Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    16.930
    Пол:
    Женски

    Јас од 40дена, прво под чешма сеа со тушот :lol:
    Порано од мака што не сакаше корито да види, сеа од мака што не можам да го извадам од вода и сеа писка кога излегуваме ама не е страшно како од корито или базен (facepalm)
     
    На lackygirl и atz1995 им се допаѓа ова.
  2. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Majki zdravo kako ste, me imteresira dali i nekoj drug go ima istiov problem i kako go resila.
    Bebo 7 m polni aj vikam ke si najde nekoja zanimacija ama ako ne e u race pisti vristi stanov ke mi proodi kaj i da e od sto nemam vreme nisto da pofatam . Se vrti na stomace levo desno probuva da lazi go diga gazot a uste neznae i pak pisti, nitu vo krevetce ne e bezbeden od sabajle se razvrtuva ke se zaglavi i 2 pati glavata si ja cukna vo drvata se utepa od placenje. Kasa da mu napravam ne me ostava 10 min ja stvarno neznam kako da go odviknam od race
     
  3. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Почнав да се грижам..малава последниве 4 5 дена на неколку часа поткашлува 2 3 пати..педијатарот рече нема ништо на гради, се е чисто. Не знам што може да и е..имате искуство?
     
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.221
    Допаѓања:
    7.827
    Пол:
    Женски
    Да не и е од клима?
     
  5. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Па одамна користиме клима, редовно чистиме филтри, до сеа супер беше. Не знам што и стана..суво кашла не слушам секрет да има..не знам што да мислам..
     
  6. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.751
    Допаѓања:
    9.817
    Пол:
    Женски
    Мајки, две прашања имам:
    1. Како им чистите јазиче на малите? Јас до сега со газа и физиолошки, ке намотам на мал прст и ке натопам со Ф-шки ама не сум сигурна дека убаво се чисти.
    2. Како давате полента? Во комбинација со што?​
     
  7. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Jazice so nistatin i so cepkalka za usi.
    Vo poseben sad stavam 15 kapki nistatin i cepkalkata ubavo ja vlaznam so kapkite i so nea na jaziceto grebam, mene mi bese strav od gaza zaso neli pusta kako vlaknenca pa da ne goltne nesto sto ne treba
    Palenta imam davano so pavlaka, jogurt , kruska , sliva
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Може од лиги ќе се закашла, сега повеќе се користи климата нормално е.


    1.Никако не чистам ако нема потреба т.е. кандида фала богу ни двете деца не фатиле а се бутаат во уста.
    2. Јас давам во комбинација со сирење или јогурт. Со пола каша овошна или пр. 125гр овошните каши и палентата.

    Мајка тебе мажот ти те држи во раце за се едно ако плачеш и се лигавиш? Јас мислам дека не. Фази им се кога учат остави дете на под не држи во раце. Прво не го држиш исправено сигурно цел е скифлен, второ во раце нова вештина не се учи треба да се запоти гзот воедно така и се изморува за да може да заспие.


    Совет за креветчето: јас имам ставено на страниците ќебиња големи со тоа што ги имам сошиено најдоле за да не може во ниеден случај да ги потегне и да се угуши за да не се секираш и да можеш раат да спиеш. И мојата така се будеше си заглавуваше нозе и на крај ми пукна филм и земав големи ќебиња на дупло преклопени и ги сошив и раат.
     
    На Kikikikiri0405, *Amethyst* и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.
  9. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Ili da ne ima primeno vakcina , posle vakcinata na 6 m moevo kaslase mnogu i vo spienje duri mu pravev inhalacii so fizioloski i mu pomina za 3, 4 dena .
    Na klima direkno vo ista soba ne go izlozuvam ako duva klimata sedime vo spalna
     
  10. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Go ostavam po 10 min ne go zimam odma da se priviknuva ama agresivno place i vristi se vcrvenuva i pocnuva da kasla i koga ke go zemam uste minuta vreme lipta
     
  11. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Капки марисол и ставам редовно ем за хигиена ем ако забележам мрсулчиња па и вадам. А за вакцина прими крај на Мај, не е од тоа. На 26/27 е пуштена климата не е тоа ладно, а и игралната и е во дневна, нема што да правиме по цели денови во спална. Сеа па и лази, не седи она на едно место..ќе ја следам следни денови па ќе видам што ќе се прави..
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Нормално е цело време е со тебе во раце. Ќе го оставиш да поплаче малце. Ако го боли нешто во ред ама за лигавење не се зема. Ти кажувам од причина што утре ќе го пратиш во градинка они 15 деца да држат во раце наеднаш не можат.
     
    На Dennings, Kikikikiri0405 и Emilija28 им се допаѓа ова.
  13. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.751
    Допаѓања:
    9.817
    Пол:
    Женски
    Мајки, дали смеам да дадам урми во вид на сокче/чајче и/или кашичка? Или пример да додадам урма во некоја кашичка овошна?
    Му давам веќе чајче од сливи превриени и од остатокот кашичка или сладолед ама не знам за урма немам чуено да дава некој :?:
     
  14. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    16.930
    Пол:
    Женски

    Кај мене проба во кашичка прво сега јаде и така, ем благо ем здраво
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.336
    Пол:
    Женски
    Дадов на 7-8 месеци, со некоја житарка не памтам, не ми јадеше мн благо му беше изгледа, од тогаш не ми текнало да му дадам.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Можеш да даваш.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.381
    Допаѓања:
    24.985
    Пол:
    Женски
    Има запче бебе. Проби скроз,и белее ептен:inlove::party:

    Викав второ дете кој ќе се радува на заби,јас пресреќна кога ја видов.

    Ех,ова мајчинствово ама рока на најјако.:)
    Ве частам од колачињата:inlove:
    Screenshot_20240711_181838_Messenger.jpg
     
    На Isabel, Luminary, IRBBB и 10 други им се допаѓа ова.
  18. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Бебе 8 + денес качи тт, 38 со 5 па со 3 па не знам. Од нигде никаде. Нема знаци дека е болна, или јас не ги гледам, не кашла, нема секрет... мммка јаде спие, ама жешка е. Дадов Далерон, не знам колку од дозата испи, нешто плукна нешто испи ама еве не спушта. Со јајце почнавме од денес, не знам да не е од тоа, малку и дадов жолчка, не исфрли ништо. Друго не знам од што би можело. Некој совет би ми бил од помош. Фала ви
     
    Последна измена: 12 јули 2024
  19. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.829
    Допаѓања:
    4.404
    Пол:
    Женски
    100% e viroza/bakterija nekoja stom e so tolku tt.
    Ke vi kaze pedijatar, jas bi napravila krvna slika so Crp. Ako e mirno Crp so paracetamol ke simnuvas, i ke ja ladis, mlak tus, ne ja oblekuvaj mnogu. Ako e visoko zavisi kolku, ke sledite dali ke se kacuva ili pagja. Vaka mislam viroza nekoja e stom nema sekreti i ne kasla...Daleronot ne deluva posto ako e pomala doza nema efekt..a nekogas i virusite ako se tolku jaki, drzat tt i pokraj daden sirup
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  20. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Може фала ти, педијатар рече 39,5 ако качи да ја однесеме. Три четири дена ќе држела вака. Може има вирус не знам, не паѓа под 38, не се качува над 38,5 што чудо ќе да беше