1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    ајдееее ме покоси сега
     
  2. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    @thinkerbell али мислам дека си во право дека е рано за тројки,јас па дека првпат на 4 месеци извади прв заб па се си мислам порано доаѓа се кај неа :) читав сега дека тројките после 1 година излегуваат
    ама се изнервирав ако е настинка :| колку многу ја чуваме и вака...
    а топломеров ако не се погоди а толку пари ќе го џитнам у Wc шоља :^)
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Добар си е топломерот. Повеќе од година го имам, не ме разочарал досега. А и полесно е вака. Битно е добро и правилно да измериш, да не се измести детето.
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. derjus

    derjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2018
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    9месеци сме забче уште немаме имаме проблем со неспиење одбива да спие преку ден не спие навечер виси на цицка на 15 мин се буди и нон стоп се врти незнам веќе што да правам буквално без сон е детето
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    @Bella* Не знам зашо толку мака со обичен топломер, јас само таков имам, единствено што чекаш 3-4 минути за резултати, не е брз ко дигиталните. Вака сигурна сум дека е точна температурата, не ми се даваа толку пари за друг топломер. Кога качи температура, преку 20 пати имав измерено во 24часа, стварно не ми е тешко, дури и со нервозно болно дете.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.228
    Затоа што како расте се потешко ќе ти стане да ја задржиш, да измериш температура, да го држи правилно, без да го вади,плус кога се болни уште толку ништо не им се погодува. А вака за 3сек имаш точен резултат.

    @Bella* ако крева над 38,5 , не се заби.
    Почнуваат настинки и вируси. Зимата е тешка со деца, додека не добијат малку имунитет.
     
    На Coco31, Bella* и Spidy им се допаѓа ова.
  7. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Како правилно?
    Мериш на чело,на средина и на околу 2,3 цм одалеченост и треба воопшто да не мрдне?
    Моето не седи мирно за да можам да му измерам,колку и да му ја држам главата,ми мрднува и различно ми кажува колку пати и да премерувам.
    Го користам само додека спие,знам дека нема да ми мрдне,го местам убаво и мерам точно. Искрено ми олеснува барем за ноќе,со обичен кога мерев одма го осетуваше и вриштеше.
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Како што си е на сликата, така. Неколку секунди се во прашање, знам дека не е лесно на дете да му измериш температура, ама со обичен топломер ми е далеку потешко, оти воопшто не седат мирни, а мора да помине време, неколку минути.
    Мене досега не ми покажало погрешно, ама јас не премерувам по десет пати во пет минути. Првиот пат што ќе измерам, тоа. Барем ориентационо да знам дали има или нема температура.
     
    На Bella* и hello-kitty.90 им се допаѓа ова.
  9. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Цуцла :) пробај со цуцла и евентуално со ад едно шише млако не знам дали пие, тоа ќе хо смири и успие, некогаш плачат ради мешето а не знае како да покаже
     
  10. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Си има цуцла он нон стоп. Ама многу е активен,значи се буди и одма истата секунда се исправа или почнува да лази и толку е.:|
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  11. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Не знам каков е овој вирус,ама ова не сум го видела досега.Генерално не ми се разболува многу освен затнато носе 2-3 пати досега.Од вчера вечерта поткашлуваше неколку пати со шлајм,ама ни нос затнат ни ништо.Ноќеска исто.Ќе се закашла дур го искашла шлајмот и толку.Се повеќе кога спие,преку ден скоро ништо.

    Е, ама, не било ништо.Денес бевме на педијатар, ја преслуша и кога ми кажа дека почнала да спушта, ми се стемни.Веднаш инхалации,проспан и капки за нос.Рече, вирус било.
    Ајде купувај инхалатор,лекови,шприцови ко избрзумени со мм.Па тоа инхалаторот дур дезинфицираш, па сирупот и капките да дадеш, па ајде маската....Го измалтретирав детево како никогаш до сега, ама само да и пројде.
    Плачка сум, признавам,тешко го примив сето ова.Само да и биде подобро.

    А таман ќе се фалев дека и ние се спремаме за роденден...
     
    На hello-kitty.90, Happyinlove, happygirl и 3 други им се допаѓа ова.
  12. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    Здраво друштво, како сте?
    Јас ненаспана, пак. Бебо редовно се буди околу 6/6:30 секое утро и презаспива околу 7:30. Ми крати еден саат од сонот.

    Вчера го носевме на педијатар, на мерење и контрола за полни 11 месеци. Имаше гужва и матичната не ни обрна многу внимание. Рече да му давам уште една доза Пико фер и Пико це за железото, ама и кажав дека имам Малтофер дома. Не знаела по колку капки се даваат демек. Дали сте имале искуство вие, по колку капки се дава? Не стигнав вчера да го прочитам упатството.

    За курето ми рече обавезно да го однесеме да му го отвори што поскоро.
    Фонтанелата уште ептен малку му е отворена.
    Горе се готови да излезат кецовите и двојките наеднаш, и долу едната двојка.

    Се разочарав кога го измери искрено, само 70гр ставил овој месец, и сантим во висина. Висината му е ок, од раѓање до сега има напреднато 25.5цм.
    Ама тежината не верувам дека ќе ја триплира. Докторката вели ништо страшно, важно тој е здрав и весел. Ама што кога ќе прооди, и повеќе ќе троши? Нема залихи бебо мој, манекен е. Не ми е јасно зошто толку малку напреднал, а јаде. Се прашувам каде грешам во исхраната. :(
    Ми рече да почнам да му давам сецкано со пасирано, да има што да преметка во устата, да џвака.

    Не ми кажа ништо за обувки какви да земам, а и јас заборавив да прашам.
    Рече да му давам Омега 3. Какви капки давате, на Бебитол?
     
    На slavica999, Coco31, babydust и 2 други им се допаѓа ова.
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @happygirl погледни од количината на храна колку му е потребно на момакот твој за раст и развој. И за да напредува. Во споредба со твоето моето цел ден не јаде 200г па иде месечно со 500г плус. Твоето јаде зошто млекото твое не му е доволно, моето не јаде оти млекото ја заситува и повеќе од доволно.

    Само да не оди во минус прва година друго се е во ред.
     
    На Bupalu и babydust им се допаѓа ова.
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    Јас немав многу среќа со чашките со клунчиња. Си пие вода од шише или од обична чаша. Има ли шанса да ја учам да пие со обична цевка или рано е?
     
  15. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Значи и на моево му е вирус. Исто е како што опиша ти. Му правев кс и попладне ќе одиме кај докторката да видиме што ќе каже. Мислев дека се закашлува од шлајм,лиги од забче што му излегува,ама подобро нека го види.
    Преку ден не кашла,носето не е затнато,кашла само кога ќе го ставам да спие и кога ќе стане од спиење,а баш е такво тешко кашлање со секрет.
     
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.843
    Пол:
    Женски
    Моево месо одвај 2 пати неделата јади, не е љубител на месо, а јајце исто 2,3 пати неделата, повеќе е на посно :)
    Ноќеска цела ноќ се отскриваше, а не е жешко в спална, 19 ст е, вреќа нема шанса да му облечам плачи, имам една со ракави и ногавици како скафандер е ама неможи со неа да спие.
    За се протестира сега, нејќи во столот за хранење, а шо убо си седеше, нејќи се да јади како што јадеше, во последно само супа домашна со домашно петле јади, јогурт попара и посни манџички...
    Вчера направи 1 или 2 чекори, сам се пушти, мн беше смешен, како страв да му беше, ама зачекори и после тоа среќен беше па и браво сам си направи :D уште не лази, дефф нема да лази, дирекно на одење ќе оди, така ми личи мене.
     
    На pepapa, FreeMind, LoveHope и 3 други им се допаѓа ова.
  17. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Мислам не е рано.
    Мојава околу година пиеше со цевка веќе, а кога почнав не се сеќавам баш. Брзо укапира.
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    Има врска каква цевка? Да пробувам со обична или некоја поширока да земам? И се мислев пократка ваљда полесно е ќе повлече дури да сфати.
    Кажи кои се финтите :D
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Хмм па јас земав од детските шишиња со цевка што се за возраста соодветни.
    Прво ја гризеше, се чешаше, па кога потегна случајно укапира.
     
    На babydust и Spidy им се допаѓа ова.
  20. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    Моето цица само 3 пати на ден Фри. Млекото не му е главна храна веќе неколку месеци за да се најадува само од него. Сам се одби од ноќните подои пред 2 месеци. Претходно кога му воведов каши веднаш почна да се најадува од оброкот и не бараше да цица, значи веднаш ги замени подоите за појадок, ручек и вечера со оброци.

    Инаку не верувам во јако и слабо млеко јас. Мајчиното млеко се приспособува кон потребите на бебето. Не дека е до млекото зошто едно бебе повеќе напредува, а другото помалку. Верувам дека се гените во прашање. И јас и мм сме со нормална висина и килажа, не сме некои крупни, високи луѓе. Нити сме биле крупни бебиња. Ама сепак ми е чудно што толку малку качува, и затоа се плашам да не грешам некаде...
     
    На FreeMind, lackygirl и Coco31 им се допаѓа ова.