1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    3.600
    Пол:
    Женски
    Mislam treba da se topat tie vo kontakt so plunka, i sistemski deluvaat, ne lokalno.
     
  2. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.358
    Допаѓања:
    16.265
    Пол:
    Женски
    Се топат под јазик одма.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    904
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Моето не го голта гледам дека ги мотка во уста.

    @Carolin. До каде сте со проодувањето?
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.358
    Допаѓања:
    16.265
    Пол:
    Женски

    Се пушта сам ама не е прооден. Знае да направи некој 5-6 чекори и да ме стегне за рака или да седне на газ. Ке се пушти од кревет на кај мене ама не е сигурен и седнува. Не го рачунам за проооден, ама секој ден е се посигурен и посигурен, не сакам да го форсирам кога ке се осети спремен он тогаш. Он за рака не ме држи туку за прст или пак доволно му е за маицата да ме фати, битно за нешто да се држи и трча, многу се залетува јас мислам дека и заради тоа не може асално да прооди пошо брза, да земе полека чекор по чекор ке оди сигурно
     
    На atz1995 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.991
    Допаѓања:
    6.880
    Пол:
    Женски
    Сите се така, трчат, и моето беше така. Цели два месеца одеше само да се придржува за прсте. Ама јас само надвор го паткав, дома не. Си шеташе сам држејќи се за мебел, ѕид :D, за да стигне кај сака. И прооди на 13 месеци, престабилно и цел саат не застана.
    Паметно правиш што не го форсираш. Остави го кога ќе се осети дека е стабилен има да оди како да одел од бебе :D профи
     
    На Carolin. и atz1995 им се допаѓа ова.
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.233
    Допаѓања:
    21.469
    Пол:
    Женски
    @Carolin. 3ките стварно се најтешки, ама пред нив 4ки ќе идатт па имаме време :rofl:
    Првото дете на година и 4 месеци ги ваѓаше 3ките и од тогаш од јадач стана нејадач и така си остана...
    Малото мн тешко ги ваѓа, исто со мн плачење, кај него нема ред, прво 1ца долу десно, па 2ка долу лево извади :D сега има простор измеѓу нив и кај да е ќе пукни 1цата лева. Горе само еден има 1ца,ама се е потечено, ако многу плачи давам парацетамол ноќе.
    Осанитот моево ги мота низ уста и ги голта.
     
    На Carolin., DaisyDream и јolene им се допаѓа ова.
  7. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    99
    Знам дека е често поставувано прашање, ама сега не можам да ги најдам одговорите:D се удри на челото и сега има модринка. Со што да мачкам побрзо да помине?
     
  8. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.358
    Допаѓања:
    16.265
    Пол:
    Женски

    Дома оди по се, битно му да се држи за нешто, најинтересен е во спална со вратата од шкафот таа на лизгање и ко спајдермен е со рачињата раширени и оди со неа лево десно :)
    Не го паткавме ич ни дома ни надвор јас сум многу против тоа паткање, со баби и дедовци едвај се оправив како ке знаел дека треба да оди ако не го паткале, требало некој да му покаже, едваааај научија дека сам ке си се научи, ама веќе сам се тегне да оди излегуваме со количка стасуваме во парк и он се тегне за доле и да оди по деца околу, и трчаме двајцата барем за сметка на тоа си доаѓаме дома бањање и се комира 8)
     
    На Kikikikiri0405, lackygirl и Ceneva им се допаѓа ова.
  9. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.986
    Пол:
    Женски
    Маргарин ;)
     
    На lalinda и lackygirl им се допаѓа ова.
  10. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Ние сме 6 месеци , ко си дојдовме од болница и давав да јаде колку сака и кога сака на измолзено сне од сам старт, после 2 месец од неспиење ми беше мн побитно да си направиме некоја рутина за спиење и некој каков таков ред за спиење оти умирав за сон ама за жал пропадна со 4тиот скок се. Сега од пред недела и нешто мислам конечно фанавме некој си ред за денско спање ноќе се буди ко саат темпирана 11, 2,5 и во 6. Пробав навечер со цуцла, со вода малку наместо млеко за да продолжи да спие ама ништо попусто наместо во 2 ке презаспие до 3 ама во 4 пак е будна, не ми се веруе да е гладна пошто пие по 60 70мл. За јадење немаме никаков ред освен за кашите и давам по 3 пати на ден , си јаде по некои си 80/90гр од јадење сакав и за млеко да и створам ред и навика еве денес на 3 часа млеко измеѓу каша на 1.5 саат ама проблем ми е што пример до сега во др ден би испила околу 500-600мл млеко а она има сега 400мл, пак не си го пие цело шише 100-120мл. Пак пие по 80мл. Како сте давале млеко и храна тој период , страв ми е вака ако продолжам да не падне на кг а некако сакам и да си имаме некој ред за млеко или сепак да гледам само ред на кашите да има?
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.145
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе е 7 месеци,никако не можам да ја заспијам ни во кревет ни во раце,ни во количка никако,ептен ќе се измори па заспива.Сабајле ми стана во 9, после дури во 2 заспа околу 2 ипол часа спиеше.И сега е 9 часот едвај заспа.Претходно си имаше по 3 дремки.Незнам дали е некој скок.
     
  12. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.536
    Допаѓања:
    9.615
    Пол:
    Женски
    И мојава е 7 месеци. Последнава недела знаеше да кенка 2 3 дена да не е баш расположена. Кој знае, може нешто има пред 6ти скок. Нас рано ни е за 6ти уште недела две, ко што видов. Инаку си тера она 3 дремки ама не сака сама навечер да спие, спие со мене.
     
  13. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    5.010
    До годинка основна храна им е млеко, цврста храна им е забава. На 6 месеци со 400мл мислам дека е премалку. 3 цврсти оброци имате на 6 месеци?
     
    На IRBBB и H.VAGA им се допаѓа ова.
  14. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Voobicaeno e 220 do 260gr cvrta hrana podelena 3 pati i okolu 600-700 ml mleko vo 24 casa, za denes znam deka se e malku ama neke da jade dali od vakcina sto primase ili od sto nezz
     
    Последна измена: 4 јули 2024 во 23:15
  15. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    5.010
    3 пати цврсти оброци ви се препорака од педијатар? Ако си загрижена за мал внес на млеко, можеби треба да намалиш еден цврст оброк. На 6 месеци повеќето од бебињата уште пробуваат вкусови и имаат еден оброк.
     
    На IRBBB, H.VAGA, Kikikikiri0405 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Da preporaka od pedijatar, inaku ona pie mleko ama ko ja nudam primer sekoj saat ama ako sakam da napravam red za mleko primer pie mn pomalku zatoa nezz dali da teram so mleko koga saka togas samo obrocite da se so nekoj kolku tolku red, pred nekoj period i 130gr da i ponudev ke izedese se ustw otvarase usta sega do 80gr i tolku dali mleko dali hrana nexz dali period e zaradi zabi dali ja macat kako nababrenki i se dole ili i e zesko stvarno nezz
     
  17. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.991
    Допаѓања:
    6.880
    Пол:
    Женски
    И од 4 месеци да имаш почнато со цврста храна, до 6 месеци не се стигнува до три оброци. До сега ова прв пат слушам да се добие таков совет од педијатар.
    Ако имаш почнато на 4 месеци веќе треба да имате оброк доручек од 180 гр и да почнете со воведување на втор.
    Не е критика ама ова вакво воведување на цврста храна, е не во ред. Пребарај на нет и никаде нема да наидеш на такво воведување како вашето. Ова добронамерно ти го пишувам ако сакаш да му поставиш ред за хранење, цицање на бебето.
     
    На IRBBB, MartinaMM, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    5.010
    И од жешко и од заби може помалце да јаде да, ама ако продолжи со ваков нал внес на млеко консултирај се со педијатар пак.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    439
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, се префрламе во оваа група :) бебе е 6 месеци, како сте со ноќно спиење и дневни дремки, прозорец на будност на оваа возраст? Ние имаме ноќно спиење 9-9ипол саати… максимум е да спие до 7 сабајле, заспива околу 9. Со дневните дремки тешко ни оди. 30 мин, некогаш ако лежам до неа може да потера,но отвара очи, лрева газе и се врти па презаспива. Читам на оваа возраст требало да спијат 12-16 часа. Преку ден гледам да не е будна повеќе од 2ипол саати, на земја е цело време, се уморува… но мора со држење во раце да заспие, дали некаде грешам со дмевниве дремки? Се прашувам зашто толку кратко дреме преку ден?!
     
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.499
    Допаѓања:
    5.223
    Пол:
    Женски
    Бидејќи заспива со помош, кога завршува еден циклус на лесен сон 30-40мин, треба да премине во длабок сон но не знае сама и се буди. Затоа мила. Моево има 4 дремки обично. Ако заспие во 8 станува во 5-6 ако заспие во 9.30, станува во 7. Дневни дремки некогаш 30 некогаш 1ч30мин
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.