1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    И моето е исто така со забите, ден-два пред да искочи забче има мала температура и проливче, разлигавен е и кенкав.
     
    На dade123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jule84

    jule84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    945
    Пол:
    Женски
    Истото и кај моето бебе само на нозете има после бањање поцрвенуваат др ми рече мрсна купка па земав прееска еуцерин па ќе видиме
     
  3. Majjja

    Majjja Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    @Sexybaby86 исто и мојата како на @kostarika . Значи да не те сети дека ја успиваш. Ние заспиваме со песни од Галија. И пуштам на тв, полека ја шетам во полузатемнета просторија (по можност дневна, и тоа ужасно ме нервира, затоа што во спална се буни и прета и од раце ќе ни излета).. И полека нишниш, кога ќе почне да склопува очи ја налегнувам во раце и заспива. Порано ова траеше 30мин а сега 10-15мин мак. Ако гледам дека има сила уште за играње, ја осташвашм.. И ко ќе се умори сама пушта раце да ја земам. Тоа е- кај мојата не е период, од сам почеток е така, затоа ти го кажувам методов
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    Majki da si prasam nesto bebeto e 9+ vaka si e se super vo sekoj pogled megutoa nesaka nikako vo dubak niti pak da lazi i toa sto lazi lazi nanazad:) epten malce ima potreba od zagrizenost ili mrzlivko si e?Bidejki orvoto uste na 7+ lazese na 10 + stoese cvrsto ispraven i nezastanuvase:)
     
  5. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Не се грижи секое е различно јас имам три и тоа сите три ми се сосема различни, еве третово ми е 9 ипол месеци не лази, не се исправа сам, патка јас кога го држам, во дубак сака само ако му дадам занимација некоја пр:оноа како цуцла што е па се полни со овошје и си шмука, пробај така може ќе си олесниш малку..
    За разговорот погоре за заспивањето јас со првото муки мучев што мислев бебе во раце се заспива, па одкако видов тогаш едно видео сосема случајно како една мајка практикува некоја тактика за заспивање па почнав и јас така.
    На пладне му мијам лице, раце и ноџиња, затемнувам во соба пуштав музиче си легнува до него и не му обрнував внимание додека цицаше ќутев и он си заспиваше така 2-3 саати одспиваше као ништо.
    Така исто и со второто и со третото, одкако се родени навечер не правеја проблеми освен со првото кога имавме проблеми со ушињата.
     
    На Masnicka.5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    А зошто да сака да седи во дубак?
    Ај склопи таму и пикни на таван, постелај долу, околу бебе играчките и нека ужива.
    Речиси сите бебиња кога пролазуваат прво идат назад, па напред.
    И голема грешка правиш што си ги споредуваш децата!
     
    На Lolipop23, duffi и Majjja им се допаѓа ова.
  7. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Лазењето под која било форма е прифатливо на пример да се влече со раце.а некои и воопшто не лазат.
     
    На Masnicka.5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    Ne ne deka mora da bide vtorovo kako prvoto fala bogu vo se se razlicni:)Megutoa mi padna cudno a inaku po sekako vo sekoja prilika e dole so posteleno kebe i igracki:)
     
  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Жени малото од саботата кога крена Т ништо нема ставено во уста. Повеќе нема Т, само шлајмови кој ги чистиме. Избузумена сум. И онака не е јадач ама сега ништо.:(

    Пие млеко на неколку часа кога 100-70-150макс , ќе грицне бисквита, смока Лино и Анџела и тоа му е. Искажува револт спрема лажицата, баш ништо не ми успева да го излажам. ;(
     
  10. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @duffi мора да има нешто што ептен сака да јаде. Мојава на пример ноќната Хип со банана и какао ја обожава, и кога не успева ништо друго во ретки случаеви, со неа знам дека ќе успее. Пудинг да земеш на Хумана, со тоа да пробаш? Па и некоја бисквита надробена внатре, може ќе лапне. На крај краева, пробај и со не баш најздрава варијанта, Чоколино на пример. Стварно немам идеја, освен нешто што сака ептен да јаде или нешто благо :|
    Хумана пудинзи во Зегин има, и земав јас вчера на мојата со гриз и ванила, ама не сум и дала сеуште. Ми рече аптекарката ептен ги сакале децава, па пробај :)
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Ги имам дома сите Хумана. Не сака ни да проба, а ги јадеше за ужинка. :(
    И ноќните исто ги сакаше. Сега од лажицата бега не сака ни да проба што му давам.

    Не знам што ли не му понудив сега за доручек.
    Прво правев каша, па лебче со кремсир, па леб со кисело, па Хумана, на крај и Монте од пакетчињата.
    Ми се плаче искрено, а он се мајтапи со мене.
    Веќе е добар, игра, весел е , вратен е во форма од вчера. Ама јадење никако.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Некој заб да не пробива?
     
  13. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @duffi можеби му треба малку време да се врати во нормала со јадењето. Штом и омиленото не го сака, значи сеуште не е вратен на старо. Мојата после оној вирусот со темп цела недела не јадеше како вообичаено. Дури еднаш со прст и давав ноќна каша, да лиже и така јадеше :sweat: Пробај го и ова на крај краева, со убаво измиени раце. Лажичката штом ја видеше урлаше, и без да и ја доближам, не па да проба. А и сега така знае да прави додека проба што е, после јаде без проблем.

    И давај му почесто бискивити, барем тоа нека јаде сега штом грицка, колку толку. Мислам дека ќе помине наскоро, ама комплицирано е зошто и вака не е јадач детето, а сега па ич. Сфаќам колку се нервираш :(
     
    На Skorpija25, TeddyGrey и duffi им се допаѓа ова.
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Тоа башка го мачи плус веројатно.
    Дури со Лино смоките дека поголеми си ги чешка непцата.
     
    На Sexybaby86 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  15. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Намалени леукоцити WBC, мислам дека се тоа, на шо можи да е резултат. Три дена ми крева блага тем максимум до 38 и има потечна столица. Докторката вика вирус ама не ми даде ништо рече само далерон.
     
  16. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Кај нас обратно, имаше тт ден и пол, у два три дена шише не сакаше да види, а кашите ги јадеше. И јас прашував за тоа. Едвај млеко у спиење и буткав. После неколку магично почна да отвора уста за млеко. Ќе му помине, нерви искинав неколку дена.
     
    На Sexybaby86 и duffi им се допаѓа ова.
  17. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Игрална каква и од каде да земам?
     
  18. AudreyH

    AudreyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    212
    Мајки, ве молам за совет:
    1. Од кога давате свежо блендирано овошје, не варено?
    2. Главчето на ќерка ми од едната страна и е посплескано зашто спие на таа страна. Што да правам?

    Има речиси 8 месеци.

    Ви благодарам :l:
     
  19. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Само првите 2 недели варев јаболче, крувче... Сега свежо или тегла купечка.

    За главчето совет од ортопед имавме да свртиме правец на спиење за 180 степена, пр.главата ако била на југ, да биде сега на север, за да се врти почесто на другата страна. Ама помалечки бевме тогаш. Пробај може ќе успее, ако се врти кон тоа што и е поинтересно (мама, прозор..).
     
    На AudreyH му/ѝ се допаѓа ова.
  20. @nchy

    @nchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Мaјки дa спoделaм мoже имaлa и некoјa сличнo искуствo. Синчетo ми е 6 месеци и веќе имa месец кaкo си ги удирa нoџињaтa (стaпaлaтa) еднo oд другo кoгa претa,тoa му е кaкo игрa. Ми е стрaв дaне ги искриви зa штo се гoлеми шaнските :/