1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства за сите кои не ги вакцинираат децата

Дискусија во 'Бебе' започната од Silver.E, 7 април 2014.

 1. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Во другите теми се вечни дебати.

  Може ли на оваа тема да пишуваат сите оние родители кои не ги вакцинирале или делумно ги вакцинирале своите деца?
  Свои искуства од најразличен карактер.

  Знам дека се потребни, бидејќи веќе имам две другарки кои не ги вакцинирале децата и им водат посебна грижа при гребнатинки, крвавење, болести.. :)
   
  На dejana2 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  78
  Kako be posebna griza daj neka me prosvetli nekoj :fubar: veze nema vakciniranjeto so posebna griza
   
  На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Прво кажи дали си упатена во ова или не ?
  Мајка си која не ги вакцинирала своите деца или нешто друго ?

  Темава е за совети и искуства, а не да ја започнуваш вака агресивно со :fubar: ...
  Ако знаеш нешто напиши, ако не, прашај.

  Пр. Кога детенцето ќе се удри се мачка со неколку постотен хидроген, поради што не е вакцинирано од определена вакцина, итн. Кој знае нека напише повеќе.
   
  На Troi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  474
  Јас пишав во другата тема ама изгледа од толку големи дебати мојот пост се изгубил.
  Затоа што малата има рефлук кој се влошува кога плаче повеќе др ми рече дека за да ги прима вакцините мора да има писемено одобрение од докторката што ја води од државна.
  Матичната докторка ми рече дека можеби нема да ги прима или пак ќе треба да прима други специјални, дали ги рече поливалентни, птеовалентни не знам.
  Ме интересира која е разликата помеѓу овие и обичните вакцини?
  Јас не знам што ќе биде па ме интересира било кој совет, доколку не ја вакцинираме секој совет е добредојден.(до сега ги има примено само тие во болница после раѓање што ги даваат)

  Се надевам дека темава нема да стене каша-попара,уште една тема каде што ќе се расправа дали треба или не треба да се вакцинира бебто.
   
 5. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  16.040
  Допаѓања:
  89.276
  Пол:
  Женски
  Петвалентни се исти како и досегашните, нема ништо поквалитетно во нив, можеби само малку помалку отров ќе внесат малечките, козерванси и жива, ама исти ѓавол е. Мојот став е дека нема да вакцинирам дете, ама тоа не е тема сега. Петвалентни значат дека се вакцини против 5 вируси, значи 5во1, е замисли дете како реагира само од една вакцина, а како ќе реагира од 5 наеднаш ;( :x Сироти тие деца што ги вакцинираат. Замислете 5 пати појаки маки, 5 пати повеќе температура, со 5 различни вируси да се бори едно мало дете, што е многу многу е. Ако има рефлукс мој совет да не и ставате никаква вакцина пред да наполни една година, мислам дека само поголема беља ќе направите. Колку што се сеќавам рече дека рефлуксот и се појачува кога детето плаче силно, мислам дека тоа треба да ти биде примарна причина, додека не потпораснете да не вакцинирате. Твое дете, твое право, иако државата сака да ни наметне да биде нивно право да одлучуваат за нашите деца, мислам дека ти најдобро знаеш. Многу работи кажав а битно е само едно, петвалентна значи 5 вакцини во 1, ете тоа ;)
   
 6. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.327
  Допаѓања:
  46.050
  Пол:
  Женски
  Силвер тоа со мачкањето со хидроген или со бетадин не знам колку е сигурно во поглед на оние инфекции за кои се примаат вакцини како што се пример ако те касне куче или ако се исечеш од нешто рѓосано.

  Сепак хидрогенот и бетадинот неможат да ја имаат истата ефикасност како и вакцината бидејки тие се употребуваат локално на местото а вакцината е нешто сосема друго. Башка не можеш детето да го држиш постојано под стаклено звоно и да пазиш да не се удри и сл.

  Не знам јас и во другата тема се изјаснив дека сум ЗА вакцините ,едноставно верувам во медицината и неколку изолирани случаи не ми се доволно добра причина да не го вакцинирам своето дете. И јас ги имам примено сите вакцини па еве ме здрава права..
   
  На Mishela, LollySky и stefi23m им се допаѓа ова.
 7. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  424
  captivating јас претпоставувам дека тебе ти препорачале да ја вакцинираш со ацелуларни вакцини - прочистени вакцини, поскапи се - тие се исти како класичните вакцини, само има поблаги нус појави за разлика од целуларните кои се даваат кај нас. Инаку во ЕУ сите деца се вакцинираат со т.н. ацелуларни вакцини.

  Мое мислење е дека е паметно доколку сакаш да вакцинираш да размислиш да го одложиш вакцинирањето, со вакцините да продолжиш после навршена втора година на детенцето. Така знам дека прават во Америка во земјите каде што сеуште вакцината е задолжителна - вакцинираат со изменет календар на вакцинација и тие почнуваат со вакцинација со навршени 2 години бидејќи до тогаш имунитетот им е сеуште во развој.

  Инаку грижата околу моето невакцинирано дете претпоставувам дека не се разликува од родителската грижа на вакцинираните деца, но сепак да споделам информација:
  - доколку вашето дете има длабока рана - треба да се измие и убаво да се исчисти со хидроген (бидејќи ризик од тетанус постои во средина каде нема кислород), алкохол, бетадине и убаво да се исуши, и доколку вашиот доктор претпоставува дека постои ризик за појава на тетанус - на детето треба да му се даде тетанус иммуноглобулин, за кој често медицинскиот персонал не е информиран па наместо иммуноглобулин даваат тетанус вакцина.
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 8. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  16.040
  Допаѓања:
  89.276
  Пол:
  Женски
  Ако детето се иссече, не зборам дете, исто е и за возрасен, само оставете раната да покрвари малку за да има циркулација, не сопирајте крварење со преврска. Измијте со спреј кислород, во аптека го има некои си 180 денари е, дезинфицирајте со бетадине и тоа е тоа. Нема потреба од тетанус на секое гребнување, колку сум се сечела, сум се удирала, на секое ако одев на лекар за тетанус кај ќе ми беше крајот. Башка што тетанусот нема благе везе. Јас како мала се имам удрено на глава, асално си ја пукнав тиквата и дури после 8 саати и покажав на мајка ми, што да ми прави сирота жена, пребледе. Ме исчистија и ме сошија, ама тетанус не ми ставија, па ете ништо не ми биднало.
  Посебна грижа и нега за децата кои не се вакцинирани нема потреба, тие имаат далеку посилен имунитет од вакцинираните деца. За пример ќе ви земам две деца од една фамилија, братучедчиња, едното вакцинирано другото не, првово што го вакцинирале глава не може да крене од инфекции, постојано е на доктор и при прележани сипаници имаше големи проблеми, додека второво нос му нема протечено, а кога ги фати сипаниците помина само со пудра од аптека, онаа белата, нит температура нит рани нит ништо. Удрете му ја математиката ;)
   
  На koste81 и Silver.E им се допаѓа ова.
 9. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Те разбирам скроз, но темава не е за тоа како делува вакцината и што се добива од неа.
  Оваа тема е исклучиво за сите кои не ги вакцинираат (или делумно) и што со нив. :)

  Секако дека не можеш детето да го довардиш, но ете, мајките сепак превземаат превентивни мерки за своите деца преку разни начини.
   
 10. lepadama

  lepadama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  157
  Силвер,нели си малку контрадикторна.
  Посебна грижа околу невакцинирани деца?-Па ти зошто би била загрижена околу невакцинираните деца,кога и самата си поборник на невакцинирање?
  Нели вакцините според тебе се лоши и не даваат заштита кај децата?
  Значи самата признаваш дека вакцините сепак пружат заштита на децата или погрешно јас те разбрав?!
   
  На zalosna и Madam-A им се допаѓа ова.
 11. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Јас не сум доволно упатена, затоа прашав, дали ги мачкаат при гребаници и сл. случаеви.
  А, иначе и вакцинираните деца ги третираат, никој нема да остави детето да му крвари. ;)

  И општо, дали детето е вакцинирано или не, сепак е дете и за него постои грижа, затоа... :)
   
 12. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  78
  Lepadama kaza sto sakav da pisam ;)
   
  На lepadama му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Абе и јас со убаво објаснав, ама не знам кому...
  Колку и да сакаш пишувај, некој упорно сака да оди контра или да ти ги превртува зборовите....

  И децата кои се вакцинирани и децата кои не се, ако се удрат, повредат и слично, им се прави определена нега.
  Прашав само дали за невакцираните има нешто посебно, како што е хидрогенот (кој иначе се користи и за другите)?

  И што е овде контрадикторно не знам ! |(
   
 14. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  Идеален посебен третман е стаклено ѕвоно (за да не ги гледаме после дечињата на вести).
  Ај за гребнатини, каснатини ќе стаиш нешто, а за вирусни заболувања што ќе им правиш? Вакцините се баш за да немате вакви главоболки што да му правам на детето да го заштитам, но ете..
   
  На butterfly.mk, lepadama и baby-star им се допаѓа ова.
 15. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.275
  Имаш тема за вакцини -за и против, оди таму пиши за ова. :^)

  Значи една тема не може да функционира како треба. |(
   
 16. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  ^ значи пишав совет,
  колку што знам, тоа се бара во оваа тема.

  Не бидете толку ограничени па да барате сиромашни коментари со конкретен одговор или пак коментари исклучиво на истомисленици.
   
  На lepadama и andromedae им се допаѓа ова.
 17. lepadama

  lepadama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  157
  Силвер те забележав буквално во секоја тема дека многу скокаш и се караш,со секој кој не го дели твоето мислење.
  Значи ти не знаеш да почитуваш туѓи мислења.
  Да не бидам оф топик се согласувам со Мадам!
   
  На Madam-A му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  393
  Пол:
  Женски
  Ај едно прашање, освен за тетанус, што ризик има бебе невакцинирано од 5 месеци да го носам на одмор во јуни во грција? Знам жешко е, во ред ќе седиме под чадор, сенка, прашањето ми е за болести преку убод од комарци
   
 19. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  424
  Ќерка ми невакцинирана ние тазе родители пред три години, ама спремни за борба со Грчките комарци се наоружавме со течност која се става во штекер на Раид мислам и гајле немаше додека една вечер не заборавивме да го уштекаме Раидот, па цела беше во туфни едно месец дена немавме никакви проблеми. За сите деца и за нивниот имунитет најдобро е да се дојат до 2 години ако се може, преку мајчиното млеко - значи мајката да пие cod liver oil - масло од јетра на бакалар кое е богато со А и Д витамини кои доколку детето ги има во доволна количина е заштитено од мали сипаници и да ги фати ќе ги прележи лесно. Останато многу свеж зеленчук и овошје, чист воздух и супер здрави ќе си бидете. Обавезно да се сунчате секако не во период од 12-17 но пред и потоа нема потреба да употребувате заштитен фактор, јас не употребувам а малата никогаш нема поцрвенето - јадете многу зелен лиснат зеленчук ние го конзумираме преку смуди помешано со овошје и ленено семе. Доколку имате температура, направи се што можеш да ја симнеш со масажа со 1:1 алкохол 70% со вода помешан, или масажа со цеден лимун со лажичка сода бикарбона, со туширање, парацетамол носи си за ситуација кога ништо друго непомага а температурата е над 38,5 никогаш недавај парацетамол доколку температурата е под 38,5. За чистењето на рани да не се повторувам. Земи со себе пробиотик. Јуни е супер за одмор со мало бебче. Убаво да си поминете :)
   
  На AngelOfArh и Domakica им се допаѓа ова.
 20. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.994
  Пол:
  Женски
  Незнаев каде да го поставам прашањево, па ајде нека биде тука.
  Вие што не ги вакцинирате дечињата, што преземате кога ке падне, ке се изгребе, а нема примено тетанус?
  Вчера првпат имав ваква ситуација, се сопна и се изгреба на раката од циментот. Гребаницата беше мала, едвај применлива. Ама што ако беше поголема незгодата, што се прави во таква ситуација?