1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Наидов на еден текст се надевам ке ви се допадне
    ПО ТРЕТИОТ РОДЕНДЕН, „ИСФРЛЕТЕ“ ГО ДЕТЕТО ОД БРАЧНАТА ПОСТЕЛА
    Родителите кои сами на своите деца уште од најрана возраст им дозволиле да се вгнездат во брачниот кревет, се прашуваат дали направиле грешка и дали оваа „навика“ ќе ја има детето и кога ќе порасне. Кај нив најизразена е дилемата дали децата, воопшто, треба да спијат во креветот на родителите.

    Не толку одамна одговорот беше дециден – не!. Но, денеска психолозите и педијатрите предупредуваат дека одвоеното спиење уште од првите месеци на новороденчето е модерна измислица и дека е сосема природно детето да лежи покрај мајката.

    Културолошки гледано, во многу култури децата спиеле заедно со родителите (во Кина и во Африка и денеска е така). Од многу практични причини, оти домовите биле многу мали, со само една просторија за спиење, а и при заедничкото спиење, постарите ги грееле децата.

    Некои стручњаци, навиката од запад од 20. век, детето колку што е можно порано да почне да спие во своја соба, ја нарекуваат машка перспектива. Самостојноста е машки идеал, додека поврзаноста и интимноста се женски идеал. Други, главно нестручњаци за таа област, често ги предупредуваат мајките дека со заедничкото спиење, патолошки ќе го врзат детето до себе и ќе го направат несамостојна личност. Но, за тоа нема научен доказ.

    Напротив, сосема е спротивно, тврдат истакнати педијатри, затоа што децата кои спијат сами се повеќе изложени на стрес. Истражувањето на антрополозите, пак, покажува дека новороденчињата кои спијат до својата мајка, имаат повеќе имунолошки бенефити, затоа што мајката најчесто ги дои во текот на ноќта. Тие тврдат и дека децата кои спијат покрај родителите, се посамостојни од своите врсници. Постигнуваат подобри резултати во училиште, имаат поголема самодоверба и помалку здравствени проблеми. Исто така, за детето е мошне збунувачки да го галат во текот на денот, а истовремено да го учат дека во текот на ноќта е неприфатливо таквото однесување.

    Во својаа книга за ненадејната смрт кај бебињата (СИДС), педијатарот Вилијам Сирс тврди дека заедничкото спиење може да го намали ризикот од трагедијата. Неговата теорија, втемелена на истражувањето на познат антрополог, тврди дека децата кои спијат заедно со своите родители поминуваат помалку време во таканареченото трето ниво на сон, состојба на длабок сон кога ризикот е поголем. Понатаму, новороденчето кое спие со родителите, ги превземе нивните здрави тактови од ритамот на дишење.

    Сепак, сите овие истражувања ретко го намалуваат стравот на родителите дека несвесно, во сон, ќе му наштетат на своето дете. Тука, пред се, се мисли на задушување, ако родителите се свртат врз него во сон. Но, педијатрите истакнуваат дека мајките имаат вроден инстинкт за заштита на своето дете и дека ниту во сон не можат да го повредат (освен, под дејство на алкохол или на лекови). Кај татковците тој инстинкт не е толку изразен, па се препорачува барем во првите месеци бебето да не се остава да спие меѓу мајката и таткото, туку од страната на мајката.

    Но, ако не сте поборник на заедничкото спиење, може да се обидете со таканаречената десетминутна техника на Ричард Фербер. Иако некои ја сметаат за промашена, други ја воздигнуваат. Трикот е детето да се остави во соба, да се затвори вратата и да се пушти да плаче десет минути. Откако ќе поминат десет минути од плачење на бебето, родителите смеат да влезат во собата и да го смират со зборови, но не смеат да остварат контакт со него. Потоа процесот се повторува се додека детето не заспие. На тој начин, тврди Фербер, детето нема да се почувствува заборавено и изолирано, туку ќе знае дека родителите му се тука, но дека е време да заспие. Сепак, таа теорија ја оспоруваат дел од педијатрите и психолозите, иако многу родители тврдат дека со оваа техника успеале детето да го „исфрлат“ од брачниот кревет и го научиле само да заспие.

    Но, ако детето сепак спие во брачната постела, за секс треба да одите во друга просторија, што дури може и да ги разгоре страстите. Сепак, прашањето е кога е вистинско време детето да го преселите во негова соба, за што прихолозите имаат единствен став. Според нив, тоа треба да се случи меѓу третиот и четвртиот роденден на детето, кое, ако до тогаш се е во ред, почнува пополека да се сепарира од мајката. Во тој период детето почнува да не се доживува како продолжение на мајката, туку се гледа како посебна личност, па затоaтогаш може и да му се објаснат предностите за сопствен кревет и соба.

    Добра тактика е да му купите постелнина со неговите омилени ликови, а многу деца бараат да им се остави светлото (затоа што околу четвртата година од животот се создава таканаречениот страв од ноќта), па треба да му се купи и ноќна лампа. Но, не треба да се грижите дека нешто не е во ред, ако детето тоа не го прифати веднаш или ако во текот на ноќта влезе во вашата соба. Порано или подоцна, сигурно ќе ви ја „врати“ брачната постела и тогаш многу тешко ќе го добиете назад во креветот, дури и за само една прегратка.

    текстот е од Мајка и дете
     
    На SkarletOHara и meU им се допаѓа ова.
  2. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Во принцип не сум голем поддржувач на ваквите текстови за мене е најбитно да се следи детето и да се одговори на неговите потреби т.е да не спие со мама тогаш кога тоа ќе се почувствува спремно . Конкретно ние навечер спиеме заедно а дење си спие в окреветче и ок е не дека спие многу ама е во ред некако . Денес сум жива ненаспана зашто е будна од 3 по полноќ и уште е буднааа и само плаче
     
  3. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Текстот е поставен онака да си проЧита секоја мамиЧка

    Баш напротив јас не сум за спиење со детето заедно од некои приЧини што моево дете не е навикнато со нас , и кога ја земам кај нас да спие си игра
    а и лесно се буди , од секој шум , тропнување ]:)
    си спие од кога е родена во свое креветЧе прво кај нас во спална , па после 7от месец ја орефрливме во нејзина соба :)

    И тоЧно е треба самото дете да се следи , ама некогаш некои совети дали од интернет или од пријателки и те како ми се нашле ;)
     
  4. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Во контекс со муабетов, и јас не сум да спие со нас.
    Прво- сега е помала и не разбира , еден ден ке порасне па нема да имамее ни И од интима и такви ствари.
    Второ- според мене мислам дека треба од мала да се научи сама да спие, еве ние немаме можност да спие во посебна соба ама си спие во нејзиното креветче.
    Трето- иако е мала, треба да си створи навика. Предност да спие сама во нејзина соба е што потоа нема да има проблем од одвикнување на нас , ќе си знае дека тоа е нејзин кревет, нејзина соба, нејзин простор за играње , итн..

    На една пријателка син и сеуште спие со нив, 3години има, и ми вика многу се каам зошто на време не го одвикнав и сега мака си имам, жени сме па се разбираме што и е маката :)

    До 5месеци денски ми спиеше на коленици потоа се разболе па се научи сама, сега ја успивам и одма ја оставам.На пладне легнуваме заедно, јас или читам книга, или одмарам а она си спие, кога имам останаtо нешто работа ќе завршам и тоа е тоа.


    ЕДИТ : Сега сум скоро сигурна дека е на повидок З А П Ч Е , си игравме денес и случајно и викам ајде АММ прстето на мама иии доле нешто грепкаше :rofl: :rofl: Пукнав од радост, па го очекувам деновиве конечно да ни излезе фамозното запче. :D
     
  5. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Јас сум една од тие што долго спиеја со мајка некаде до 8 години зашто имав панични напади навечер и ден денешен ако е комплет темница јас нема да заспијам се до зората, мора од некаде да има една точка светло . Моите ме влечкаа секаде ( правеја и ми туткаа се што ке им кажат ) и ништо не се смени , се одвикнав сама од нивниот кревет зашто мојот ми беше поубав и спиев со Тв то кај мене у соба .Не знам каков им бил сексуалниот живот но мене воопшто не ми пречи она. Прво не спиеме на спална на неа спие мм сам па кога сакам можам д апретрчам до таму второ не мора тоа да биде баш навечер може и преку дневно спиење барем мене ми е многу поинтересно така надвор од „установените шаблони “ башка и мн ретко ја користима спалната за „таа работа “ :)
     
  6. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    mami do sega mu davav na maliot mleko od 1,5 e sega mu go smenav od 3,2.e sega so kolku se rastvora?
    na pr na 150 ml mleko kolku ml voda?kako odi ona 3:1?pozzz
     
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Колку оброци се вообичаени за 7 месечно бебе??? Ние јадевме по 6 но гледам некако сака да ми скокне еден оброк, па ја бутам на сосила, а не сака.
     
  8. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Меу па направи си распоред на оброците , Моево ´јадеше 3 пати , доруЧек , руЧек , ужинка и веЧера на крај
    плус пред спиење млеко , ама по 120мл преку сила

    сабајле кога ке стане од спиење спреми и доручек кашичка , пр житарки некои
    Потоа би требало да спие па дади и млекце ,нема да пие многу пошто е најадена
    Кога ке стане дади и руЧек , па после Час ипол кога ке видиш дека е огледнета дади и некое овошје , бананЧе ,круша ...
    И на крај веЧера
    Плус мегу оброците сок/вода/Чај обавезно

    ако не е гладна многу не ја бутај на сила , колку сака толку :) :hai:
     
  9. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    син ми 6тиот оброк (млеко) почна да го рипа кај 8 и нешто месеци.
    сега сабајле пиеме млеко, за поручек овошје со житарици,па ручек, па вечера пак житарици со млеко и млеко за спиење. измеѓу нема шанси ништо да касни ни млеко ни пудин ни јогурт ништо и престанав и да го нудам, а за разлика внук ми на секој 2 сати јади, каша па млеко, па пак каша па пак млеко, така да не се нервирај и не ја форсирај многу ако не сака. сите сме различни ;)
     
  10. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Стефи мојава како внукот е денес беше на високо це лден дали од тоа ама мсилам изеде колку може и не може јадеше млеко 150 мл па после саат и пол каша само од овошје па после саат пак млеко 150 мл ова во 11 саат па во 14 часот па во 17 часот и на крај едвам додржа до 19 и30 леле цркна од плачење по млеко на крај после послендото млеко заспа сеа се надевам дека до кај 02 нема да бара млеко зашто ќе добие само чај . Инаку пред неколку дена и направив каша од банана плус авокадо ( иако не е наше пдонебје јас го давам зашто и самата често го јадам додека бев трудна додека доев па на 5 месеци и дадов да проба дали дека е мрсно тие 2 дена пиеше по 80 мл млеко кога и додавам житарки ја држи поише , ама па тоа оризот ќе и „никне“ уште малку и некако сакам житарките после да и ги давам во зеленчуковиот оброк
     
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050

    Епа мислам дека имаме ред засега, само забушава.
    Сабајле во 5ипол пие млеко, во 10ч станува па во 10ипол јаде овошна каша и спие. Во 13ч пие млеко, а во 16ч јаде ручече(каша од зеленчук), е сега наредното во 19-20ч и давам овошен јогур, (дефинитивно домашниот не го сака, а купениот за бебиња на Нестле што е го обожава, јаде по две), не секогаш сака да јаде, има денови кога до пред легнување во 22ч не јаде ништо, а тогаш си пие по 180мл и на спиење. :?:
     
  12. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Meu колку вкупно млеко пиете и по колку мл прашувам зашто за 3 недели треба да менувам и зелечуков оброк па дали треба мл да ги наголемувам или ќе ми останат исто 150 мл јес да она сама ќе каже ама сепак совет е добредојден
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Епа до пред некој ден во 05ч пиеше по 150мл, а веќе 4дена по 120мл, во 13ч пие по 120мл и последно во 22ч пие 180мл.
     
  14. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    mamicki sto moze da e rabotava maliot moj vo kola pikni go celiot se stega i placi onaka uplaseno.porano ne,ama eve nekolku pati go imam kaceno na majtap se plasi,vo koja bilo kola se plasi placi.sto e rabotava neznam.a i ednas taka mi se isplasi koga go odnesov vo sobi koi prv pat gi gleda doma.nekoja imala vakvo iskustvo?
     
  15. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Не ви кажав дека ИМАМЕ ЗАПЧЕ .. не е скроз излезено само до пола , ама од ден на ден се повеке излегува, а Ана е се по нервозна :)
     
    На Annath, pepus, NoellePage и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Мамички, дали некоја од вас се соочила со температура при вадење заби и што преземавте за симнување на истата?
    Јас до сега сум немала вакво искуство и се најдов затекната.

    Малиов вчера цел ден имаше температура, прво беше 37,5 за да вечерта крене и до 38,6. До сабајлево имаше толку висока темп.. Му ставав чепче на 4-6 саати и тек утрово во 9ч. му спадна на 37,2.
    Сега спие и нема темп.
    Инаку имаме 4 запчиња и не ни креваше темп. до сега.
    Не кива, не кашла, не му е затнат носот, весел си е, си пее, си игра, си јаде и тоа убава количина од се` што ќе му понудам, се` си е ок.
    Друго објаснување за темп. освен заби немам, непцата му се набрекнати горните двојки, ама запче нема.
    До кога би било вака?
     
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Lolyta I jas go imav ovoj problem dodeka ne gi izvadi site I na klinika go nosev za dzabe mi vikaa banjaj go so posveza voda,cepcinja,,ocet,rasobleci go nie nisto nemozeme
    Najstrasno bese koga ke gi pikase racete vo usta pa I vospalenie na grlo,nos pa I do usite stigna epten se izmacivme
    Eve skoro gi izvadi site cetiri krajni zabi so povrakanje I vristenje oslabe duplo od sto bese mislev nema kraj od ova macenje,deka pogolem,cela nedela vo race mi spiese mi omalea
    Sreka pomina
    Eve sega pak so bebe se plasam istoto da ne me ceka
    Ti posakuvam da ne ti se sluci moeto,so lesno da gi vadi narednite
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Лолита моево имаше температура каЧено баш за роденденот и ја држеше 3 дена
    Од 38,6 до 39 каЧуваше . И ставав и чепчина на 6 саата , кога ја гледав преомалаксана ...
    бевме и на лекар ја прегледа малата се убаво и објаснување ни даде од заби неможе да крене толку висока температура :?: од друго ке да е
    ама не немаше на грло ништо , се другото во ред
    Само со Чепичиња бевме ,тие ни помогнаа колку толку

    Кај бебиња и мали деца до 2 години било нормално тоа 3 дена темпераура _ 3 Tage Fieber :!:
    Поздрав
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и син ми пред 4 дена од ништо крена 38. беше пред заспивање и му дадов ширупче, наредниот ден немаше ништо и сега нема, и јас си мислев дека е од забите :^) :^)
    а и друго ништо немаше ни киваше ни носето му течеше ни му беше затнато ништо..... ако кренеше пак ќе го носев на лекар ама не го однесов.
     
  20. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    леле и ние си го имаме тој проблем со забите од 5 месеци кога почна да ги вади кецовите и имаме килибарно герданче ама ете температура ми качува дури до 40 с неможеме да се избориме со тоа матичната вика дека додека не ги извади сите така ке биде мака мачиме...му давам сирупче парацетамол и за среќа добро ни делува брзо ја симнува а ако темпертурата не е многу висока ке го истуширам ке го расоблечам и 2-3 саати ја регулираме така се додека не дојде до степен кога е потребен сируп за среќа кратко трае само еден ден додека да му избие забчето после е како нов...