1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.035
    Пол:
    Женски
    Генерацијо а навечер по колку пати ви стануваат за цицање?
    Ние уште како новороденче да си имаме. :sweat:
    Само на цицка висење.
     
    На Larahappy, Presrekna, Magic13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. SINOLICKA_123

    SINOLICKA_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски



    I mene me interesira za dubak
    Sega deka ne go preporacuvaat i jas taka citav negde
    Mojot e 7+ celo vreme e vo dubak
    Saka si igra vo nego
    Iskustva od drugite majki?
    Inaku i nie imame 4 dremki denski po 40tina minuti
     
  3. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Истооо:sweat:
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    Ја мислев се смири откако му излегоа запчиња.. те читав претходно дека се жалеше.. А кога станува е само за цицка или седи буден? Ако е само за цицка да пробаш да чуваш шише со вода до него па да се научи сам да го зема и така да призаспива си пробала? Така сум прочитала низ форумов праат. А плаче кога се буди? На пример да го оставиш буден би призаспал сам?

    Моја бебла после ужасниот 4ти скок се смири и или преспива цела ноќ или се буди еднаш, ама на цицка одма продолжува да спие. Во 5ти скок имаше исто еден период повеќекратни будења ноќе, ама не траеше долго.
     
    На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.035
    Пол:
    Женски
    Се смири, од 20 станувања сега има 5,6.:|
    Некогаш ќе се разбуди и му ставам цуцла, па презаспива. Сум пробала да го оставам сам да презаспие, ептен некогаш ретко се дешава. Ама ќе цицне 2мин и пак заспива, не седи буден. Тоа ептен во скок кога е, па да несака да продолжи да спие.
    Ама веќе константо 7 месеци станувам секоја вечер по х пати, не можам веќе. :worried:
     
    На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    Ај бар не ти седи буден.
    Почни да му кратиш подои ноќе, заспивај го со нишкање или со вода. Или дај му цуцла и тапкај го по газе дур е во креветче воопшто не го земај. Додуша сигурно се си пробала за месециве ама ете тоа ми текнува што би праела ја..
    Ти праќам гуш :hug: за издржливоста.
     
    На Septemvri и Мариаа. им се допаѓа ова.
  7. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    Мојов не цица па не знам колку сум компетентна да ти дадам совет, ама ќе ти кажам дека сигурно не е гладен. Поише му е за да го земеш. Не знам колку е паметно, ама пробај земи го до тебе да спие може ќе те осеќа и нема да се буди па бар да се наспиеш како човек:|
     
    На Septemvri и Мариаа. им се допаѓа ова.
  8. Magic13

    Magic13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Исто и мојата, посебно оваа недела на саат се буди. Цела ноќ на цицка е. Жива ненаспана сум. Не знам дали е скок или е гладна, 6 месеци и 10 дена е, ама не се издржува. Претходно се будеше на 3-4 саати.
    Денски 3 пати спие по пола саат (waiting)
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Не сум компетентна да ти дадам совет бидејќи ова бебе спие, а за синко не најдов лек. Цела ноќ се будеше по 190789843 пати околу 4 години.
    Јака ти душа знам како се чувствуваш.
    Инаку бебе станува кога 1 кога 2 пати исклучиво за цицка.
    До скоро еден период ногу немирно спиеше, плачеше во сон, се будеше кај 5 седеше будна до кај 6 и сама заспиваше. Сега 2 вечери Фала Богу е помирна, цела ноќ спие од 20:00 до 8:00-9:00 скоро 13 часа со едно- две станувања исклучиво за цицање.
    Да ја занишкам и без цицка ќе помине ама ми е жал, нека цица, воопшто ме нема малтретирано.
    Убаво ти рече @Yowannty пробај со вода. Мислам не е гладен, од навика станува.
    @The Unicorn мојата денски спие по 3 пати околу 1-1, 5 час. Некогаш 2 *2 часа или 4*45 мин.
    Околу 3-5 саати ги дремнува. Ама ноќе 12-13 часа ги тера
     
    На Мариаа., Septemvri и The Unicorn им се допаѓа ова.
  10. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Мајки, може некоја некоја да ми каже во врска со боловањето..не знам дали ќе ме фати и мене новиот закон за породилното..мене на 07.03 ми заврши..најверојатно од 04.04 ќе го продолжат ама не е сигурно..може ли некоја некој совет да ми даде од каде би земала боловање..до понеделник сум на одмор/стар , од вторник сакам да отворам ...
    Кај мојот матичен, или кај педијатар? И знаете ли по колку дена даваат
     
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    по 2 пати. Ретко 3
    цел ден не,не дозволувај. Менувај му положба. Малку во дубак малку да седи малку да лежи. Замисли тебе како ти е цел ден да треба да си на нозе,и кога работиш низ дома ти треба да подседнеш,да одмориш. За цел ден дури после 10-11 месец
    и јас мислам дека не е за цицање. Првото дете од 3 тиот месец не стануваше воопшто за млеко. Беше на АД. Заспиваше со цуцла лажливка. Со второво на цицање сме ама цуцла да не види. И знаеше да станува буквално на 20-30 мин. Цуцла мече мора цицка. Стави го на цицка заспива во дел од секундата.
    Е ама јас со првото видов мака после 6тиот месец. Многу немирно спиеше. Еве и ден денес е така. Ама па немирно спие мрда прета и сето тоа време е заспан.
     
    На SINOLICKA_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Mamii bebka ina veke 3 dena tt. Najnisko od 37.5 ne e najmnogu se kacuva do 38.6
    Davam paracetamol sirup i nekoe vreme ja simnuva posle dejstvoto pak kacuva. Stavam i lepenki.
    Sto da pravam nez, radi sostojbata nemozam d aja odnesam na lekar.
    9meseci sme do sega nema niedno zabce predpostqvuvam od toa e
     
  13. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Не се јави кај педијатарот ?
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Истото беше и кај ќерка ми пред да извади заби. На четвртиот ден помина температурата, ама забите бајаги покасно излегоа, имавме направено крвна слика и педијатарот рече дека е вирус. Мислам дека никнувањето на забите и го имаше намалено имунитетот зошто постојано и тече нос кога вади нов заб, а вирусот само се накалемил. Само три дена траеше.
     
  15. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Дали женските бебиња ги ставате или планирате да ги ставате во дубак??? И мислења околу тоа ако можи.
    Не сакам да ја ставам во дубак, плус дома нема ни простор за слободно да оди со дубакот. Сакавм да видам дали грешам.
     
  16. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    se javiv mi rece nekoi virus obicno na tie meseci inalo i traelo 3 4 dena i po potreba sirup da davam. Ama ne sedam mirna oa zatoa da vi se obratam vas
     
  17. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Da se javiv aj mitigjatavrece obicno na tie meseci imalo virus koi trae 3 4 dena so tt. Ama be sedam mirna u nez so da praam
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Сте истерале 3 дена, почекај уште еден. Не е толку висока температурата да се грижиш. Ако е вирус утре ќе биде подобро.
     
  19. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    @Leo-nora пиши како сте утре :*
     
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Како може така матична преку телефон да кажува дали е или не е ништо. Тт може и од гнојна ангина да крене. Јас никогаш до сега немам сретнато кај децава да крене тт која трае повеќе од 2 дена од причина вирус. Секогаш причината ни била воспалено/зацрвенето грло а притоа да нема ни кашлица ни растечен нос. Всушност одкако сме почнале употреба на терапија се појавувало и кашлица и растечен нос