1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Најверојатно си пробала ама да пишам....
    Да и пуштиш некој цртан (кај мене палат оние со зборување) и кога после 2-3 мин ќе се внеси во цртанот да пуштиш инхалација ама така од долу да не го примети многу и да не ја допираш никаде. Пареата да иде нагоре во носот да ја диши.....
    Јас најдов и еден кабел и демек излегува од инхалаторот и тој ќефен си играше со него:D
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Епа тие на сите ги даваат..Ајде нека поминува и кај вас и кај нас. Ќе пробам со перницата кога ќе заспие иначе пред тоа нема шанси.

    IMG_20190917_182257.jpg
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.048
    Допаѓања:
    20.724
    Пол:
    Женски
    Да му се редат бели како бисерчиња на баткото :hug:
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Minnie 1 да таа комбинација ја давам. Солени капки земав со пумпица полесни ми се за ставање иначе е борба сама не можам да и ставам.

    Ми крена 39 температура пред легнување синоќа туш и парацетомол чепче и ја симна веднаш. Гледам денес за степен подобра.
    @AlicaInWonderland пробав и со цртани али звукот му е језив и само што ќе го слушне плаче. Еве и утринава театар издржа две минути.

    Значи плаче на капки, на инхалација, плаче на се.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Дека болна,па затоа се дупло кенкави.:sweat:
    Кај нас ноќта малку помирна,да видиме денес како ќе биде..
    Инаку борба е за капки ставање,за нос чистење,со триста трикови се користиме.:whew:
     
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Заспа пак така протнав инхалација. Инаку никако не може.
     
  7. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    И ние сме со мрсоли сега со плачки и ги вадев, не дава дс ја допрам. Сега за сега се густи, лепливи и зелени(извините на описот:puke:)
    Се надевам дека ќе избегнеме разболување.
    Ај нека и поминува брзо на момата, жална е за гледање :(
     
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Однеси ја на педијатар зелен секрет е бактерија.

    Со помин нека е и кај твоето:*
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    А може од бактерија да и бидат покачени леукоцитите?
     
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Покачени леукоци значат воспаление. Потоа со диферинцијална крвна слика се гледа дали е вирус или бактерија во зависност кои делови од леукоцитите се покачени/намалени. И најточен доказ на бактерија и која бактерија е со уринокултура или анализа на искашлок.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Во ред, ќе се консултирам со матичната тогаш. Фала фри :hug:
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  12. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Да ги прашам мајките кои живеете сами со сопругот + бебе/деца, а веќе тргнавте на работа после породилното, како стигнувате? Има ли надеж и за мене или секој ден во трчање ќе ми минува?
    Како се организирате со готвење за вас и сопругот, како за бебе? Со чистење по дома? Шеткање нешто или послабо? :)
     
    На Избришан профил 156253, Bupalu и Dina911 им се допаѓа ова.
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Не сакам ни да читам за ова што ме чека од Април 2020. Пак е работава до фрлање од тераса?:)
     
    На Bupalu и happygirl им се допаѓа ова.
  14. mama*rose

    mama*rose Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2018
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    1.000
    Пол:
    Женски
    Фри колку време е породилното во Германија онака информативно само јас уште еден месец тргам на работа;(
     
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    100% ти е платено 4 недели пред породување и 8 потоа. Потоа можеш да се вратиш на работа и 100% ако сакаш. Во спротивно:
    До 70% од плата имаш избор до една година.
    Тие 70% плати можеш да ги поделиш на две години да ти стасуваат по пола и да седиш две години дома.
    А најмногу три години ако сакаш можеш да земеш ( секако една се плаќа двете не).

    Избор голем и слобода за секого кој како милува.

    Јас не би можела две или три години дома да седам мислам и дека сега имам така малку откачено.
     
    На Bupalu, Lolipop23, mama*rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Не беше во оваа тема ама скоро кукав на форумов.
    Јас некогаш полудувам.
    На 9ипол, скоро 10 месеци беше, бебе тргна во градинка. Јас ја носев секое утро, со кола. Натоварена со чанта за на работа, нејзино ранче и она во раце.
    Клуч од кола ставав у прслук за да ми е на дофат, неможев да баратам низ ташна.
    На враќање исто.
    Маж спремаше нејзино ранче и мењаше отсабајле пелени и облакаше и не испраќаше. Он од покасно работи.
    На работа цупкав првите денови, па брзо се навикнав.
    Бебе се разболе, па сега паузираме со градинка. Ќе тргне од Октомври здравје истово ме чека.
    Сега маж отсабајле ја носи кај баба и и од таму кружи за до работа.
    За јадење ... некогаш и не јадеме. Некогаш на ручек кај мои или негови, па се прибираме во 8.
    Чистење... под знам да забришам од коа ќе заспие навечер. Ќе си прооди домов. Машина пуштам исто ноќе... не спијам некад до 2, да си потсредам. Шетаме секој ден. Од 5 до 9 ни е наше време слободно за со бебе. Тоа ни е приоритет и бебе е среќно кога шета.
    За нејзе готват бабите преку ден. А попладне јас, обично нешто што е побрзо за спремање, вечера ... Тешко е на моменти. Ама па и немаме некој избор.
     
    На Избришан профил 156253, Bupalu, Lolipop23 и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Јас одам по 4 часа спротивно од смените на мм, за да може он да ја чува додека ме нема и тешко е да, ама се снаоѓаме некако. Ти ќе имаш и жена како што знам, па полесно ќе ви е. Дома ни е хаос, ме нервира, ама привикнувам. Шетаме, ама не како порано. Сега бебка и мм шетаат додека ме чекаат да звршам од работа. Некогаш продолжуваме заедно. И така, стресно е малце на почеток, ама се е навика.
     
  18. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    @FreeMind го одложиВ малку враќањето на работа, ќе почнам од 1ви октомври. Бебо ќе има 10месеци без 10 дена тогаш здравје.
    Ама се спремам психички уште од сега, и знам дека хаос ќе биде се. Верувам дека тогаш јас ќе "сакам" да се фрлам од тераса :)

    Затоа прашувам искуства како се снаоѓаат другите, дали е возможно.
    Жена ќе го чува него да, таа ќе му готви појадок и ручек, па барем тоа нема да го мислам. Јас само вечера би му спремала во текот на работните денови. Таа и ќе го шета од сабајле, оти јас завршувам со работа во 17ч, додека стигнам дома 17:30 ме фаќа. И што попрво да направам тогаш? Ручек-вечера за мене и мм, да зачистам, да видам и гушкам бебо... Не знам како ќе биде навистина, се плашам искрено.
     
  19. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Еден предлог, спремај ручек од вечер и кога ќе си дојдиш затопли и јадите, ќе имате повеќете време за беба. За чистење еднаш неделно носи ја кај баба и правите генералка со мт. А фаќање прашина е 10мин работа.
     
    На Избришан профил 156253, Bupalu, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.048
    Допаѓања:
    20.724
    Пол:
    Женски
    Јас на 26 септември почнувам на работа, а тоа е др четврток :whew: мене многу ми е некако жал, дека 95% е со мене бебе, ми се чини дека го оставам (facepalm) засега мајка ми ќе го чува, па малку се тешам со тоа во добри раце е, најдобри после мене :inlove: па си велам дека ќе се навикнам некако, а синко верувам дека побрзо ќе се навикни од мене.
     
    На Bupalu, FreeMind и happygirl им се допаѓа ова.