1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. anuHka

    anuHka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    Здраво мамички јас мозеби ај утнав темата но се надевам дека и тука ке добијам одговор :) моето синче има скоро 8 месеци и сеуште станува ноке за цицање па би сакала да знам до кога имавте нокни подои со вашите најмили и како успеавте да ја искорените таа навика , коа е за нас мајките мн уморна...посебно за тие што одат на работа :geek:
     
  2. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    зависи до детето на пример кај мене син ми на 4 месеци почна да спие по 6-7 саата континуирано и постепено постепено сам се навикна дека нокта е за спиење а не за ручкање...а бидеки цицаше до 8 месеци така да и брзо се навикна а и јас немав проблеми...а зошто не пробаш да не му даваш навечер да цица туку нарани го претпоставувам дека имате воведено зеленчук и овошје или пак направи му некоја млечна каша со твоето млеко за да биде по сит...
     
  3. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    кај мене и двете деца од 4 месец ја преспиваа нокта од кај 22 до кај 8-9-10 сабајлето без станување и до ден денес си спијат убаво
     
  4. Zlatnata.Alis

    Zlatnata.Alis Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    79
    леле алал да ти е , моето само престана да цица уште на 9 месеци ама сеуште се буди ноќе за млекце и тоа кога се и е погодено, а ако вади некое забче знае и по 10 пати да се разбуди и си бара шишенце инаку вриштење на цел глас :(
     
  5. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Малиот мој е 9 месеци без една недела и уште ноќе цица |( , околу 01ч и 04ч., а потоа тек во 07ч.
    И јас се обидувам да го одвикнам да не се буди за цицање на тој начин што го поместувам подојот.
    Пр. ако цицал во 03ч и ако пак се разбуди за цицање не му давам да цица туку го нишкам и одложувам до 04ч. За некој ден ќе пробам и овој подој да го одложам докај 04.30ч, па 05ч. и ако ова ми успее ќе бидам пресреќна. ^_^
    Инаку мое мислење е дека нема да ми се буди ако го одбијам и планирам до Велигден веќе да престанеме со доење.
    Доволно ќе му биде, ќе има 10 мес., јаде 5-6 пати во текот на денот и плус и она млеко што го цица може да го скокнеме т.е. подојот преку ден може да се изостави комотно. Ако не го понудам да цица, не ни бара, не е плачко за цице :lol:, со цуцла се успиваме. Сеуште го дојам затоа што не сака АД и слабо пие водичка, а за сок или чај не сака ни да помирисне, плука т.е. брмчи и тушира. |(

    Инаку јас не одам на работа, ама ова ноќно будење ме убива :drunk: :drunk: :yawn: , едвај чекам да почнеме да ја преспиваме ноќта.
     
  6. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    ајде мамички ве молам за совет...сега на 08.4 април треба да ја примиме мрп вакцината ама минатата недела правевме испитувања за алергии зашто претходно појави алергија на јајце и на резултатите пишува дека е алергичен на јајце...незнам што д правам ги читам компликациите од таа вакцина и мн ми е страв матичната ми вика да ја одложуваме до 20 месеци. што мислите вие дали некој имал вакво искуство детето да е алергично на јајце а да ја прими вакцината...инаку да кажам дека му давам само жолчка и нема никаква реакција по телото дека е алергичен тогаш како може резултатот да покаже алергија :^)
     
  7. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    i nie imame 7 ipol meseci i se uste go dojam samo navecer.mn nemirno mi spie.zaspiva kaj 8 do 11.30.ke pocni da kenka ke go krenam ke prezaspie do kaj 1.pak ke stani mu davam da cica ke fati malce 5 min rabota :) i pak ke prezaspie do kaj 3.pak ke go probam pak neki mn da cica a se slusa krkorenje na crevcata mozno e da ima gasovi uste,ili gladen nese najaduva so mene?i moram damu dam mleko.davam trajno od 5 meseci i go pie saka ne praj problemi.i vo 6 mora da stani :( umrena sum za sonce malce :( sovet?
     
  8. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Ние овие денови сме многу кенкави (инаку не сме) и лошо спиеме благодарение на новите запчиња кои ни излегуваат и тоа доле приметив му излегуваат првите катници, истовремено и горе очниците, не ни очекував на 11 полни месеци, рано е што да се прави ништо не се може против природата.

    Моето накај 9 полни почна да си спие преку цела вечер, се будеше ама не му давав да цица го лулав и повторно заспуваше, но :!: цуцлата ни е до главата :) , ако се разбуди право му ја ставам и пак си спие, и што е најважно му давав да јаде едно 30 мин. до 1 ч. пред спиење обично каша некоја млечна лесна, го заспував со доење накај 21 ч. и после пред да си легнам уште еднаш го доев обично накај 23 - 00 ч. и си спиеше за да после кога приметив дека не се буди престанав да го дојам накај 23 ч.
     
  9. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Ние да се пофалиме, конечно по маките на нецицање и малку напредување и нервози мали на мама, иако знаев оти се заби ама не бев сигурна како тоа цел месец да не држи, ама еве сношти спиеше кенкаво, а денес 2 запчиња наеднаш :clap: На продавница му ги видов како писнав од среќа, абре маже мое расте :) Какво прекрасно влегување за некоја ден во од полни 6 во 7 месеци. Повелете на сутлијач :inlove:
     
    На Annath и Mayyya им се допаѓа ова.
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Честито NoelleРage, и ние сме кенкави преку ноќ веќе 2недели ,ама уште абер немаме за запчиња... проверувам секој ден ама ништо.
    Не утеши стоматологот дека колку покасно излезат, толку поздрави ќе бидат, па затоа си чекаме стрпливо :$
    Кај нас ново е што конечно синоќа почна да се врти, од грб на стомак, за седнување абер нема, не сака ни да вежбаме, се нервира и се влече со гзот, за да стане право на нози, ама затоа пак ужива да стои на нозе и да скока(а знам дека не смее долго).
    Незнам веќе како да ја научам, како да ја стимулирам за да почне да седи, се потпира на лактови ама не станува :worried:
    Мислам дека е малку мрзликвка, но не мислам дека е касно, или дека нешто заостанува, но сепак ми се во мисла зборовите на ортопедот дека до 6,5м МОРА да седне сама :doh:
    Постарите пак ми викаат, порано децата не смееле да се исправат до 6м, а не пак да седат...
    Ај ве молам искуства? :?:
     
  11. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Меу мали мој седи, ама знае да се затетерави. А сам да се исправи до пола знае а до толку за сам да седне не. Не му се секирај бре, оставете ги дечињата сами си знаат ќе си пораснат како им е воља. Нас месец дена овие забиве скоро до одбивање на цицето ќе заврпшевме ама јас упорна и еве се исплати. А до вчера немаше ама баш ништо. Ниту бело непце, ниту премногу нервозе, малку немирно спиеше и помалку јадеше последните 3 дена и денес оп преку ноќ врвот на целото запче никнало. Нема некои строги правила и шаблони. И тоа не она запче бела точкичка што му се гледаше и грепкаше туку другото долу до него од левата страна абер што немаше и ајде сега.
    Меу мали мој на 4 месеци од меше на грб се сврти, а после ми паузира. Тек пред месец дена на полни 5 на меше ми спие секако се врти сам а претходно не го ставав. Искрено јас се водам по паролата што може сам да го оставам , што не, да не го форсирам. Иако понекогаш кога ги вечбаме да се отпревртуваат, ние мислиме оти им даваме идеаи и начин да се научат како, ама тие се навикнуваат на тоа и после чекаат од нас оти мислат така треба. Стимулирај ја(кај нас пали опаковката од влажните марами му шушти) и цел се врти по неа кога го соблекувам. Пробај стимулирај ја со некој омилен предмет да се врти ако веќе сакаш да ја поттикнеш, а за седењето пушти и ја омилената песничка или цртан на Тв кога ја раниш кашичка и ќе поче сама малку по малку, ама потпри ја од двете страни со пернички. Поз и се надевам ќе не израдувате
     
  12. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Меу ние сме обратни никако да се сврти а станува од релаксаторот по играчките и седи некои си 10 мин без потпирачот кој е поставен на 45 степени само ја враќам назад. Ваљда како им е желба некако ова со ортопедот никао не ми иде во глава како што ти пишав еднаш ортопедот во ре медика ни рече самостојно да седи на 7, а бидејќи бевме нешто и до детска клиника таму ми рекоа до 8 да седне сама, па сеа во контекст на последново некако во 6,5 ми станува многу рано
     
  13. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Mey немој многу да се секираш за тоа, најдобро е да ја оставиш самата да си покаже кога ќе сака да седи, јас веќе една недела ја ставам Ана да седи , првиот ден се фрли напред на раце, и од ден на ден се по стабилна е, најново е тоа што до завчера се креваше на раце и нозе (положба за лазење) а веќе 2 дена малку и лази , ама не е скоз стабилна.
    Сеуште не може да се исправи убаво да седне самата , не ја ни форсирам, деновиве ми е многу нервозна ниту млеко сака , ниту ништо само писка и тоа еден звук кога ќе го извади абре од такт ме вади , не дај боже да не и е нешто по ќејф ама тоа е.!
     
  14. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Јуник занпчиња ќе никнат кај и да е при крај е.Исто и мали мој цеел месец маки со цице млеко ни да види, последните 2 дена помалку јадеше и оп запче. Ајде да не частте за скоро
     
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Абе женски па сетто ова го правиме и ние. Од релаксатор се исправа и како клопче си седи со се играчки, исто и во количка, на прво ниво и е, и се пушта по ноџињата, се исправа(седнува склопчено) и си ги тегне и каишите ја држат. Јас мислев треба самостојно стабилно да седат, уфффф што сум будала значи.
    За вртење, пресоблекувањето е тепачка, на сите страни скока се врти, што вика Ноелле по влажните марамици .... Кога ќе ја ставам на стомак лази ама на назад :lol: и тоа доста поминува таман доаѓа од горе до доле на спалнта :rofl: (ако лупне некој ден да видам дали ќе се смеам :$ ).
    Кога ја седнувам ја потпирам со перници, ама не е стабилна па лево десно шета или се лизга со гзот надолу па после прави вежби за гз :lol: (го крева со ноџињата).
    Значи на добар пат смем тууу целата сум за никаде. Ви благодарма женски :*
     
    На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.384
    Пол:
    Женски
    Меу не го брзај детето , ке поЧне и да седи , ке пролази и ке прооди :D
    Моево седна стабилно до 6 месеци , ама секое дете е разлиЧно
    пролазе покасно на 10 месеци , на 11м прооде :)

    А забите касно и искоЧија кај 10от месец и сега деновиве гледам излегуваат горните единици и долните двојки и исто како Ноел се израдував поЧнав да пискам од срека :D :D
    Мајка
     
    На Annath, NoellePage и meU им се допаѓа ова.
  17. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    моето маже пак почна да се исправа на само 3 месеци за да седи смешки беше а самостојно почна да седи на 5 месеци и кога бевме на ортопед на 5,5 месеци вика седи ли и јас и мм не не сеуште :lol: вика супер е бебето може да го седнувате со потпирање со перничиња а он веќе пола месец седи сам без наша помош...почна да лази на 9 месеци и сега де одиме де не...една ден цел оди два дена несака па незнам дали е тоа нормално...така да кај секое дете е различно ама како и да е сите ја минат таа фаза порано или покасно...ако стручно лице вели дека се е супер значи нема место за грижи...
     
  18. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Женски дали знаете колку пари е брис од очи на државно, со упат??? И каде се прави??
     
  19. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Се прави на институт за микробиологија може и во пролече мислам инаку за деца до 1 годинка сите анализи се без пари т.е без партиципација ( ние направивме куп анализи ништо не плативме) значи смао упат плаво картонче и многу среќа да нема ред .
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    да се надоврзам на музбетот за седење,лазење,одење мојава нејке да лази а ја ставам на стомак се врти превртува а ма за лазење нејке да чуе ги грева ноџињата во став за лазење ама не па не а сака да стои и си стои и по некој чекор прави кога бевме на ортопед ја прашав докторката за лазењето и ми рече не се секирај немора да лази