1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Мајки малата ми е 10мес,ја запишав во градинка ама ќе почнува од септември кога ќе има 1год. Ја оставаме на чување кај нашите и тоа не многу до 4ч мах, и она таму е супер, јаде, пие, спие се шетаат. Но кога доагаме да ја земеме само што ќе не види плачки невидени се. Како ќе се навикне во градинка ако вака праи. Се мислам дали да почнам за викенди да ја оставам да спие кај моите? Само се плашам да не и е голем стрес
     
    Последна измена: 15 јули 2018
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    градинката како и да е е стрес без разлика колку има детето. на почеток ќе плаче потоа ќе свикне.
     
  3. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.135
    Пол:
    Женски
    Мајки, дај кажете како ги занимавате бебушите. Малава е скоро 10 и само со играчки тропа, фрла, става во уста. Не ја интересира ништо. Дај и шише и нејасреќна е. Имам грижа на совест дека не ја анимирам доволно. Давајте идеи. Стварно не знам веќе што да правам со неа.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Тој период го учев на куклите кај е око,нос, уста. Па како цица бебето ( зимав поголема и помала кукла па демек цица бебето кај мама и дрн денрс се смееме коа ги гледаме клиповите што сум снимала ). Игравме " ѕе " он раце да става на очи или крпче и праевме " ѕе ". Па ај да пукне, здраво, чао итн. Редевме коцки кула па се радуваше кога ги буткавме. Највеќе се радуваше на " ринге ринге раја "на моментот кога ќе кажев " сите деца чуч "и он седнуваше. Му ги ставав чорапчињата ( секогаш ми се како во кругче спаковани во фјока ) во кутија и го учев како кога ќе ги извадиме да ги враќа едно по едно во кутија. Во безенот му ставав од топчињата ( од Џамбо купив 3 паковања некој 150 топчиња ) и внатре седеше и му беше најзабавно. Му имав земено и од она музикалното како синтизајзерче и на него имаш животни, како ги стиска испуштаат звук па учевме кое животно како прави ( ден денес му е забавно ). Исто и на моб апликацијата на Хип ја симнав еве и ден денес 15+ него му е забавно онаа со животните па као ги погаѓа (поима нема :D ) и со боите исто и таа му е забавна. Симни ја апликацијата на Хип и направи го моб на македонски за да е и апликацијата т.е. зборењето на македонски јазик. Супер апликација е за деца и учат преку неа.
    Screenshot_20180716-132945.png Screenshot_20180716-132956.png
     
    На pile30 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Што е поентата да го учиш бебето да цица? Да покажуваш со кукла?
    Па и онака си цица твоето.
     
    На mariz, mal.ecka, Chantal и 2 други им се допаѓа ова.
  6. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Не ти го разбирам прашањево?
    Иста поента како кога ги учиме и како со лажица се рани па ги ранат куклите. Или тогаш што би било поентата кога се учат децата да си играат со кукли и шишиња па ги учиме да ги ранат со шише? Ете истата поента и со цицање - како цица бебето! Имаш за ова и на јутуб па и по сите портали на доење за ова. Не гледам ништо лошо па и не поучно да знае дете како цица бебе, куче, маче итн.
    Не е ниту безобразно, настрано ниту пак лошо едно дете да знае процес на цицање и да го покаже на кукла, играчка мече, куче итн. Сосема природен процес и не гледам да нема поента како и за све што ги учиме. Незнам зашто бодеше во очи тој дел зашто нетреба да знае како цица бебето или зашто е машко бебе/дете? Зашто многу дечиња во наше друштво знаат да покажат како цица бебето и машки и женски без разлика дали се доени или на Ад.
     
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Пак не ми е јасно ама небитно. Цицањето е инстинкт не се учи. Па и да цицало или не.
    Што дека ќе го учиш на дете од 10м како да цица .
    Небитно. Мене ми е без врска.

    Во ред ми е ако гледа некој како цица да му објасниш, ама да покажуваш специјално не. Каква игра е тоа, не ми е јасно.
     
    Последна измена: 16 јули 2018
    На Elenche87, fana, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ти дефинитивно не сфати па ја ќе ти објаснам!
    Каде пишав дека јас на 10+ сум го учела како да цица? Знае како се цица зашто цица скоро 16мес.
    Каква врска имаше инстиктот на цицање со дете да држи две кукли и да покажува цицање?
    Инстикт нема бебе/дете да покаже на кукли како е процес на доење/исхрана! Мајката го учи! Како што ги учиме све остало.
    Тоа е основа да знае дете све. Како што се учат и да ранат животни, процес дека малото маче цица од мајката мачка ( и остали животни ) , како што го учиш да држи салфетка и да си брише уста, дека дадите се гушкаат а не се тепаат, го учиш на гушкање и бакнување, го учиш да соблака кондури итн да не редам. Така да учењето на бебе кукла како цица/се рани од кукла мама е сосема нормален.
    За тебе ете е без врска исто како што за мене е без врска твоето размислување.
     
  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Смирено женска. :D
    Поучни игри има куп. Ќе научи се . Не мора баш да му покажуваш на 10м.
    И да без врска ми е! Интерактивни игри за веќе поголемки деца има колку сакаш.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    За да не се вртиме во круг женска....јас не ја измислив играта! Играта е измислена од мајќи доилки, лактациски консултанти, психолози, педијатри итн. Имаш страни за доење светски најпознати на фб, на гугле имаш, сајтови, блогови итн.
    Таа " игра " ја измисли најпознатиот светски лактациски консултант, доктор и писател dr.Jack Newman! Па пиши му на него дека ти е без врска оваа психолошка игра кој он ја советува со децата до предшколска возраст. Па ќе ти објасни зашто и како делува таа игра на детскиот психолошки развој.
    Да ти признаам јас сум ептен смирена и кул, не сум женска туку жена од 38г :D Само иритантни се некој изјаснувања од поединци од ракав истресени без претходно да се прочита нешто и да се разбере зашто како и што се некој игри, битно е да се искоментира и да се правиме дека све знаеме!
    И пак не ми е јасно што толку боде очи учење на бебе/дете за процес на доење!
    Имај убав ден :coffee:
    Овде ја завршувам разврскава.
    Dr.Jack Newman најубаво ќе ја објасни поентата на играта :)
     
    Последна измена: 16 јули 2018
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Супер уживајте у играта тогаш!
    Ќе споделиш што научил.
     
    На mal.ecka и sofi2107 им се допаѓа ова.
  12. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам за совет ,малиот ми се исфрли во неделата вечерта ситни бледи црвени точки ,на стапалата ,на препони меше и на вратчето ,бидејки вчера сеуште беше нафрлам го однесов на матичен да го види докторкава пошто имаше веќе затворено само го ѕирна во кола и рече дека најверојатно се работи за коксаки ,напоменав дека не оди во градинка и дека нема никаков друг симптом освен осипот ,напротив он си е супер ,активен, си јаде си игра весел си е ми рече да го следам ама дека она е сигурна дека е коксаки .Дома комшијата ни е доктор и беше надвор кога се враќавме го замолив и него за мислење рече дека осипот кој го има синчето нема врска со осипот на коксаки дека најверојатно станува збор за осип кој се јавува од премногу топло и сонце и дека ќе се повлече сам од себе .Немам памет што да правам дали да го однесам и на некое друго место да го прегледаат или не ?
     
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Прати дали ќе му се направат на дланките и околу и во устата. Коксаки осипот се јавува на стапала, дланки и уста. Кај ќерка ми така беше, ама внук ми, целиот се исипа. А тт нема?
     
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    дефинитивно НЕ е коксаки. ова е од топло. Коксаки не се појавува на меше и врат. Стриктно дланки стапала и внатре во уста. Малиот мој го лежеше.
     
    На elcezelce и NarCis@ им се допаѓа ова.
  15. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Нема температура, а и на дланките нема осип ич на лицето има чат пат по некое.
     
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Коксаки оди со температура. Мислам дека не се работи кај вас за тоа. Ама за да бидеш начисто, направете крвна слика, ќе покаже вирусна инфекција ако се работи за коксаки. Ќерка ми кога имаше, прво нешто беше температурата која едвај спаѓаше и со блокмакс, а после изби осипот на стапалата и дланките и личи на варичела. Направи кс, ако е чиста, од жешкото му е дефинитивно.
     
    На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Фала мајки за советите ,ќе направам денес една крвна слика па ќе видиме како ќе излезе .
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе 3ти ден со висока тт. Малку намалува од далерон или блкмакс и пак се качува. Грло малку црвено, брз бриз за стрептокока негативен. Крвна слика ниски леукоцити (на долна граница) и ниски тромбоцити. Тоа што мр загрижува е што попладнево околу устето забележувам теи ситни бубулички/брунчиња и што бебе спие веќе трета дремка денес - воопшто несвојствено за него. Не е спанко а деновиве многу спие - ок си викав истоштен е....ама почна да ме јаде црв да не е коксаки? Како да детектирам рано?
    @LiliBoz мајка те молам сподели нешто, ептен се загрижив...

    Едит: ете слика, може ќе се смеете и врска нема со коксаки ова ама ја излудев :(
    20180717_180444.jpg
     
    Последна измена: 17 јули 2018
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Ниски леукоцити обично укажуваат на вирусна инфекција. Прати дали ќе му се појават на стапалата и дланките. И да е коксаки, не можеш ништо да превземеш. Вирус е, само треба да помине, нема лекарства за тоа. Освен мачкање со некое средство за осипот, за да му олесни.
     
    На Igle му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    Сега и пратив на матичната слика на вибер, ми рече не може да потврди да го следам... електролити и течности и тоа е тоа...се надевам лесно минува ако е тоа...
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.