1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Поздрав мајки! Фала што ме мислите да не тагнувам
    Молете се да сме сите здрави и живи во пандемијава. Додека дојдеш до др, можеш да си цркнеш.
    Кај се јавив да побарам преглед за бебе, кој слушна дека има 39 тем не откачи. Среќа на здраво бебе, мајка ми до скоро работеше таму, па не прими др.
    Има црвено грло, отечени непца. Има и скоро маса леукоцити во мокрачата.
    Ни дадоа антибиотик и ибобруфен.
    Моментално заспа, со 39. 6. Претходно и дадов бруфен и туширање. Сега мерев паѓа.
    Можеби има вирус, но од кај не фатил од дома не сме излезени веќе 1месец.
    Знам ќе помине, но кога гледам бебе како ми се мачи, со свенати очиња, само цице бара, ништо не јаде, душата ме боли. И само јачи...
     
    На Kaetana, bela.m, Xanty и 9 други им се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.180
    Допаѓања:
    23.859
    Искрено, не сум дала уште јајце зошто не знам што е попаметно да направиш. Имам јајца од маркет што смрдат на риба кога ќе ги купиш. За нас дома земам од колега од Пробиштип ги носи, ама не сум ни такви да дадам на бебе, посебно не во лето.
    Знам дека има контроли, ама знам и како се хранат кокошките за масовно производство на јајца. И не знам стварно како ќе правиме.

    @Presrekna нека поминува побрзо на бебе.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Сo пoмин нека и е на лепoтицата :inlove:
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски
    Како давате сируп на бебињата? И давам од сирупот што и го препиша докторката , ја седнувам во столче не бе пишти, вришти а најлошо е што дел го плука и не знам колку испила :sweat: и давам со шприц и малку по малку ама пак го плука.. не дај Боже да дојде до антибиотик а да го плука што ќе правам не знам.. :(
     
  5. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Јас капките железо му ги давам со пипета, и тоа морам скроз до кај грло да му ја брцнам и одма да голтне, иначе пупупу сѐ исплукува, не знам колку маички уништи со тоа па не се вади.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    леле вистина сме катастрофа од здравство. Па зарем бебе со висока тт се откачува? Живо срамоти искрено. Ме наежи искрено со помин нека е. Мачкај оцет давај и чај од камилица земи капки за бебиња има Пико ц витамин ц се. Многу помагаат. Моево мартот беше со висока температура и многу ни помогна чајот од камилица. Среќа што цицате и тоа многу придонесува за закрепнување. Не можам јас ни една вечер да издржам со дете со температура. Нити па да дозволам да се мачи повеќе од еден ден. Секогаш сум трчала или на матичен или на одделение. Штом сте под терапија ќе помине само издржете.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски

    Фала за идејата што ми ја даде, баш ќе пробам и така :hug:
     
    На rainbowmama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.947
    Пол:
    Женски
    На цуцлата од шишето стави го шприцот, и ќе го исцица.
     
    На KuklickaSk, Vanessa9li и koritsaki им се допаѓа ова.
  9. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Смаш кејк со што да ја направам некој рецепт да ми дадете без белка?
    Одозгоре смеам ли хопла или шлаг крема таа содржи ли нешто забрането за бебиња?
    Белка немам воведено сеуште.

    Каква риба смеам да дадам 11месеци сме за една недела.

    Кола на акумулатор на што да внимавам сакам да купам?
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.040
    Смаш кејк со крем сир:D
    Речна риба, пастрмка
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Лееее да бе, никогаш немаше да ми текне :)
     
    На KuklickaSk и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.040
    @Presrekna @koritsaki како се малите?
    Ве гушкаме:hug:


    Јас некако негативно расположена од сабајле,дојдов да се пожалам...колку вашите мажи се ангажирани околу бебињата? Мојов да не речам ич:^)
    Оди на работа,работи полуфизичка работа, надвор е на топло.
    Ќе дојде од работа малиов салта прави му се радува,ќе се истушира кај си бе тате,ќе го баци и толку.
    Ок ајде тоа е време за ручек. Ако бебево треба во тој момент да руча,а јас сум го закаснила нашиот ручек ќе му речам да го храни за јас да готвам нели, ааа не можам ме нервира,споро јаде,се мршти,не отвара уста. Па и мене ме нервира може ама треба да јаде нели.
    Ок,ајде ќе го нахранам па ќе направам за нас.
    После јадење он е веќе уморен сака да спие од напорниот работен ден. Веќе го фатил креветот, мали во дубак или доле додека мама ги среди садовите.
    Се поклопува и на малиов втората дремка тоа време ајде сите во спална цицање,спиење. Кога ќе заспие малово,кога не. Ако не заспие нормално мајката ќе стане ќе го однесе во друга соба,таткото бил на работа треба да се одмори.
    Ќе стане од спиење, пиеме кафе додека мали си игра,ќе му речам да си поиграат заедно додека спремам вечера, и само ќе видам ако бил во дубак го преместил доле или во кош, а тато си гледа тв.
    Треба пелена да се смени, ау не можам јас тоа, ти смени, ми смрди, или ај не ме масирај на работа сум бил. Едвај некогаш нозете да му ги задржи за да го избришам од каките. Или едвај некогаш да смени,леле ама мрда бега како му менуваш. Е како.
    Значи мама треба да го нахрани,пресоблече, да му нуди вода по 200 пати, да мисли дали му дала капки, да го заспие. Тато бил на работа,изморен е.
    Да не зборам за тоа дека сум педантерија тешка,секој ден чистам нешто покрај секојдневните обврски јадење,садови,алишта.
    Тато кичмата ќе го здоболи ако ги извади алиштата од машина, не да ги пружи. Едно ѓубре ќе фрли па сто пати ќе пререче зошто јас не сум го фрлила.
    Ноќе кога се буди малиов, кога се жалев на почетокот муабетот беше како да ти помогнам немам цицка да му дадам. Еве сега јаде каши,па еднаш да ме одменеше дење да седев јас со скрстени нозе.
    Уште ноќеска приплачува,се превртува не може да заспие, ајде бе тато спиј ,тато е на работа утре .
    Штета што не му дозволувам во друга соба да спие,инаку ќе грабне перницата.
    А кога има некој кај нас или одиме некаде може и да го игра и да го храни. Демек да се покажам добар татко сум.
    Од домаќински работи да не спомнам дека едвај масата после јадење ја раскрева.
    Ако треба да излезам,треба детето со мене да си го земам.
    Он може да вози точак кога сака,јас не,имам дете. Па тоа дете не е само мое.
    За бањање,мама мести када,вода,спрема алишта,го бања,тато да дојде само за плакнење и да ја истури водата после.
    Можеби јас сум виновна што се сум презела во свои раце,што сум покажала дека се знам.
    Нели најдобро си поминуваат во животот оние што викаат "не знам".
    Никогаш мама не е прашана дали сака да легне да одмори,цела ноќ дежурала, не е прашана дали сака да излезе да се издува,не е прашана дали треба да и се помогне нешто. Всушност не треба ни да се праша, треба да се има осет и да се сфати сам.
    На сето ова изговорот е еден: ама јас одам на работа, ти дома седиш (да бе уживам со 10 пати повеќе обврски од тебе).
    На првиот месец на бебево се сеќавам како на најубав период од животот. Можеби затоа што беше на одмор, обврските ни беа поделени,многу повеќе внимание му беше посветено и на детето и на мене,можеби бев и поодморена.
    Што повеќе да напишам,доволно кажува постов. Ако имате некој совет давајте како да го вратиме во колосек изморениов татко.
    Зошто и мене некогаш ми се преку глава и каши и пелени и молење и се. Ама мама секогаш е тука за него.
    А толку кукавме за ова дете,9 месеци го правевме уште 9 за да се роди, го заслужува целото внимание и од мама и тато.
     
    На flower30, KuklickaSk, Xanty и 8 други им се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски
    @Sofi.ja добра е , уште кашла ама не како претходно , особено ноќе денес добро спиеше. Среќа нема ништо друго, само кашлицава е (а таа најспоро поминува).

    Ах ,кога сме кај помагањето и мажите.. :D(facepalm)
    Ист е и мојов. Како со првото, така и со второто дете. Да ја храни не знае, а па да земе да ја храни , а она да се буни готово, ќе се откаже. Си спие до касно , го разбирам работи , се изморува, ама не ме прашал никогаш дали ми треба сон. Туку ќе рече остај ги децата кај мајка ми, а ти легни си поручек , спиј :D за менување пелени исто,ако е искакана ќе почне да обесува, ама јас се правам дека не слушам намерно :D и кога ќе ја отвори ќе му се згади од каките (како некој кога се спрема да повраќа) и ќе рече не можам, помогни малку :D тоа некој да не снима ќе се крсти. Ептен што помага при бањање. Иста песна е и за раскревање, нема шанси. Среќа за некои работи големото ми помага да ти кажам :)
     
    На bella.gk и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    те читам и се изнервирав многу оти исто сме биле. Јас треба да паднам болна за тој да фати обврска околу децата. За домот не му барам ништо. Итака не сакам никој да ми се плетка сакам сама да средувам. Ама причувај бе дете пи**амумар***а. Туѓо не е. А малово па толку му се радува чудо едно. Тој горд леле мајко само 3 минути ќе го придржи и толку. Ама битно бебето повеќе него го сака. Ама не,тој бил на работа. Ами јас? Лани ова време во сета жештина ем трудна ем со дете дома ем на работа уште и обврски дома. Ами јас не одев на работа па да се уморам и да легнам? Ама мажи се тоа се прекршиле.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    download.jpg
    И јас пред некој ден ја видов оваа идеа.
     
    На KuklickaSk, Xanty, koritsaki и 4 други им се допаѓа ова.
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.052
    Допаѓања:
    20.754
    Пол:
    Женски
    Воведи му белка ;) и направи си шлаг, нека се радува дете :D белка на 8 месеци воведов.
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    Само ќе искоментирам : Се додека ставот е дека таткото треба да ‘помага’ околу детето наместо ‘активно да учествува еднакво со мајката’, тоа и ќе се добива. Малку ‘помош’.
     
    На duffi, Мариаа., KuklickaSk и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.040
    Не треба да "ми помага" ниту да МИ го чува. Треба активно да се вклучи во процесот на раст и развој на НАШЕТО дете.
    Може да ми помогне во некоја домаќинска, "женска" работа за јас да му се посветам повеќе на него и на детето.
     
    На duffi, Spidy и marchi-cool им се допаѓа ова.
  19. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.160
    Допаѓања:
    3.609
    Пол:
    Женски
    Ми се лоши од зборот "помош"
    Ова е наше дете и наш стан двајцата сме активно вклучени во се.
    Да, оди на работа ама коа ке си дојди превзема бебе па колку и да е изморен, негово е нее на комшиите па да го причува.
    Еве од коа е родена он ја бања.
    @Sofi.ja мислам дека треба да си седнете еден фин муабет да си направите, не мозе еден да носи толкав товар на грб оти другиот оди на работа....ма дај

    Заборавена сум цела а по друго дојдов да прашам, на сите ли ви лазат малечките?
     
    Последна измена: 3 јули 2020
    На duffi, KuklickaSk, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски
    @haruki моево има 9,5 месеци, уште не лази :) гледам дека не сака, и ставам работи на креветот и гледам дали ќе се обиде да ги фати, ќе легне на стомак и наместо да се мачи, го влече чаршавот. Ја ставам и на тврда подлога , на под, исто.
    А да стои сака. Ја држам исправена на масичката, растура ли растура :D и првото дете не ми лазеше, така прооде.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.