1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Може ли нешто да се направи во врска со преминувањето или треба време да се научи сама? :D
     
  2. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.828
    Допаѓања:
    4.401
    Пол:
    Женски
    И ние по препорака на педијатар воведовме втор оброк - ручек од 6м. Цица, ама малку качуваше килажа, пишував во сите теми више ме знаете дека не дуплира родилна тежина на 6м.
    Е сега, јас пошто го дојам директ од централа не мерам колку цицал :D Кога ќе посака му давам, ден ноќ небитно. И немам ориентација колку цица и пие. :?: Ама намали дефинитивно.
    Е баш сакав да се пожалам во темава со (не)спиењево :D
    Заспива 19-20 часот, некогаш и 20.30 знае да фати. И кога и да заспие, се буди помеѓу 5 и 6 часот. Значи околу 9часа ноќе спие.
    Прва и втора дремка супер ги тера. Временски кога како. Дома над 1час ги тера, надвор строго по пола саат.
    Четвртата дремка ја има еднаш во неделата по грешка. Дури и третава едвај ја заспива не знам зашто.
    Демек 5ти скок помина, а вчера стана од дремка бр.2 во 12.30.
    До 18 часот не сакаше да заспие. И најаден, и какан беше, избањат, прошетан, игран. Се ко што треба и не па не. Исто и други денови ми има правено, wake windows по 5 саати :D А не е кенкав, напротив, расположен си игра, на стомак е нон стоп и не знае да лази, ама се влече некако и се придвижува. И сега тоа му е хит. Да се влече по подлогата, стига до тепихот и брца во неа лови влакна и трошки :rofl: Мислам кога усвојуваат нпви вештини, времето им е драгоцено и не сакаат да пропуштат нешто. Па и затоа не спијат:drunk:

    Инаку кога се сите ѕвезди на број, прозор на будност му е 2-3 часа.

    @Fenix05 Исто и мојов а види група непознати луѓе ако се собрани 10тина луѓе, и му прозборат, или па не дај боже да го земат во раце, тоа е потрес. Реално стварно дома сме сами претежно. Го шетам и се, ама немам друштво , сe се со поголеми деца и навечер искачаат, а ние сме тогаш кома. Само со нас и баби дедовци се дружи :|
     
    Последна измена: 6 јули 2024
    На firequeenn, Cherry blossom89, Kikikikiri0405 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.219
    Допаѓања:
    7.825
    Пол:
    Женски
    Тренинзи за самостојно заспивање, совети имаш кај др.гуднајт на инста. Мене доволно ми е комплициран животов периодов па сум yolo не ни пробувам да го учам тој и вака зајдува а не па уште тоа
    Мада моево на спална заспива до мене па тоа ми е компромис за сега. Ништо не трае вечно, ќе помине и ова.
    Мене поголем проблем ми е плачењето со тресење од други луѓе вклучувајќи најблиски роднини него спиењево. А пред скоков баш си сакаше кај сите да оди да седи, се смееше
    Реално дома јас ич не го држам во раце, цел ден ми е на под. @firequeenn што се случи од ортопедскиот преглед наваму - не знам. Се надевам ќе се смени постепено, се испокаравме со родителива ваљда сега полека ќе пристапуваат со трпение па да го надминеме овој страв.
     
    На firequeenn, Kikikikiri0405 и Ouranio.toxo им се допаѓа ова.
  4. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    16.928
    Пол:
    Женски

    Наполни 6 нели?

    https://www.unicef.org/northmacedonia/mk/што-е-анксиозност
    Прочитај.

    Мислам дека и околу или после 5ти скок се јавуваше таа анксиозност кога сваќаат дека можеш да заминеш и да ги оставиш. Ке му помине, само не го давај на луѓе со сила чим не сака. И моево така беше од бебе што оди во сите преку ноќ само во мене сакаше, па му помина па знае на периоди да го фати пак. Ама битно поминува. Сега плаче по сите, кој излезе од соба а не го земе и овој го гледа како оди, вклучува аларм. Насабајле оди и со мене и со мм во тоалет, му викам на мм да видиш како ми е мене цел ден малку :lol:
     
    На DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  5. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    1.584
    Пол:
    Женски
    Моето до 9 месеци не се научи да сврзува циклуси, затоа до 9 мес имаше уште по 3 дремки иако е пожелно да се две. Кога на 9 мес почна да го чува баба му, а јас на работа, почна да спие дремки по 1 30 ретко и 2 часа. Не знам зошто и како, но кај нив дома се научи да спие :D Сум слушнала дека contact nap помага т.е. да лежиш до него, но јас тоа никогаш не го правев моето спие само.
     
    На DaisyDream, Ouranio.toxo и Carolin. им се допаѓа ова.
  6. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Исти сме и ние ловиме влакна на тепих :D
    Треба да направиме една група на сами мајки кои немаат бебешко друштво и да се деужиме :D

    @Fenix05 и на мојава некогаш и се случува да плаче, мислам кога е уморна или ако е штотуку станата од спиење и и се приближи некој што дошол во меѓувреме дур спиела..меѓу деугото еве што вика wonder weeks :) IMG_5285.png
     
    На DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  7. Viveki

    Viveki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    9.073
    Пол:
    Женски
    Ние пораснавме, за 3 дена ќе правиме 1 годинка. До кога превривавте вода, мислам од кога можам да дадам вода од чешма?
     
    На Carolin. и Fenix05 им се допаѓа ова.
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.219
    Допаѓања:
    7.825
    Пол:
    Женски
    Да...видов душички ми се. Се иритирам од неразбрани роднини што мора одма и сега детево да плаче по нив :tmi: смирете малце доживљај ок е расте мења ќе разбира ќе ве сака уште не знае кај е тие морало да го држат во раце а ова се корне, трауми и он и јас

    П.с бебево ми искака прво мое влакно луѓе трауми имав не сум ни кажала на мм од срам хахах после читам на нет многу мајки исто доживеале.
    Како куче сум, хаос дома, само чистам,перам, ишишав коса, фатена 24/7 и пак наоѓа да лови. Ја лиже подлогата мене за рамо, тетра! :x
     
    На Isabel, Мариаа., Cherry blossom89 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Мајче ич немој да се секираш, ќерка моја прозори на будност и по 5 и повеќе саати имаше уште на 2 месеци. Пробано беше сè што може да се направи, па џабе, си спиеше кога она сака. Ама затоа сега на 7 месеци, девојкава не може да издржи да не спие повеќе од 2, 2ипол саати. Станува од спиење и пак и се спие :D Тера 3 дремки а навечер се реши да спие во 23 и 30 :rofl: јас на коњ сум :rofl: за разлика од она 5 сабајле легнување, ова ми е достигнување. Многу менуваат. Тоа што го кажа ти, мене педијатар ми го потврди. Немаат време за спиење, не им се губи денот да го спијат(кај мојава беше и ноќта, сеа добра е, сфати дека ноќ за спиење е) мн сакаат да истражуваат. Јас со неа овој проблем го имам од 2 3 месеци кога беше. Брзо совладуваше многу работи, еве и ден денес е таква и мн се секирав, ама педијатарот ми кажа кај некои деца така е, учат брзо и нема спиење. Јас 7 месеци се немам наспано како човек, ама ете, навика е. Тек сеа почнува да се средува. Си зборам со маж ми, како бебе, одлично напредува, килажа топ, цица топ, никогаш немав проблем, учи вештини, еве и ме довикува, научи и кои сме што сме итн итн ама тоа со спиењето и е огромен минус. Епа сеа, мора да има и она нешто што "не и оди", на некое бебе нешто др му е потешко и така. Ама еве, надеж имало, јес да обратно :rofl: пред мн месеци коа требаше да има прозори на будност едвај 2 саати, таа седеше 5, сеа па обратно, оди буди ја :rofl:

    Леле сеа коа почна да лази војнички, ја така како што сум забегана со хигиенава, а и косава уште ми паѓа, лелее само ја одвраќам од некаде да не допира, да не лази таму :drunk: ќе почнам изгледа на 2 дена да усисувам :drunk:

    @Fenix05 ме изнасмеа со влакново :D може тебе не ти било смешно кога си видела, ама и мене ми е тој нај голем страв, што ако лапне, а фино дома си сеам коса насекаде :worried: затоа спасот ни е правосмукалката и само чисти :D
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.219
    Допаѓања:
    7.825
    Пол:
    Женски
    Се запрепастив кога видов како виси :o
    Моево од секаде лапнува и по спална :^)
    После си направив хорор што ако му се направи топче и не може да се испразни и така забавно било :rofl:
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.381
    Допаѓања:
    24.985
    Пол:
    Женски
    Заборавив дека сме префрлени на оваа тема. Ве барав во 0-6:D:D

    @Fenix05 после скоков се одлични.
    Мојава само пиштеше две недели. Сега е бубаче. На под со саати игра. Вчера ја заборавив дека е доле,ја барам во спална она си игра на земја,глас не и се слуша.

    Не им се замарај на коментари од други:)
     
    На DaisyDream и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  12. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Иста сум :tmi: филмчиња колку сакаш :rofl:
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.381
    Допаѓања:
    24.985
    Пол:
    Женски
    Вие што давате ад како комбинирате оброци во текот на денот?
    Моментално имаме 2 оброци,и цело време мислам е гладна ,штом и дадам млеко не пие. Само пред спиење и насабајле пие по 180.
    Кажете распоред,ред да фатиме.

    @Brpbrp хелп:)
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Доручек давај житарка со овошје 150 до 200гр нека е оброкот. После тоа дај млеко 150мл вода ако не го испие цело ќе смениш ќе даваш 120 вода. Ручек исто 150 до 200гр или повеќе не знам каков јадач ти е бебето :) и после тоа млеко 120 или 150 вода и вечерта направи поголема количина негде околу 180 вода. Хранење на секои 3часа најрано навечер дури можеш и да и го одложиш последното млеко д афати 3 и пол или 4 часа за да го испие цело и да спие вечерта :D
     
    На DaisyDream, Ouranio.toxo и Мариаа. им се допаѓа ова.
  15. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.381
    Допаѓања:
    24.985
    Пол:
    Женски
    :l:
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    834
    Пол:
    Женски
    За плачењето од луѓе (и блиски што ги гледа ептен ретко и непознати) мислам дека е нормална фаза кај некои бебиња. Син ми така беше, не сакаше никој ни да му прозбори ни да го погледне камо ли па да го земе :D сега на сите комшии им мавта, уште муабет да им направи.. оди кај други луѓе, не плаче од непознати. Нема за што да си правиш нервози.
     
    На Carolin., Kikikikiri0405, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Како беше вашето спиење навечер со вакво јадење? :) И ние вака практикуваме, и после 5ипол часа се буди навечер… не дека е лошо еднаш да се буди, но дали може и повеќеда спие?
     
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Цела вечер спие од 8 и пол до сабајле до 7. Преку ден легнува во 9 спие саат или два па после 2часа од будење пак спие и така и се фаќа 3 пати подолго да спие и една кратка дремка има накај 18 или 19 часот се зависи како траел денот некогаш има некогаш не. :)
     
    На Mother of 2boys, Kikikikiri0405 и Ouranio.toxo им се допаѓа ова.
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.494
    Допаѓања:
    5.876
    сакаат запчиња да излезат. бело ко со вдлабнатини и габјосано(кога се кисниме премногу во вода кожата се менува)
    е јухуу



    п.с.
    кога се преминува од каша на нешто поедро?
    ми е страв од гушење од храна
     
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Кога бебето е спремно. Пробај да ја направиш кашата погуста но очекувај дека ќе го имаат оној гага рефлекс како да се дави, а вусшност само ја турка храната нанапред :) Јас и дадов бисквити на лобело зошто се топат брзо па нема како да се задави и си ја грицкаше сама по тоа видов дека може парчиња да јаде. Но сепак ако е некоја ептен густа каша не сака да ја јаде бојкотира.
     
    На SunnyGirl2 и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.