1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Ја имам и јас таа чаша али или сум глупа или нешто не е во ред со чашата. Се обидувам да видам како тече и не тече никако. Има внатре како гумица ја извадив и така тече али многу. На што финта работи видео да не имаш? Уште е со клунче, а треба да пие од чаша.
     
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.891
    Каква е таа магична чаша?:D
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  3. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.155
    Спиеме во темница и ние. Ниту јас можам да спијам во светло па несакав така да ја учам од мала. И покрај темницата, малата пак стануваше на почетокот многу често и плус не презаспиваше на секое па имаше журки летово :drunk:.

    Малата ми се исплаши пред некој ден додека ја бањавме, се лизна во коритото и почна многу да плаче, сега уште пред да ја ставеме плачи. Незнам како да и го пребродам стравот?

    Инаку почна да ми отвара фиоки, најинтересна игра е да фрла се од маса на под, почна да се движи странично по маса, ако и пуштиш песна почнува да скока и игра, сака да се брка. И викам сега ќе те фатам и одма се пушта да лази и бега низ дома, многу е смешна :D.
     
  4. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажаа дека треба да влече детето само така тече.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Еве ја како изгледа. Околу 600-700 денари е на Нук. Неможе да ја истури, а кога влече од неа тече вода да пие.
    Мислев нема да може бебе да укапира како, ама од прва успеа.
    Многу ми е практична зашто не треба да го пазам да не се намокри, цело време е на земја ја фрла ја бута, а кога сака си пие вода да не го нудам постојано.

    Во Германија имаат преубави Дизни дизајни. Кај нас слаби се ☺️
    И tommee tippee имаат вакви. 360 cup се викаат нивните. Ама мене нук повеќе ми фати око

    BCC3F406-0172-41E6-B3FC-D65162FF5E3F.jpeg
    CF3467E7-CE27-4DC9-BB54-82C60926B7D1.jpeg 54E8E7FB-AB68-4E8A-9459-16199CBA2668.jpeg
     
    На happygirl, FreeMind и BabyT* им се допаѓа ова.
  6. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    да не не е во ред чашата нешто. Дека ептен е лесно кај мене. Штом бебе пие....
    Три дела има, чашата, пластиката што се навртува и гумичката. Гумата ја вадам само при миење. Меѓу гумичката и пластиката таму коа влечеш тече.
    можеш со рака да ја подигнеш гумичката да видеш дали се гледам дупките пд каде што треба да тече водата. Да не е гумичката нештп многу цврста или залепена
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.891
    Ау што се убави:) да си нарачам од Германија ќе одат едни роднини:) фала ти
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.587
    Пол:
    Женски
    Ги има и кај нас у мк у подобро снабдените аптеки .. Јас ги имам двете и на Авент ама таа на авент е тек за веќе коа ќе се испракса со пиење од чаша оти не е баш *некапечка* |(

    повлечи од чашката пробај така се пие иначе нема шанси да капне протече доколку не се повлече , многу добра чашка е .

    Еве ја другата на Филипс Авент пробај оваа полесна е ама надгледувај а на старт оти знае да протекува оваа
    -philips-avent-magic-cup-360-blue-260ml.jpg
     
    На FreeMind и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  9. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    И јас ја имам оваа на Нук од дм. Почна полека да ја прифаќа и да пие. Фри мора да влече за да пие. Јас пробав и не оди тешко. Само појако треба да се повлече.
    Инаку седмиов скок привршува, а јас веќе како да имам дете, не бебе. Си игра, подава, пољупци праќа, здраво прави, кива и се гази од смеење. Е навечер пак деновиве е будна по еден саат ама се тешам дека тоа е дека пребрзо и впива мозокот сега.
     
    На Makedonka007, paleska3, babydust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Ги има у м низ аптеки, низ маркети, лесно се наоѓаат. Има и во лептокарија една продавничка имаат многу избор од Нук.
    Јас кажав дека дизајните со дизни ликови ги нема во мк. Не само во мк, ниту во британија ниту во уса неуспеав да ги најдам. Само во Германија.
    А сега гледам на фб објавиле пред еден час дека овие од лептокарија ги донеле со frozen ликовите :D
    Кој си нема работа, со ова ќе се замара :D
    D2473949-3591-4CDD-8A95-9DA23F81AEC8.jpeg
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Епа она само ја става во уста и не влече. Ќе и ја дадам пак имам и големо шише со цевка и тоа не го сака. Само нук клунче.
    Ќе ја научат у градинка али сакав јас да ја научам.
    Иначе @AlicaInWonderland кога ќе идам надоле ќе ти земам со име посебно за малиот од нук. Можеш и сам да дизајнираш. Преубав им е дизајнот се слагам. Најдобри уствари у дизајн се засега.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    А оти од обични чаши не ги учите да пијат? Капечко, некапечко, вакво такво, да се испозбуни човек со чашиве. Ниедна не купив, иако имав намера, едино за првото дете со клунче, не ми ја сакаше, па му давав од обична чаша. Со двајцата од некаде 5-6 месеци почнав, брзо се научија. Ја држеа сами веќе на година.
     
    На MACKICA1902, babydust, Milaаа991 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    :party:
    Затоа што со обична треба да го нудам постојано, да го пазам кога пие и често доаѓаме до ситуација каде треба да се расплаче за да ми текне: еј може е жеден.
    Вака чашката е до него цел ден и си пие кога ќе посака. За мене ваквиот начин е посамостоен. И мојот сам си ја држи и се пие како од обична чаша. Всушност чаша е. Само што капачето не дозволува да се истури водата

    @FreeMind :party: Е такви незнаев дека има до името, јако :inlove:
     
    На happygirl, FreeMind, eli25 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    И вака пијат сами @Annath сама си ја држи од 9 месеци. Али оваа чаша не протекува за да не се истопи. Овде во градинка од такви пијат на почеток.

    Кај мене пие за пиење сама али за оставање го фрла шишето. Никако не сака рака полека да го остави или да ти го даде. Пие и го фрла може и по нечија глава да заврши:)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    Isto i mojot, pie i kako pijanica go frlase siseto sega veke od soljicka mala pie, bas ja barav casata na Nuk vo zegin ama ja nemase
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Зегин немаат нук. Ја има во дм, кит го маркети, еуроалба....
    Еуроалба праќаат и по карго низ мк
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    Fala ti, ke mu ja kupam denovive zasto ne se trpi veke na 13m saka se sam da pravi, sam da jade,sam da pie od casa
     
  18. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    каде да купам низ скопјево четка напрсток? освен силиконската во Бебесупер маркет?
    и постои ли несилконска? некако грубо ми изгледа ова со силикон
     
  19. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.475
    Допаѓања:
    3.542
    Пол:
    Женски
    Нека ме преместат ако треба ама темава ми е најактивна па тука ке си прашам.
    Како сте мајки во пмс? Првите месеци ме фаќаше депресија само тие неколку дена, ама еве сега четвртиов месец ми е најтежок, анксиозна сум многу. Матичната ми вели дури да ти се средат хормоните, ама мене некако се повеќе ме фаќаат паники, туку така за ситници.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Има во дм. Ги гледав да купам ама незнам зошто не купив. Не се сеќавам какви беа точно ама имаше повеќе различни марки.
    Купив обични четки и од старт го учам сам да се четка
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.