1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. annamommy98

    annamommy98 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Еве со истиот проблем и ние густа кажа или за прчиња не сака да чуе а смоки јаде сама ја гледам дека џвака, искрено почнува да ме загрижува како ќе се одвикне незнам
     
  2. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.442
    Допаѓања:
    5.935
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички!
    Како се "справувате" со стрвни бебиња :D
    Наутро станува цица,јас доручкувам сака од моето,додека не и дадам плаче.Ајде и правам доручок нејзе го јаде и тоа.Не пие вода,сака да цица,не и давам плаче.Кој да седне на маса да руча таа сака со сите да јаде.Мислам дека е тоа многу храна ( не дека и давам секогаш) за 10+++. Битно мора да проба,дали е лебче,јогуртче,некое овошје или зеленчук.
     
  3. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    6.639
    Да пробаш количински да и зголемиш оброк кога и е време за јадење. На пр ако јаде 150гр. зголеми на 200-220. Јас стално се дружам со вагата,може смешно на некој ама само така знам колку е јадена, без 150 гр не е. И после не сака да цица после оброк,значи најадена е.
    Јас како старине да не звучам,ама да не ти е гладно штом сака на сите да им прави друштво за јадење.:wasntme:
     
    На Kikikikiri0405 и Bebce1 им се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.335
    Пол:
    Женски
    Еве го и моето пу пу машала сака да јади, сака се да проба :D уште 8 дена 11 месеци. Значи јади парчиња, леб, козињак обожава, прв пат месо на парче проба викендов ама купечко пилешко и си џвака без мака и си бара уште :D
    Ред има пак, вака е од прилика,. Станува 6 и пол до 7ч цица па многу често одбива доручек и заспива кон 9ч пак со цицање (ако сум дома) ако сум на работа јади ама малку. Потоа од ко че стани јади кон 12ч му иди.
    Пак спие од кај 1 до кај 3 (тој период му е дремката) па руча, после ужина или цицање, па вечера па пак цицање.
    Значи ако не цица има ужина.

    Настинат ми е иначе, со мрсули е цела ноќ ич не сме спиени, денес и малку течна столицата ама си јадеше, весел... На доктор не носам дур нема тт.
     
    На DaisyDream и Bebce1 им се допаѓа ова.
  5. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    16.928
    Пол:
    Женски

    Скоро секое дете има период кога јаде и викаш "да не му е многу" и после период во кој се прашуваш како преживува само со цицање. Моево е сега во тој вториот, јас не знам како живее од 200гр. каша на оброк сега е само на цице и ако го прелажам да земе коринка во рака па да касне. Каша не сака да види со очи а не да јаде. Јас му доближувам јадње тој исто ко трње да сум му дала да јаде и се откажав не му готвам веќе 2-3 дена, нудам ама не сака и само фрлам, па ми е жал и за јадњето и за времето што го губам готвејќи оброци што он не ги пробува.
    И така си кажав маката, сакав да кажам радувај се додека јаде.
    Иначе на иста возраст сме.
     
    На DaisyDream, annamommy98 и lackygirl им се допаѓа ова.
  6. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.442
    Допаѓања:
    5.935
    Пол:
    Женски
    Само ждрига,мене ми е страв да не се прејадува.Полни пелени кака по 3-4 пати на ден.Пробав ,зголемив оброк ама каснува колку каснува и не сака а сака од нашето .:|
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.335
    Пол:
    Женски
    Исто @Carolin. и мојов каши не сака, многу ретко јади, преферира парчиња, кај мама беше на чување од 8 до 12ч, па си доручал пиперки пржени со јајца :D пробај дај му ваши јадења. Да беа в градинка сњ ќе јадеа веќе, не се мали година ќе прават за месец веќе нека јадат се.
    Значи да ми беше прво дете ќе се карав со неа и ќе и викав како му дала тоа, ама сега со второ после се видено со првото не :D се поминува, ќе јадат, па нема да јадат, ама нерви ич сега со второво. Првото на 2 год имаше период кога јадеше само леб со масло, сол и пипер :wasntme: па период само со еурокрем, па јајца пржени, па само тост.....едноставно не јадеше друго ништо друго и само се молев нешто да касни.
    Првото јадеше авокадо до година, второво само проба :D
     
    На DaisyDream, Kikikikiri0405 и Carolin. им се допаѓа ова.
  8. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    16.928
    Пол:
    Женски

    Многу ми е криво вака кога не јаде пошо се јадел нишо не одбивал. Пиперки со јајца и јас му правам на маслиново масло со грчки јогурт јадеше мав правеше ама сега.. не зборам може ке се разјаде, не може туку ке мора пошо нема ваљда гладен да живее
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.335
    Пол:
    Женски
    Периоди ќе има секакви само пробај да не се нервираш, ко ќе му се јади ќе јади, ти пак нуди па тоа е што е. Ќе пораснат секако, еве го на 5 и пол години веќе јади скоро се, пак не сака манџи аѓа нешто јади.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Битола се продаваат негде мали празни теглички?
     
  11. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.442
    Допаѓања:
    5.935
    Пол:
    Женски
    Точно,имав период кога не јадеше сега јаде се пу пу ама стално сака нешто да има во уста.:wasntme: Сигурно е период.
    Да,тука сме таа возраст .
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.828
    Допаѓања:
    4.401
    Пол:
    Женски
    Мојов од неполни 5 почнавме со блендирани каши, сега пасирам со вилушка (6+ е).
    Доручек маф го прави (овошје со житарка).
    Ручече воведовме од минатата недела и дека погусто и не е толку smooth, прави фаци гадни и плука бе не јаде. Ај упорна јас ама може не е спремен уште, или не му се допаѓа текстурата. Дали да блендам се мислам, или потечно да го правам ќе пробам. Деновиве цица по малце кога ќе му прдне па и ред немаме, може и не е доволно гладен за време ручек. Не го форсирам, се тешам мал е ќе фатиме ред (се надевам).
    И со спиењево ред 0.
    Wake windows тераме по 5 саати без трета дремка. Во 17ч се комира, ќе стане ноќеска во 4 осеќам.
    Не знам што сакам да прашам. Се испожалив :wasntme:
     
    На annamommy98, Carolin., Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.219
    Допаѓања:
    7.825
    Пол:
    Женски
    Мајки му влезе на бебе малце вода во увце се изедов жива, прв пат во 6месеци. Пробав одма да го свртам и избришам ама 100% сум сигурна дека влезе и внатре цица сега на таа страна го држам наведнат, видов дека треба малце да сум му го помрднела увцето да излезе друго што да правам и како да следам дали го боли? :(
     
  14. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Да не се грижиш, ништо не му е.
     
    На lackygirl, Fenix05 и Carolin. им се допаѓа ова.
  15. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    16.928
    Пол:
    Женски

    Не го боли, да го боли ке знаеш верувај. Нема да цица од болка ке плаче. Ништо не му е.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.442
    Допаѓања:
    5.935
    Пол:
    Женски
    А што му даваш ужина?
    Мојата спие до 9.Поручек по 3 саата и вечер касно.Од две дремки преминевме ма една.:whew:
     
  17. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.583
    Допаѓања:
    2.396
    Мојот има неполни 8 месеци. Уште од почетокот го приметив дека преферира парчиња наспрема каши. Уште пред да почнеме со дохрана беше заинтересиран кога не гледаше како јадеме, а и сега пример му давам кашичка, јаде јаде и не сака веќе, и после 2 мин како да не јадел граба со рачињата тоа што јадеме ние пример лепче, компирче или ако му понудам бисквита, овошје. Јаде парчиња овошје малку само згмечени пример лубеница, диња, црешни, банана, кајсија и сл. А да земам да му блендирам нешто пример банана блендирана не ја јаде.
    Исто и за вода... никакво шише на фати, купив неколку со цуцла, неколку со клунче. Ама затоа кога ме гледа дека пијам од чаша, се тепа со рачињата да се напие и тој. И единствено што знае да се напие некогаш е од шишенцата од Нера тие со патролни шепи, пепа прасе.
     
    На lackygirl и DaisyDream им се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Давај да пие од чаша слободно од обична пластична чаша. Ако јаде парчиња дај му парчиња.

    Не сите деца сакаат блендирано и парчиња не мора да го форсираш. Јас на мојава и давам некогаш мазно блендирано некогаш густо некогаш пасирано како ќе ми се погоди. Најверојатно од ручекот му се гади зошто се е зеленчук и плус компир,морков,ориз такви работи се доста густи и лепливи да кажам. Како сака бебе терај јас со првото доста бреме блендирав зошто плукаше парчиња па се разјаде од кга му пораснаа повеќе запчиња.
     
    На DaisyDream и Isabel им се допаѓа ова.
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.335
    Пол:
    Женски
    Овошје, овошно јогуртче, бисквита, некоја купечка кашичка некогаш (ако донеси некој иначе не купувам :D сутлијаш.
     
    На Bebce1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    1.584
    Пол:
    Женски
    Јас моето од 3-4 месеци го бањам директно со туш врз глава. Не се веќе толку мали .. јас не би му се секирала
     
    На Carolin., lackygirl и Fenix05 им се допаѓа ова.