1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Позади креветот имаме лед лента залепена, мислам дека повеќе е ради мене отколку неа, за да можам да ја видам што прави кога ќе се разбуди :D

    П.С. знам дека мамам, не сум веќе за тука ама да споделам радост од сабајле :D
    малава синоќа многу добро спиеше, само да не ја подречам. Дури не се сеќавам дали се разбуди еднаш или ни еднаш. Иако заспа во 11 и кусур (нешто изводи деновиве) ама поарно така отколку да се буди 15 милиони пати
     
    На paleska3, Makedonka007, TeddyGrey и 2 други им се допаѓа ова.
  2. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Срце, во маалски дучќани има штекер сијалица, дискретно светло. Колку да го гледаш детето, работи само на сензор кога е темно. И ефтино е, некои 80 денари.
     
  3. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.854
    Сум пробала да не реагирам откако ќе се разбуди,почнува со кенкање а завршува со вриштење и затајување од плачење ( ова еднаш пробано,пак не би можела) Добив и книга од Спиди за тренирање,ама едноставно ниту јас можам така,ниту луѓево околу мене |(

    Скоков 8 ми теоретски го завршивме,ама у пракса уште трае :rock:
    Благодарение на овој скок ми смени време на заспивање и на будење,заспива во 1,2 станува во 10,11.
    Претходно до 22 веќе беше успан. Разлигавен е до бескрај,лигле бебе,се по негово да е,се да пипне,земе,секое крило од кујна од отвори и секоја фиока да ја извлече. Какви смешни фацки поалени прави кога сака нешто да добие...
    Постојано вика по мене,не смеам повеќе од 50 цм да се одалечам од него,ниту до кујна,ниту до вц. Кај други во раце неќе,ама кај мене сака.
    Ноќе почна да се буди и да си седи. Ниту му зборувам,ниту го анимирам,се буди,му давам да цица и одеднаш станува и почнува да збори и да се заигрува,нема шанса да го ставам да спие,додека не се " поигра" 2 саати,а нема играчки,онака безвезе си се занимава :worried:.
    Ново е што потстанува,сеуште не успева целосно да стане,на колена станување му е усовршено,а целосно стане,се поклати малку и паѓа.
    Инаку се разбира кога му се збори,ако го прашам дали ќе се игра со топчиња се смее и се тегне по нив,или дали ќе вози авто,се врти по него,или ако го прашам дали ќе правиме кафе ме влече да го земам и ме "води" накај кујна.

    Значи овој скок МОРА да се издржи, среќа го истуркавме некако,ни останаа уште 2.
    Читам по темите за тантруми :tmi: уште сега се замислувам како ќе ги поминуваме,со оглед на тоа како ни е со скоковите.(heidy)

    @srekice имам таква една бубамара,баш дека е пазарска ми е страв да не ми пукне на сред спиење. А и мислам дека повеќе ќе му одвлекува внимание,да види што е тоа ситно,што свети ]:)
     
    На paleska3, srekice, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.085
    Допаѓања:
    20.856
    Пол:
    Женски
    И ние имаме на спалната назад лед лента, таа свети, пробав со изгасната не сака, моево се плаши од темница, а некогаш и од спалната соба се плаши не прекинува со плачење дури не го однесиме в дневна. Не вчера, завчера стана во 3ч и до 5ч си седеше. Се преправав дека спијам 30 мин @FreeMind и ништо не упали кај нас, само се разлоши уште повеќе и се рассони :(
    Еднаш спие 5 часа, еднаш 7ч, друг пат на 2ч станува :o
     
    На Bupalu, happygirl, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    6ти скок, втората недела ја почна, ама овие два дена уназад скренав. По цел ден ми е в раце, немам никаква енергија
    Ни јадена, ни спана, плус без расположение.
    Си велам утре ќе биди подобро.
    Гледам сонце на табелата за една недела, то е надежта!
     
  6. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @Makedonka007 колку недели сте вие?
    И ние сме на 10 дена од 6-ти скок, ама по се изгледа веќе е у фаза на предигра:rofl:
    Чинам коси ќе кубам до март, кога официјално би требало да заврши :^)

    @hello-kitty.90 е такво. Наше е куќарка. Малово еднаш го загледа и не го регистрира веќе. И не се плаши, не пука. Си работи месец - два и прегорува:D
     
    На Makedonka007 и hello-kitty.90 им се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Исто беше, од станување до повторно заспивање два саати минуваа, е сега, дали тие два саати ќе си игравме, дали ќе се нишавме, битно по два саати ќе заспиеше, едноставно тогаш ја фаќаше дремка пак.
    За да се остави да плаче не сум никогаш, ништо корисно нема од тоа, ниту сум го правела ниту го препорачувам на некој. Тешко ни е ноќе зашто имаме многу обврски, ама родителството е и ноќе, не може да се исклучи. Ќе помине, помина и нашето, и тоа што се не помина ехееее, најмногу сега им работи мозочето, затоа и будењата се чести, ама се смируваат.
     
    На happygirl, hello-kitty.90, paleska3 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Имам вода Јана бебешка, дали да ја превријам или директно да давам?
     
  9. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Не превривај никаква вода. Никогаш нема да ми биде јасно зошто превриваат. Пример чешмовачата вода содржи многу натриум, кој им е тежок за преработка на бебињата (затоа и се одбегнува сол до првата година). Со превривањето водата испарува и всушност само се зголемува концентрацијата на цврстите елементи, така што само полошо се прави. Превривање не е исто со дестилација.
     
    На happygirl, Spidy, Sofi.ja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Давај флаширана. Јас давам роса, мали шишиња
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Прашувам зошто ги разгледував водите во маркет, и на водата под Бебелан пишува после 48 часа од отварање да се преврива зошто се губел квалитетот на водата.
    Земав Јана Baby.
     
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Количеството на натриум внатре е за возрасни. Се додека пие две голтки давај, но ако зголеми подобро земи бебешка до 1 година.
     
  13. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Еј да? Да се вратам на Јана бебешка тогаш.
     
  14. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Колку е доволно сол после 1година, дали имаш информации?
     
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Сегде пишува малку :) А што е тоа малку не знам.


    Па верувам не пие многу малата твоја најмногу 10мл на ден?
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @FreeMind со пипета пие по 120ml на ден. Со лажица 10ml :D
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Ве читам цело време за 8миот скок и го чекав со страв ама ништо не бидна. Еве го поминавме и громот (а секогаш го фаќаше една недела претходно). Изгледа голема среќа имав.
    Толку многу е зафатен со одењето што нема време ни да плака ни да се лигави по мене. Освен што цела кујна ми е во спална, а во кујна во фиоки наоѓам чорапи и лего коцки во пактики, друго дешавки нема :D
    Еднствено вриштење го имаме коа го вадам од капење. Не сака да излезе за жива глава. Па ми бега мокар, па правиме се лом....и така, доста забавно.

    Дури се нафатив и во 53та недела го одбив од цицка. За овој дел ми беше многу тешко, мене психички. Со него поминавме супер
     
    На happygirl, hello-kitty.90, paleska3 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Јас денес за сефте му ставив 20мл во шише,мислејќи дека пола и повеќе ќе го исплука,вртејќи ја цуцлата низ јазик. Детево ги испи без да застане:o
    Во разговор со пријателка ме советуваше по малку да му давам вода колку да го навикнувам за кога ќе почнеме со дохрана,зошто може да не сака тогаш нејзината ќерка така правела.
    Ај за вода ете бебешка Јана.
    Ама не знам колку е тоа малце.
     
  19. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ме погоди за водава среќа хормоните ми се на место:D

    Вода се дава само со дохрана и никако поинаку. Мојата до 6 полни месеци ни капка не се напи па пие сега многу вода. Тоа што ти го кажала пријателката не е точно. Има деца кои пијат и кои не пијат вода. Исто како деца јадачи и нејадачи.
    И го полниш желудникот непотребно со вода кој доволно го има во млекото.
    Ти ја дрогираш:D

    @AlicaInWonderland вака така ти најмногу среќа имаше првата година. Така и нека ти просолжи и со тантрумите.

    Јас станав после кратко хистерично пиштење. Се изнавика и си легна. Ова го прави неколку пати вечерва. А само прва недела од скокот е. Преку ден е бетер. И чудно гледа почна некако логика да користи во игрите.

    Сеуште не вика за вода и храна ни ам ни бутур. Ниту кон водата покажува со прст. Се фаќам себе си само ам викам и вода. Али беба никако да повтори. Кога и се јаде или пие вода приплакува и ако не ја познаваш така ќе си плаче. И на името кога сака се врти кога не. Не се врти по автоматизам. Ова покасно иде или?

    Еј ме убија грижи како ќе ја биде не бев ваква појака бев.
     
    На Bupalu, happygirl, hello-kitty.90 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Да, сума сумарум многу лесно поминав. После тешката бременост и најлошите 20 дена во мојот живот (бебе во инкубатор) изгледа кармата решила да ме почасти :)

    инаку и мојов уште не покажува со прст за вода. Му ја земав магичната чаша на нук и му ја оставам низ соба и коа сака сам ја зема и пие. За вода веќе не плаче. А за јадење прави ам ам, сега од ко почна да оди, сам оди до фрижидер и вика. Ама не можеме да споредуваме за ова :D мојот е ептен јадач, Емили бега од храна :D јас кафе да оставам на маса овој се паркира со маса и прави ам ам (facepalm)
    Сега во овој скок го приметив дека пробува да мести слагалица. Оние дрвените со 4 дела :D незнае да ја намести ама ги става деловите на подлогата и ги врти нешто пробува, баш како што велиш како да размислува логички изгледа...или коа ги отвара книгите не ги само влече и пртка, него гледа во сликите, како да размислува разгледува
    @FreeMind
     
    На Makedonka007, happygirl, srekice и 4 други им се допаѓа ова.