1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И дунде не сака хип. Аптамил го "пие". Со лажиче (facepalm)
    Ама затоа едвај го чека цице после работа :)
     
    На pile30, fana и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Ако е до 50 со нормална кс, вирус е.
     
    На NarCis@ и fana им се допаѓа ова.
  3. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Neznma veke stoe .. eve sega od kpga stana, placese non stop ,samo stenka, koga ke go pipnam.za.stpmak.vristi a kakan e... neznam id sto.moze da placi tplky I pak zaspa sega...grehce
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Има мака, а не може да каже, може меше го боли. Дај му и пробиотик, нема штета. Ќе му помине
     
  5. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Проверете урина, да не има уринарна инфекција.
     
  6. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Neznam.so e..do pregeska bese taka neraspolozen ama sega place be luge so solzi kade I da go cepnan..kako sekade da go boli, dali oti pocna pak temp da kacyva...auu ke zbudalam koga nempzam da.pomognam
     
  7. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Posle kolku vreme otkako kaci prv pat temperatura napravivte krvna slika? Obicno ako se napravi mnogu brzo znae da pokaze mirni leukociti a vsusnost da se raboti za bakteriska infekcija. Od skoro li odbiva hrana, moze stvarno grlceto go boli, ama me zagrizuva toa sto velis vriska koga ke go dopres za stomak. Jas bi ti rekla da go odnesete pak na pregled i pak da napravite krvna slika.
     
  8. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Дали ги одвикнувате децата од јадење/цицање навечер или ги оставате самите да се одвикнат?
    Мојата уште малку ќе полни 10 месеци и сеуште се буди барем по два пати во ноќта за млеко.
     
    На pile30 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Znaci da objasnam na kratko.. vo ponedelnikot go.nosev.bidejki kaslase I mi kazaa.nema nisto na pluka, se e oj, ke mi napraviime 3 inhalacii. Pominaa I tie tri inhalacii I vo.sredata vecer mi kaci temp. I go odnesov vcera.so krvna slika I se.. ona.vika ok e..virus e.. denes koga go nosev.kaj drug pedijatar, mi vika granilacitite ne se ok, ima crveno grlo , mora.sirup...a roj celo vreme kenka I stenka a os pred.nekoj saat I neutesno place
     
  10. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Се додека го дојам нема да го учам да спие без млеко, мојов па само тогаш и цица уствари веќе, преку ден гаси жед бидејќи не пие вода. Па после ќе се одвикнуваме, ќе нудам вода, или измеѓу ако сам не се одвикне :)
     
    На pile30, Среќичка и mal.ecka им се допаѓа ова.
  11. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Majki od vcera sme so temp.vcera i denes imase 38.5Preeska izmeeiv 39.7Dali se raboti za zab ili pak bekoj virus e? Malata e kebkava, place, omalaksana.Bas sega za rodendenot.Dusa me bolu, mnogu place:(
     
    На bella12 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Мојата беше на ад. До кај 9 месеци стануваше еднаш во ноќта за млеко и давав и презаспиваше. Од 9-10 месеци почнав кога ќе се разбудеше преку ноќ и ја давав цуцлата и презаспиваше. Доколку не презаспиеше со цуцлата ја земав ја нишав.
    Сега е година и два месеци и има ноќи кога пак се разбудува преку ноќта ама ретко е тоа.
     
    На Troi и pile30 им се допаѓа ова.
  13. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Со толку висока температура не е забче. Со помин нека е брзо што и да е.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно не е од заб. Давај сируп парацетамол туширање ќе помине. Знам дека ти иде главата да си ја треснеш од жал ама ќе помине. Ја гушкаме болничката дадичка и и посакуваме брзо опоравување:hug:
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Мајка се надевам подобар е малиот. Почнавте ли да пиете антибиотик? Ако да, би требало веќе 2риот ден да му е подобро (доколу се работи за бактериска инфекција), ако не сте почнале сеуште а детето нема подобрување однеси го утре на дежурен и направете пак крвна слика за да се осигурате точно што е. Има и лоши вируси со високи температури, сите дечиња во маалото се болни, траат 2-3 дена и потоа се повлекуваат симптомите ко ништо да не било (@stevemila и кај вас може е вирус, 40ка од запче не е сигурно, не е лошо и вие да направите крвна слика).
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Мила лајкот ти е за поддршка. Исто сме веќе пола месец. Само што се оправи од сношти пак тт. Направи кс за мирна глава. Може и запче да е. Барем кај нас матичната на тоа препишува двојките се многу набабрени, а кс е супер
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Ne spievme cela vecer..nemase temp.. koga stanavme sabajle se utepa od placenne, ne dava dago cepnam za stomak, tvrs mu ee malku... mozno li e tolku da place od stomak
     
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ako go boli i te kako ke place. Ama ko sto te razbrav nema zapek, si kaka redovno?? Stomaceto sepak ne bi trebalo da bide tvrdo.
    Kolkavo e bepceto, od skoro li pocnavte so dohrana? Da ne mu e reakcija na nekoja namirnica?
    Ne sum pametna sto drugo da kazam, stavi mu toplo na meseto, daj mu cajce da pie da go zatopli malce, probaj so vezbicki so nozinjata kako da vozi tocak i vo krug, isto za mese pomaga masaza na tabanite (svitkaj mu gi nozite nakaj stomak i so vrvovite na palecot nezno masiraj od petata nakaj vrvovive na prstite po sredinata na nogata).
    Ako ne pominuva nosi go na dezuren, ne panici no veruvaj si na instiktot majka, ako cuvstvuvas deka nesto ne e vo red nosi go deteto neka go pregledaat.
     
  19. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Id koga e roden kaka na nekolku dena...kakase nekni...kako da saka da prdne a nemoze.. ne dava da go masiram.po.meseto ne pa vezbi da mu pravam, toa me cudi. Nova namirnic ne sum dala posto edvaj dve lazici probuva... kako novorodence placese taka, meutesno... posto.sum.od.mal grad treba da go nisam.na itna a toa mi e kako da go nosam.kaj komsivkata, nema nikoj nisto da mi kaze... zatoa I pisivam.tika, se custvuvam kako bez.izlez

    Zdravstvoto ni e nogu sredeno pa ne daj boze da te fati vikend...
     
    Последна измена од модератор: 15 септември 2018
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Ако не е какано неколку дена 4-5-6..., стави му чепче. Ќе се искака.И види дали после тоа ќе се смири. Би требало. Ако не се смирува, тогаш е за на лекар.