1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Скендер да пробате?!

    Дерматит да не е?? Доктор го видел??

    Ако е од цуцето или учетесе без него или менувај фирма..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mama100

    mama100 Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски

    Мене девојчето ми имаше такво слично ама на стомакот, бевме во систина кај др. Демерџиева ни кажа дека е атопичен дерматит и дека треба да се избегуваат сите алергени и да не се користи омекнувач за алишта само течен прашок за осетлива кожа и да ср плават алиштата два пати, ми даде маст да мачкам но не и ставав, намалив со омекнувачот и редовно ја прскав со алое фрст и и помина, сега нема ништо.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    12.948
    Пол:
    Женски
    Најдов една тоа пластичното свртено наопаку ама не ја сака. Цуцла бара само за спиење, некогаш спие со неа, некогаш ја плука, преку ден никогаш не ја бара така да цуца на празно.
    Да и матичната ми даде една крема не памтам како се викаше ама знам дека беше кортико и ми беше страв појќе да го мачкам, па и рокот помина.
    Имавме цуцла од нук, чико, бебедор и сега томи типи и исто од сите.
    Ќе пробам со една препорака па ќе видиме.
     
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не е од цуцето, мене на дерматит ми личи, а од цуцето и лигите се доиритира..
    Да видите и со дерматолог!

    Кремата Скендер наводно не е со кортико, ама човекот некажува кој е составот па е енигма, но нас само таа ни помогна, кој сака нека е составот лом беше :(
    Инаку мојов се исфрла од кравјо млеко, па ако доиш пробај смени исхрана, јас исфрлив и алергени и се па веќе некој период е под контрола..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    12.948
    Пол:
    Женски
    На адаптирано е скоро од почеток. Вака почна од негде 4-ти месец, уште малце ќе е 9 и ми се чини се полошо е.
    За Скендер сум слушнала ама не сум од Ск и немав прилика да одам, ама и не беше до олку лошо па се надевав ќе помине со некој крем. Ама сега дефинитивно мора да го носам на лекар.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да пробаш со Скендер кажи ќе пратиме по Карго.
     
    На Marmarin му/ѝ се допаѓа ова.
  7. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Majki nekoja iskustvo so Arnica zrnata?Ovde vo Ch mnogu gi koristat za decata.Se mislam dali da kupam.Ima i gel i zrnca.Jas gi imam koristeno za mene pred ivf, samo ne ovie so se za bebe
     
  8. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.856
    Пол:
    Женски
    Незнам од каде си, ама човекот што ја прави колку што знам е од Битола. Тука колку што знам син му ја продава. На колешка моја на времето од таму и носеа, пред да почне тука да ја продаваат
     
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Да, од Битола е Скендер.
     
  10. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    Мами синко почна да не ми го пие ад млекото 10+ сме што да правам многу ми е страв да не се метни на мене јас сум израснала без млеко :( а се друго си јади што му правам
     
  11. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Мајки на 9м има скок во развој така? Не знам што и стана на малата таман некој ред со спиење си фати и мирно бебе си беше освен што не е спанка :$ Ама деновиве плаче и по неколку пати на ден што е навистина чудно. Не е плачење липање ама плаче цимоли кенка, досаѓа или вреска се лути. Сака повеќе во раце, нејќе во количка, потешко заспива инаку стави ја во количка и одма ќе се заспие. Сега е нервозна, плачлива и не и се погодува :wasntme: Скок ли е? Заби?

    И приметив ја искасале комарци, што да и ставам како превентива против комарци, а што на веќе каснато? Спреј, крема за неа, нешто за дома? Затоа што тие места кај што е касната баш и се вцрвиле и големи крукчиња и се направиле :|
     
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Има скок на 9 м.
    За прскање против комарци јас зедов од зегин едно во зелено пакување не знам како се вика ама е за бебиња над 6 м и прскав на околу мишките и на вратчето позади не на рачињата и ноџињата оти цело време и се во уста.
    Каснатото освен со пудра со цинк оксид (како онаа за сипаници) не знам со што друго би можела бебе да мачкаш
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Мајки со "бесни" бебиња како им спремате ручек? Појадуваше сабајле и нон стоп активен, си реков покасно ќе сварам компирче, тиквица да не бидат стоени. Во меѓувреме цело време со него, сака занимации и ај некако успеав "да му избегам" да ставам да се варат.. Но не ги дочека и за побрзо му дадов млеко да пие. :whew::worried:
    Прашањето ми е колку предвреме го варите зеленчукот?
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно, ако јаде кисело млеко, јогурт, сирење, доста му е тоа.

    Има спрејови за превентива, веќе ти пишале претходно, а за веќе каснато, да не се чеша, има едно спрејче во ДМ, на природна база е, јас го користам кај моиве, вака изгледа (ептен е малечко, ама ефикасно)
    [​IMG]
    На сликава има и гел и спреј, јас го имам спрејот, гелот го немаше во ДМ. Ама да знаеш, содржи алкохол. Затоа не се мачка/прска во големи количини.


    Јас од претходен ден имам варено. Ама не компир и слично. Инаку може да ги ставиш од сабајле, ќе бидат варени таман за ручек, само ќе ги испасираш.
     
    На *Лорена*, Вереничка, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Среќа е што те имаме на форумов, баш читам и стари постови за исхрана и слично, секогаш си тука да помогнеш на сите. Секоја чест.
     
    На pile30, Melinda85, Chantal и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Оф душа мила, син ми исто се направи и најпрво ни помогна мелемот на скендер, а после извесен период почна да не ни делува. Сега веќе кога ептен многу изби и почна да се повторува многу често направивме тест за алергија преку крв и испадна дека е алергичен на бета лактоглобулин ( кравјо млеко ). Го однесов во Систина кај Баџакова и ни кажа дека е егземска алергија ( атопичен дерматит ) . Ни даде терапија и се среди. Сега пак знае да се исфрли по телото но за 3-4 дена исчезнуваат па препишувам на вруќаници. Се надевам дека нема да се повтори истото.
    Не е од цуцлата и јас така мислев.. лигите и цицлата само дополнително ја влошуваат состојбата. Мој совет ти е да побараш мислење од некој стручен.
     
    На Marmarin му/ѝ се допаѓа ова.
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Малата има на внатрешната страна на усните и на врвот од јазикот бели наслаги и околу устата црвени точки. Дали се работи за кандида? Ќе ја носам на лекар после, затната е и има зелени мрсули, ама да слушнам и од вас искуство
     
  18. beloto

    beloto Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2017
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    328
    Пол:
    Женски
    @forumce Имавме ист случај, земи една газа натопена со камилица и помини преку јазичето ако се вади млекце е,ако не тогаш се работи за инфекција.Ништо опасно само мораш да одиш на док ке ви даде гел во нашиот случај тоа беше Daktarin. На два пати премачкување исчезна и од тогаш не се појавило пак.Само мораш брзо да делуваш бидејќи се шири и на гениталии.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Сабајлево видов дека и на дундичката има црвено. Обавезно ја носам на док. За кандида се работи?
     
  20. beloto

    beloto Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2017
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    328
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со док тој ке ти каже најсигурно што и како е.Не паничи бидејќи ова се случува на децата што ставаат секакви предмети в уста играчки и слично.Сето тоа е прекриено со бактерии и одма ги фаќа.На моево од тоа му беше све што гледа мора да покуша в уста да стави.Обавезно оди на док ке ви даде нешто.Со лесно
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.