1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства за сите кои не ги вакцинираат децата

Дискусија во 'Бебе' започната од Silver.E, 7 април 2014.

  1. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    jas sum malce zbuneta..neli tetanus moze da se dobie samo ako se isece izgrebe na nesto rgosano? :^)
    inaku naletav na eden vakov muabet na srpski forum i tamu muabetot bese hidrogen, betadin na ranata a potoa da se ostavii otvorena , da ne se stava gaza, zavoj nisto na nea.
     
    На Сама Дома и kalinaka им се допаѓа ова.
  2. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.013
    Пол:
    Женски
    Јас па се си мислам дека од нечисто на отворена рана може да се зарази од тетанус.
    Значи да си имам стално при рака бетадин и хидроген.
    Фала ти за советот
     
  3. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    Bivacin prasak ili sprej stavi na grebnatinata i zavrsena rabota
     
    На kalinaka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.880
    Пол:
    Женски
    Мојот е 17 месеци, Ммр нема примено, сега ми стигна покана. Како оди тоа порамнување?
     
  5. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Санитарен инспектор те повикува, и ти дава три опции : да го вакцинираш детето, да платиш казна или на суд те даваат.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    Мене една покана ми стигна
    Ниту им се јавив после неа ниту тие пак ме побараа повторно
     
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.880
    Пол:
    Женски
    Јас го вакцинирав до оваа со задоцнување. Ама имаме мака со јајце, т.е од жолчка повраќа, белка не ни имам пробано се уште, имаме алергичен во блиска фамилија, а и атопичен дерматит има. Дури не се реши тоа нема шанса да ја прими, а како што разбрав алерго тест барале како доказ.
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Мојов е 2год, ммр нема примено и не ми стигнала сеуште ни покана ни ништо, па нели можеше таа до 3год да се одложи, нели имаше нешто такво ново во скоро? Баш и Софијанова на тв зборуваше.
     
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.880
    Пол:
    Женски
    Овде во Бт се многу строги за вакцините, дури и итно пишале на поканата, исто и кај комшивката нонстоп пуштаат покани и се закануваат со казни. По другите градови имам другарки со ни една примена вакцина, немаат ни покани, ни ги побарале.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Точно е дека битолскиот суд ја почна хајката прoтив родители кои не вакцинираат со казни, но прочитајте ги законите од областа на здравствената заштита и бидете сигурни никој ништо не ви може, ако подобро ги проучите. Морам да кажам вакцинирањето не е задолжително, за жал на државава.
    Она што може да направите е да доставите изјава до диспанзерот, т. Е. до архивата со причини зошто на таа и таа дата нема да вакцинирате, еден примерок оставете за вас со печат дека е примено . Ќе видиме понатаму како ќе реагираат од диспанзерот.
    Јас бев на порамнување, сега сум на суд, но претходно доставив изјава за невакцинирање. Е сега бидејќи јас сум правник си разработив убаво законите. Одењето на суд ќе ми биде чиста забава.
    Иначе за посебна грижа мислам дека нема потреба од притресување. Само природно и нема мака.
     
    На Asja и Elle85 им се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Алал! Ако ми затреба ќе те барам, оти очекувам откако ќе не примат у градинка да не посетат со вакво картонче. Немаме примено ништо, ама баш ништо, ни во болница.
     
  12. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    @AngelOfArh нема проблем, тука сум за се.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Дали при запишување во градинка на дете кое нема примено вакцина може да прават проблеми?
     
  14. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Не.
     
    На sunshine2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    784
    Градинката нема правна регулатива да бара доказ за примени или непримени вакцини. Не постои документ, закон, правилник кој го наложува ова. Ако се обидат да запретат со непримање, запретете со дискриминација.
    За упис на дете во градинка, родителот треба да достави потврда за здравствената состојба на детето според член 60 став 8 од Законот за заштита на децата:

    „Родителите се должни при приемот на детето во градинката да приложат потврда од матичниот лекар за здравствената состојба на детето односно наод и мислење од соодветна стручна институција за дете со пречки во менталниот развој или телесна попреченост“

    При упис настојувајте дека ова е законски, а барањето картонче за потписи излегува вон законот. Барајте писмен одговор дололку ви се заканат дека нема да ви го запишат детето. При тоа, споменете го став 1 од член 13 од истиот закон:



    „(1) Се забранува секаков вид на директна или индиректна дискриминација и малтретирање во остварување на правата и облиците на заштита на децата утврдени со овој закон.

    (2) Забраната од ставот (1) на овој член се однесува на сите установи за социјална заштита и социјална сигурност кои решаваат за правата утврдени со закон, јавните установи за деца основани од Владата на Република Македонија (во натамошниот текст: Владата), јавните установи за деца основани од општина, општините во градот Скопје, градот Скопје и приватните установи за деца основани од правни и физички лица, правно лице запишано како агенција за давање услуги за чување и нега на деца од предучилишна возраст, како и физичко лице кое врши одредени работи од дејноста згрижување и воспитување на деца како професионална дејност.“

    А во Член 227 се регулирани санкциите за извршителите било какво дискриминаторско дејство:



    „(1) Глоба во износ од 500 до 1.000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече за прекршок на лице кое врши директна или индиректна дискриминација и малтретирање во остварувањето на правата и облиците на заштита на децата утврдени со овој закон (член 13)

    (2) Глобата од ставот (1) на овој член ќе се изрече и за установа за социјална заштита и социјална сигурност кои решаваат за правата утврдени со закон, како и за јавните установи за деца основани од Владата, општина, општините во градот Скопје и градот Скопје и приватните установи за деца кои се основани од правно и физичко лице и агенција за давање услуги за чување и нега на деца од предучилишна возраст. (3)“


    http://mtsp.gov.mk/WBStorage/Files/dete.pdf


    Дополнително, според правилникот за имунопрофилакса, член 84, се “врши проверка на вакциналниот статус“ на детето, т.е. дали и кои вакцини ги има примено. Таа проверка, според правилникот се врши со увид во картонот „за имунизација“ т.е. во картонот за примени вакцини:

    „Проверка на вакциналниот статус се врши врз основ на споредување на приложената документација за сите претходни имунизации, врз основ на Картон за имунизација - Личен картон за извршена имунизација и согласно Календарот за задолжителна имунизација на лица на одредена возраст“
     
    На sunshine2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Значи вака, имам ќерка од 15 месеци. На годинка не ја вакциниравме со ММР бидејќи имаше слаб имунитет и фала богу што беше така зашто не бевме информирани за последиците од таа вакцина. Сега сме одлучни со сопругот да не ја вакцинираме. Кои се правните последици од ова? Парични казни? Ако е само тоа во прашање ќе платам и не ја вакцинирам. И колку е казната? Друго, во градинка е запишана од 9 месеци, ако не ја отпишам дали пак треба запишување на есен? А за на училиште не е проблем, задолжително е училиштето Само градинката ми е проблем. И дали можи да се прескокни таа вакцина или само можи да се одложи максимално што се можи
     
  17. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Во градинка се носи само картонче за увид во имунизација, нема потреба да се запишува повторно детето.
    Во однос на казната ќе ти стигне порамнување од санитарен инспектор каде што ќе одлучиш дали да вакцинираш, дали ќе платиш казна или ќе одиш на суд. Најдобра опција е суд затоа што имам и претходно кажано можеш да си го добиеш спорот и да се отфрли тужбата. Со подобро согледување на законите ќе стигнеш до сознание и дека вакцинацијата и не е баш задолжителна.
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Nie sme 4 godini I sme do mmr I ne ni planiram ponataka da vaiciniram I si odi vo gradinka I se normalno. Ni stigna zolto kartonce nekni od dispanzer ama go najdov vo sandace, nikoj ne go dal na raka nitu potpisal taka da me sum go primila a stoese 150 evra kazna ako ne se javam
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Blagodaram na odgovorot :) Mnogu mi e od pomos i mi e pojasno sega :) Ke terame do kraj samo da ne ja vakcinirame.
     
  20. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    784
    @NewMommy

    Како што кажав и претходно, ти предлагам да ја расчиташ темата наназад. Иако има и досадни препукувања, има интересни информации.

    На фејсзбук постои Македонска група, каде во files од групата, ги имаш сите потребни документи, за сите евентуални законски инстанци. Имаш лични искуства низ постовите. Со голед на се поголмиот број на родители кои одбиваат, Скопје, некако преќутно е олабавено од постапки, иако сите закони ( ако одиш до апелација на пример ) засега се во корист на родителите и нивното правпо на избор.

    Групата се вика

    Вакцинирањето - право на избор, слободата над сѐ

    https://www.facebook.com/groups/vacchoice/