1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Оно си знае колку сака мислам дека нема ништо лошо во тоа што јаде, кај мене на почеток колку и да и дадев јадеше се и сешто , сега ми намали и веќе не ни мерам. Кај мене ако е гладна и пола час после млеко јаде, ако не е како наутро и 4 часа да минат неможам да ја натерам на оброк, Сабајле без разлика млеко или каша да ја нудам она неке пошто става преку нокта и пие млеко така да појадокот фиксно е мн малку, јас терам 8ипол некаде појадок кај 10 нешто малку овошје или бискотка, 11ипол зеленчук после спие па ужинка , отприлика на 3 часа би дошло оброк измрѓу ужинка, дали млеко , дали некое овошје, насабајлр не давам млеко дека веќе почнува во градинка па да се учи.
    Кај мене палента јадеше но сега неке така да давам тарана или овесни, мада што и да и измешам со овошје ке изеде. Претходно бев опедната со грамови храна и млеко, ама сега нудам гледам дека неќе и крај прекинувам.
    Инаку педијатар ми има кажано дека ко имаат веќе поцелосни оброци млекото ке почне да им биде ко вода така да не се грижи си внесува течности, и мојава некеше ама сега почна да пие.
    За парчиња почнав од кај 6ипол варено обошје и со лажичка и давав прво некеше ама нудев секој оброк и парчиња на крај покрај кашата, за да се учи и и ги ставав на масичкта пред неа и јас зимав од таму за да ме гледа арно ама пошто маваше се на земја почнав да и го држам парчето не и ги давав и си напраив проблем сега неке да посигне го гледа парчето кај мене во рака и ја тегне до устата (facepalm)
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Do koga se vozat vo kola vo obraten pravec? Sum zaboravila...
     
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Што е можно подолго. Ако му одговара седиштето според килажа и висина, и на 5 години може да е свртено наназад.
     
  4. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Ке те цитирам дека е поврзано со темата, транспортерот ни е до 13кг, беба е 8, нозете и висат а главчето и е во транспортерот не изглегува можам ли така да го користам и воедно има два слоја во него материјал да кажам можам ли едниот да го извадам дека вака и е тесно додека се одлучам за седиште
     
  5. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Прашања кои ме мачат :D сега е уште топло не и облекувам боди, ама сега овој преодниов есента какви боди им облекувате на рамки или на ракавчиња кратки, зимото вајда е подобро на ракавчиња за да ја топли повеке ама сегаесента да не и биде мн жешко така она ми е склетчија никогаш не сум ја тутала алишта освен вчера ко ја носев в градинка дека ми беше и мене ладно ама за 10 мин се стопли додека отидоме(facepalm)
     
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Pa veke ke go nadrasne transporterot, glavceto veke ke pocne da izlaga nagore. Razgleduvam sedista..
     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Се додека главата не штрчи и каишите убаво лежат, може да седи. Нозете ќе си ги свитка. Тоа внатре извади го ако му е тесно.

    Ако главата е високо, треба поголемо седиште.


    Моментално уште носи само на кратки, рано сабајле му облакам долги надоле. Следно долно боди на прерамки, после како заладува тенка блуза на долги над бодито. Сред зима боди на кратки и дебело тренерче. Боди на долги одоздола ептен минусни температури ако фати и тоа само за надвор. Дома нема потреба.
     
    На DaisyDream, Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  8. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте во градинка и како поминувате? По колку време седи?
    Исто ме интересира каков е распоредот на храна ваш за да се уклопи со градинката. Ние сме 8 месеци, најверојатно од другата недела ке почне на адаптција. До сега имавме 4 млека и два оброка, но пед. Рече да скратиме едно, и да има три оброци дека ќе оди во градинка.
    Исто ме интересира дали некоја мајка му дала тетрапак млеко на бебето пример со бисквити или нешто друго, зато што во градинка не им даваат вештачко :) и ако да дали треба прво да се разреди?
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    @Kikikikiri0405 Јас утрово и облеков боди на прерамки, хеланчиња и блуза со кратки ракави. Исто додека стигнавме се стопли а градинката ми е на 5 минути. Ставај и резервна облека, ќе ја пресоблечат ако се испоти.
    @Ouranio.toxo Се разредува млекото. Оди во градинка еве денес четврти ден, не сум и дала млеко дома туку и воведов преку кашичка купечка затоа што не сакам да и давам дома кравјо, во мојот град во градинка им е доста застапено - 4 дена неделно за појадок.
     
    На Kikikikiri0405 и Ouranio.toxo им се допаѓа ова.
  10. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    По колку време седи во градинка? Иначе ние дома пиеме хипоалергено млеко на хип, зато што кога беше помала имаше слуз и како ‘црн’ конец во изметот… педојатарот рече дека и сметал кравјиот протеин… тогаш пиеше хипп комбиотик, но рече дека често го надминувале тој проблем, некој порано, некој покасно и сега сакам да видам дали го надминала, ми рече да пробам со тетрапак млеко… за да знам што да им кажам во градинка дали да и даваат со млеко или не.
     
  11. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски

    Јас :D далеку подобра и посигурна опција ми беше дома да и дадам белка и тетрапак да видам ако има реакција отколку таму па после да се туфкам. Некаде кај 7мес и 3 недели дадов млеко прво разредено со бискоти или овес 70вода30млеко и така наголемував на крај на недела дадов неразредено, користев 3.5масленост алпско, 7мес и 4 недели дадов белка на принцип како што дававме жолчка исто фала богу никакви реакции.

    Како почнав да и давам таа недела млеко почнав насабајле да не и давам млеко мое пошто сне на измолзено, за да и биде полесна адаптацијата, распоредот туку речи секаде е ист 8ипол појадок, 10 ужина, 11ипол ручек, 2и нешто пак ужинка, со тоа што веќе во 2 и давав млеко некаде наредна недела ке и давам кај кај 3/4 млеко пример тој перид би си ја зимала од градинка.

    Едноставно почнав порано да го воведувам тој распоред сличен на градинка се со цел полесна адаптација па ке видиме, ја пиштив на 8мес и 1 ден и подобро што така направив дека цела недела се само по саат време а јас за 2 недели се вракам на работа како ке биде незз:sweat:. Првата ден плачела дури и липаше, вчера така и така, денеска најмалку и беа црвени очките така да мислам секој ден е се полесно, инаку уште сне на саат време таму.
     
    На DaisyDream, Thor и Ouranio.toxo им се допаѓа ова.
  12. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Добри сте, слушам муабети од другарка прво и викаат 15 мин, па ги држат пола саат. Кој знае кога ќе седи повеќе. Како да избегаваат работа :^)
    А иначе јас земав битолско тоа со 10 витамини… можда каснам…:sweat: и ставив прво на раката од внатрешна страна малку ама немаше реакција, сега се мислам да пробам со бисквити…водата. Што ја мешаше со млекото беше купечка или превриена од дома?
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Со купечка вода, исто и јас така пробав на ножето не ми покажа реаркција и после почнав да и давам,. Јас и кажав дека почнувам од 23 ти на работа и дека има 3 недели до тогаш и би требало да ср навикне а она одма со коментарот ами нема ли кој да ја зима ко што викаш ко да не им се работи а полесно за сите е да сњ адаптираат ама ке видиме.


    И мн полесно мислам мојава мине дека мала отколку поголемите така да не се плаши пуштија ке се навикне. Е сега др плачат и оно плаче али тоа е
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Првиот ден беше час и половина, денес беше два часа и 15 минути. Ја земам секој ден 15 минути подоцна, не се значајни може ама во мојата глава се дури и премногу :D плус јас уште месец и пол ќе бидам дома па сакам постепено да го зголемуваме престојот... Можеш да прашаш во градинката за млеко, јас кога прашував за алергените ми рекоа ако немам дадено кравјо млеко дека ќе и даваат со вода ама ми беше страв па и дадов кашичка сепак. Еве денес јадела малку житарка со сливи и млеко :D
     
    На Ouranio.toxo и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  15. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    995
    Допаѓања:
    1.573
    Пол:
    Женски
    Моето од 4мес се вози свртено напред во седиште, никогаш не е возено на назад
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Znam bese nesto od koga ke proodi stabilno i nesto slicno ... Ke vidime
     
  17. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е после 2 години. Многу е битна таа положба за рбетот и вратот дека се сеуште мали:
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    335
    Минимум до 15 месеци треба на назад свртено.
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Od aspekt na bezbedbost na deteto, ko sto vika @Spidy , sto e mozno podolgo da sedi svrteno obratno.
     
  20. defocus

    defocus Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2023
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Имам две жалопојќи:

    1. Ми откажа грбот, константно сум во болки па и морам пак да кревам

    2. Се раниме по пола саат, значи три оброка и плус за ужина, два саати во денот само јаде
     
    На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.