Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    524
    Допаѓања:
    542
    Пол:
    Женски
    Na 9meseci mojata 77cm
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    9.853
    Пол:
    Женски
    педијатарка рече да не сум се плашела ке видиме следен месец :( оти различни педијатри различно мереле и различни проценки имале :?:
     
  3. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    858
    Пол:
    Женски
    Мајки што да му правам на малиов скоро 9м стиска забите и му шкрипат
     
  4. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.546
    Пол:
    Женски
    Ќе шкрипи до скоро 3 год, додела не престанат нови заби да никнуваат. Ништо не му е, интересно му е па затоа го прави. Звучи лошо, ама освен тоа не е никаков проблем, а и апсолутно ништо не можеш да направиш во врска со тоа :)
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    9 i pol meseci, pie mleko minimum ednas navecer, retko i 2 pati... na AD sme
     
  6. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    726
    Пол:
    Женски
    Ме мачи една мака. Наполнивме 7 месеци и веќе му е удобно да седи на меше, се заигрува и му е супер, арно ама уште не знае да се врти- не дека не се врти ич, еднаш два пати ќе знае сам, ама генерално не се врти. Му правам веќе вежбички за вртење инаку. Главата ја држи топ, и во авионче поза и секако, ама абер нема за седнување, знам дека секое бебе за себе е, ама ме загрижува. Ласков ни рече да не се секираме и ние сами ич да не го седнуваме. Еве, баш прееска пробав да го седнам на кревет скроз и се свитка ко кифле :(. На хранилка седи сасвим ок, му ставам пешкирче од страна за да не се витка. Инаку ми јаде кашички фул, спие по цела вечер, тој депратмент ни е совладан :D. Прима инаку ДХА и вигантол 3 капки. Месецов беше 7500. Има ли простор за грижа?
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    901
    Пол:
    Женски
    Мајка немаш простор за грижа. Пред се секое бебе е индивидуално и секое се развива различно.
    Авионче позата е одлична бидејќи тоа е пред - фаза за лазење. Постепено ќе стане посилно бебе и нема да паѓа како кифличка со седење (сите бебиња паѓаат така на почеток); седењето највеќе го усовршуваат со лазењето.
    Инаку после месец дена ручкање на столчето за хранење знае да се задржи подолго од минута во седечка позиција а е 8 месеци.
    Затоа мајка сметам да оставиш самото да совлада и колку можете повеќе на земја со играчките околу него за само да ги дофаќа.
     
  8. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    726
    Пол:
    Женски
    Да, го прави тоа, ги дофаќа, се истегнува, со различни раце фаќа, гуга, си збори. Ама баш од неодамна му стана удобно на меше иииич нејќеше претходно, а цело време го стававме…
     
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.992
    Пол:
    Женски
    Нема.
    Еве ова ти го кажува мајка што следи сè живо, спама педијатри ортопеди и физијатари од УСа Канада и Хрватска и попатно нашиве де.
    Моево бебе ако ми веруваш 9++ сеуште не се врти свесно од стомак на грб. Во сон си се враќа на грб ако сака, несакајќи се превртува ама никогаш намерно и умешно. Се нервирав, вежбавме џабе. 2 пати имаше паднато на главче при вртење (на подлога но сепак мн се преплаши) и тоа резултираше да не се осудува. На 9 и една недела седна сам, 2 3 дена подоцна почна да лази со една нога во исчекор, се опседнав асиметрија, слаб колк вежби, за 2 дена пролазе правилно. Војнички од 6месеци (викаат дека макс за 1месец после војнички почнуваат четвороножно)
    Сакам да кажам, не го форсирај сè додека е во месеци кога не доцни во развој. Кога ќе тргне веќе сите следни некако одат полесно. Барем кај моево, после една недела од лазење се крева сам колку му држи телцето ама е упорен цело време. Само оставај на подлога и ништо друго не треба да се грижиш до 9 месеци. Само не го ставај пасивно нема потреба да му правиш притисок на рбет.
     
  10. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    726
    Пол:
    Женски
    Како да знам кои месеци се тие? Во смисла, како да следам? Познанички со малку помали бебиња веќе им седат, уранети баш и мислиш поголеми се. Ама мислам ќе е сѐ ок
     
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.992
    Пол:
    Женски
    До 9 месеци е без помош - стабилно седење што сакаат да викаат нашиве педијатри. Претпоставувам терале седење на бебето со перници околу него па затоа седат стабилно НО дали седнуваат сами? Имам познаничка што малото го седнуваше од 5месеци и седи стабилно одреден период па плеснува на лице и седи скифлено а не со право грпче. 8месеци е и ниту лази ни е само активно по подлога. Е тоа изумив да ти кажам, моево бебе прво застана на коленца и прави раце (тоа е како некој следен чекор од војничко лазење) па почна да се клацка и јас почнав да му помагам со седнувањето. Прво вежбавме раце и нозе преку мој бут се прекачуваше, бараше играчки итн. А потоа го фаќав за спротивната нога и странично наназад го носев кон седечка да ја сфати логиката на седнување. За 4 5 денови почна да си седнува. Ова некаде на нет гледав вежби од ортопеди ако најдам ќе ти пратам



    Едит. И ништо да не правиш да следиш само само ќе си почне со тек на време но јас додека бев дома цел ден работев многу со бебе. Тоа ми беше приоритет и задоволство, не осеќав дека е нешто непотребно или да ми е тешко. Моево некако сите работи како да ги "доцнеше" - во моја глава по мои рокови,па затоа и не сакав да оставам само да совладува скроз зошто имаше потешкотии со форсирање една страна
     
    На Spidy и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  12. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Те молам пушти ако најдеш, јас сакам да поработиме на седнување сам. Седи сам сосем стабилно кај и да го оставам освен ако му се прииде на друга страна или се загледа во нешто со внимание тогаш се пушта нанапред или на страна за да тргне. Не лази класично туку скока ко зајак и што викаш со исправени раце на колена веќе месец дена се клати, 8 месеци сме, а наназад без проблем оди сега уште напред да научи :rofl: баш би сакала да повежбаме, на ортопед сме за некои 3 недели тек.
     
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.992
    Пол:
    Женски
    https://www.instagram.com/falmed.academy?

    Од кај овој доста корисни сум гледала
    Баш второто видео е за седнување

    @Evangeliaa22
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.921
    Допаѓања:
    68.986
    Пол:
    Женски
    Од сопствено искуство да ти кажам со двете ќерки само на под и ништо друго, никогаш не сум ги седнувала. Првата ќерка почна да лази на 5 ипол месеци, почна да оди на 10 ипол, малово на 6 месеци почна да лази. Малото исто правеше како авионче поза и после се пушти да лази, почна да си седнува сама на 7 месеци, сега е 8 месеци и веќе се исправа ама не е стабилна
     
    На Mother of 2boys и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  15. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    871
    Пол:
    Женски
    Majki dali vo 7m vaseto bebe drasticno se promeni? So bebuska sme sami recisi cel den. Maz mi doagja koga 16,koga 17h. Recisi cela obvrska okolu bebe e moja. Dosega odese kaj site no poslednive denovi samo place po mene. Dodeka e so maz mi si igra, stom vlezam jas placenje vristenje da go zemam jas.
    Isto po cel den stavanje u kos nikako podolgo od 10min.
    Nz dali da zemam kengur? Se sme vo racinja poslednive denovi.
    Stom go stavam u kos, naredam okolu nego igracki pustam pesnicki place taka zalno a prethodno se zalazuvase podolgo.
    I ne e toa najgolwmiot problem, mi odbiva hrana. Sekoja kasicka ja odbiva sekogas nasila go smeam preku igri da otvori usta. I taka poslednite denovi e nervozen, se nadevam deka e radi zabite. Veke ima 2zapcinja pa cekame uste.
    Nekoi mi vikaat pocna da ti otvara no nz kako ke se snaogjam otsega ako na minutka place po mene..
    Nemam od nikogo pomos, sami sme so maz mi. Znam deka e bebce I Bara toplina ljubov, kazete mi kako se snaogjate majkite koi nemate pomos?
    Dosega na cicanje samo bese prelesno i mirno bebce bese. Sega so obrocite samo gotvam,frlam i toa me frustrira.
    Soveti?
     
  16. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.921
    Допаѓања:
    68.986
    Пол:
    Женски
    Јас сум сама без помош, освен кога е маж ми дома. Малата ми имаше еден таков период, со неа на земја ќе седнев со играчките ќе играв за да ја заинтересира и ќе ја оставев после тоа. Во врска со храната може му треба време да ја прифати храната, првата ќерка околу 8 месец почна да ми јаде оброк пред тоа исто направи, фрли. Пробај пасирано или парчиња.
     
  17. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.546
    Пол:
    Женски
    Првото дете лазеше профи на околу 6мес, се исправи на нозе и шеташе со држење за маса на 7ипол (официјално прооде после годината), а седна сама и стабилно на 9мес.
    Синот сега неделава ќе направи 8 мес. Подолго време лази војнички, абер нема од нормално лазење. Се влече за да се исправи на нозе, ама одма паѓа. Не знае да седне, и јас да го седнам не е воопшто стабилен.
    Така да конкретно седење, мислам на правилно самостојно седење (само детето да се намести и задржи во таа положба) е последно пред проодување. Не го сметај за milestone, зошто се друго може да направи и пред тоа.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Majki zasto bebe me griza i me grebe po lice.
    Znaci ke mi go vidi mob , ke mu go skrijam i sprint so lazenje i me griza.
    Isto me griza koga mu se spie.
    A i se ostanato sto dofati se griza
     
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.992
    Пол:
    Женски
    Колкаво е,да не вади заби? И моето така ми се "одмаздува"
     
  20. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    871
    Пол:
    Женски
    Koga probav parcinja se gadese. Neznae da golta. Neznam veke ne sum pametna so da napraam. Kaj sama, pa kaj ke zgotvam, pa nudam da jade I nakraj se nacica I zaspie. Se prepotyvam, nervozna sum....nz zosto taka. Mislev ke bide polesno ova so kasickite.
     
    На T.iv и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.