1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    и ние имаме забче :rofl: :rofl: :rofl: кефој сум.вчера едното го извади денес гледам и другото :lol: :lol:
    ајде повелете на турте :rofl: :rofl: поззз
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    и ние имаме уште едно запче, ова се уште не избило ама се гледа, и другото не и е скроз излезено само до пола.
    Туку мака мачиме со јадењево ништо не сака да јаде, млеко само на спиење, многу е нервозна , ниту нешто ја заигрува ни ништо вака веќе 3 дена и рацеве ми се модри , ако ја оставам на кревет лази и доаѓа до кај мене и се бута во мене, не сака во никој друг да седи , и само цуцлата и нешто да гризе.
    Ајде ве молам за совет, значи со секаква каша пробав ке изеде малку и почнува да се нервира, и пробувам да ја заиграм и секако не сака , почнува да плаче и толку ... а гледам дека е гладна постојано !
     
  3. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Веќе трет ден е со темп. :(
    Вчера вечерта го носевме на дежурен на Детска Клиника, го прегледаа убаво, нема ништо, крвна слика супер, а тој пак со темп. :?:
    Д-рот на смена што беше рече дека мора да е од забите, др. објаснување немаше. Зборував на моб. и со неговата матична и со мојата и двете истото ми го рекоа.
    Вчера ноќта крена темп. 39, прв пат толку висока.
    Еве сега има 38, а вечерва којзнае како ќе биде :( . Утре ќе го носам и на матичен да го прегледа пак.
    Ниту спие убаво, цела ноќ плаче, преку ден дремуцка само, колку да се рече дека одморил.
    Чудно е тоа што дететево откако ќе дремне е весело, пргаво, се смее, не е кенкав, си јаде убаво, ама ноќите се катастрофа, ноќе плаче и кенка и не може да заспие цврсто, со мм сме гроги, живи ненаспани сме веќе три ноќи. :drunk: :drunk:
     
  4. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Лолитке и ние сме така некако ама без температура. Двете едници ми излегоа а за чудо двојките долни еве се, се мачи среќа без температура поминавме и минуваме. Денски јаде си игра спие , малку место не го фаќа ама пак е весел. За заспивање бре луже кемка не сака плука цуцла и само мама та мама убаво сам спиеше сега раце ми пажаат ама количката колку толку ме спасува. Како си беше мирен, сега почнува да ми враќа за се што беше 7 месеци мирен ах маки, слатки ама маки. Со лес и убаво на сите.
    ПС Лолитка бањај го во поладна водичка, раслечи го во лесна облека, вади го приквечер на воздух шеткај те со количката да го фати ветре бели подобро ќе биде.
     
  5. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Само инфо, подобар е малиов, му спадна темп. вчера и денес нема, ама нема ни заб. :^)
    Којзнае што му беше, сепак ако пак крене темп. одам на лекар пак.
     
    На Unique.chick, NoellePage и stefi23m им се допаѓа ова.
  6. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Го ранам од 5 месеци. Прво беше ајде демек испробуваме уште ама еве седум месеци стана уште "испробуваме". Се ми одбива а скоро воведов се што е до 7 месец.сум пробала и готово и домашно и печено и варено сол без сол путер кисело млеко павлака демек да го поарни вкусот ама само што ќе ја види лажичката затнува муце,очајна сум само цица и цица и цица. А да и шише цуцла не пие... Совет чаре има ли? Грешам ли негде? Пс и гладен го чував подолго да огладни добив мастит :(
     
  7. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Мамички ќе ве замолам за совет имаме проблем со едно до две станувања ноќно време. Значи станува кај 01 -02 и нејќе ништо ниту чај ниту млеко ја нишкам малку ако шмукне еднаш два пати чај и си заспива значи будна е 5 мин ама ни се крши сонот ина двете ( пробав да не ја дигам скроз се разбудува и почнува д авришти )толку е и уште едно станување в о03 исто ни чај ни млеко причина не можам да видам за станувањата мислев дека се чувствува сама ,ама еве спиеме една до друга сега ( значи јас висам пола надвор од креветот а она пак исто станува ) ,а во 04 ни е првото млеко наутро. Навечер не можам да ја натерам да изеде во 10 часот 180 мл млеко никако пие 150 колку и цел ден совет ?
     
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    пробај во сонот дали ќе ти пие, ако ти пие можи и повеќе да и даваш нема да сети :D :D :D
    јас и сега така правам ако не го допие по 1ч му го дополнувам и го допива, се случувало навечер и по 300мл млеко да испие :D :D
     
  9. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Јас д аси прашам во кенгур до колку кила може да се носи дете , мене мие позајмен па немам опаковка да видам инаку ми е страв заради ноџињата а ептен седи во кенгурот
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    А јас да прашам од колку месеци се врти столчето за во кола на нормална страна ??? :)
     
  11. MaCa-Swiss

    MaCa-Swiss Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    961
    Мамички, му ги миевте ли забчињата на бебињата кога му излегоа, и со каква паста ?
     
  12. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Зависи од кенгурот, има едни до 9, други до 13 килограми.

    На нашето пишува група 0+ од 0-13 кг свртено наназад, и група 1 од 9-18 кг свртено напред.
    Значи од една година може да се сврти.
    Среќа кога патуваме релацијата ни е саат и 45 минути и скоро цело време спие, иначе нема шанси да седи цело време во седиште.
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Мислам дека и пред годинка може да се сврти само незнам точно од колку месеци :?:
    Се заинтересирав зошто едно што почна досадно да и станува, друго што нозете не и ги собира веќе :lol: , а и мене ми е мака кога е вака свртена а сами се возиме .... :emo:
     
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Кај мене е задолжително седење во седиште, првите 3 месеци беше свртен и во капсула, после тоа го ставив во седиште ама наопаку и околу 8,9 месеци го свртив седиштето нанапред.
     
  15. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Епа најверојатно откако ќе достигне килажа од 9 килограми, нели група 1 од 9-18 килограми и може да се сврти напред.
     
  16. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    of leleee mamicki so da pravam pomagajte.moevo since neki nisto da jadi ama apsolutno nisto,eve veke 2 nedeli so red samo so molenje odvaj da kasni so i da mu dadam samo mi se davi i povraka se sto izel :( ke puknam od nervi.dali deke zapcinja izvadi pa zatoa taka ili period e.a inaku i viruvce si nalepivme pa kasla kako starce ;) kiva mrsuli i neznam kako da go oblekvam denski posto kaj nas e ladno doma mn.inaku imame 9 meseci.pozzz
     
  17. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Нема живот овие денови за мене полудев значи ,малиов на 1 полни 10 месеци,на 4.5 месеци извади 4 запчиња кецовите ,по еден месец и двојките и горе и доле ама невидовме некоја мака ни температура крена нит па нешто нервозен беше посебно.
    Сега веќе недела дена е неподнослив само писка ,се нервира пика раце во уста ама ова само кога е дома,а се излезе надвор да се вози во количка или да го шетам ништо не му е.
    Е сега манипулира ли со мене или има мака со забите ,гледам нема ништо на повидок .
    Што да правам незнам каков гел за заби користевте,и за килибарно ланче се мислам дали да му земам зошто не трпи ништо многу е склетџија .
    А за спиење научна фантастика преку ден ич не спие со сила дреме пола саат и толку .
    Навечер пред да заспие има да се умори од вриштење па да заспие.
    Немам душа во мене ми иде од кожа да си излезам .
     
  18. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.447
    Допаѓања:
    34.341
    Пол:
    Женски
    Леонтина ние стававме гел Дентинох на непцата мислам помогна :tmi:
    Инаку мозе си сака детето надвор, дома склет ги фака :D :D моево по цел ден надвор е
    После уморна е ,спие по саат ипол
    Пробајте со гел на непцата :)
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    103.001
    Пол:
    Женски


    можеш да ги триеш со четкичка но само со вода , никако со паста за заби додека не научи да плука
    ќерка ми е сега 2 год и 2 месеца и уште не користеме паста , здравје од 3-3,5 год кога ке разбира повеќе :)
     
  20. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Ќе побарам тука кај нас дали го има ,а за шетање прв е одма раката :hai: .
    Цел ден надвор сме дека во куќа сме ,не сака во количка да седи господинот,па сега му постилам кебенце на трева со сите играчки кои не ги игра :^) ,ама затоа пластичните садови и лажички ,и ќесиња кои многу шушкаат му се омилени.
    Ама мора да има некој да го игра неможе сам да се заигра ,само ме плаши да не се размази детево .
    Незнам за вас ама јас сум уморна ,а треба да учам неможам да прелистам пет страници цел ден ,а кога ќе си легне во 21.30 најкасно 22 јас куфер заедно со него .
    До кога вака аххх..