bi trebalo da bide dorucek i do kolku najkasno rucek . Bebe za 1 nedela ke pravi 7m
     
  6. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.978
    Допаѓања:
    6.836
    Пол:
    Женски
    Моето е вака. Доручек во 9-9:30
    Па има ужина кога ќе стане по прва дремка тоа е накај 12-13 часот
    Од 14-15 часот во тој некој дел од денот руча. Па имаме втора дремка, по дремката има ужинка ( тоа е после 17 часот некаде ) и во 19 часот вечера. И пред спиење цица, и преку денот исто знае да цица кога се ужинките :D
    А да бидам искрена а види дека некој јаде оди и бара иако јадел предходно. Се се смеам гладно дете
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Sto davate za uzina, zelencuk ovosje ili smoki nesto gricki..
    Jas nova sum vo gotvenje do pred da se rodi bebus neznaev jajca da svaram i sea malku potesko mi odiceliot proces na hranenje
     
  8. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.978
    Допаѓања:
    6.836
    Пол:
    Женски
    Давам овошје најчесто. Ама давам и смоки и кексичи на лино што се.
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.223
    Допаѓања:
    21.444
    Пол:
    Женски
    Овошје, бисквита, сутлијаш, овошно јогуртче (правам и домашно, некогаш купечко), смоки му давам само кога се шетаме со количката ко ќе почни да плачи за в раце :D му ја научив финтата за да седи в количка :rofl:
     
    На Kikikikiri0405, DaisyDream и Emilija28 им се допаѓа ова.
  10. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Какви овошни јогуртчиња користите? И од колку почнавте да давате?
     
  11. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.223
    Допаѓања:
    21.444
    Пол:
    Женски
    Домашни правам со јогурт и внатре сецкана банана на пр, плус јагода и така да постои неколку часа во фрижидер. Понатаму после година можи и мед да се стави за да е поблаго.
    Купечки од зотис му давам.
    Сега почнав пред да направи 10 месеци, оти на работа одам и не цица тоа време и друго млеко не му давам и мора да има оброк и ужина, плус многу вода пие.
     

    Прикачени фајлови:

    На H.VAGA, Trupko и DaisyDream им се допаѓа ова.
  12. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    593
    Пол:
    Женски
    :hai: Од денес овде се префрлам

    Кога лежи на меше го крева газето и се оттурнува настрана со едното ноже а последниве неколку дена го крева газето и на коленца стои ама главата заринкана во подлога и рачињата ги мести како за лазење дури и во сон така прави и се мрда напред-назад. Дали така што прави пробува да се сврти од меше на грб или сака да лази? Треба ли да и помогнам кога прави така и како? Ортопед ни кажа за седење сама ќе каже а физијатар ни рече да ја учиме да лази но педијатар вика мала е уште но тоа беше пред да почне вака да прави. Понеделник секако сме на вакцина и ќе прашам ама дотогаш ми е мисла да не пробува во сон пак така со главата пробувајќи па да заспие со носето во душек
     
    На Carolin. и medena147 им се допаѓа ова.
  13. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    893
    Допаѓања:
    1.254
    Пол:
    Женски
    Да тоа е се спрема за лазење
     
    На Thor му/ѝ се допаѓа ова.
  14. defocus

    defocus Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2023
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Од приказните за градинките ми е многу страв. Ми кажуваат за деца истрауматизирани од воспитувачки, со проблеми во говорот после од страв, со модринки, скроз гладни итн.

    Немам друг избор за жал, ми треба повеќе храброст на оваа тема.
     
  15. 8Moonlight13

    8Moonlight13 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2022
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Мајки дали сте пиеле сумамед, панцеф и зипантола за време на доење?
    Имам пневмонија и сево ова ми е препишано, бебето ми е 11 месеци, докторите ми рекоа дека е безбедно да пијам, но многу ми е страв. ‍
    Знам дека има тема за ова но видов дека не е многу активна, затоа тука пишувам. :l:
     
  16. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Пиев панцеф, бебе беше 2 недели.
     
  17. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    71
    Мајки на машки бебиња дали сте имале меурчиња на пенисот (иако секој ден е отварано и чистено)?